Elektroliza soli w basenie

Elektroliza soli w basenie opisywana jest jako proces wytwarzania chloru gazowego w wodzie basenowej z wykorzystaniem efektu elektrolizy soli kuchennej (chlorek sodu). Niewielkie ilości chloru gazowego skutecznie dezynfekują wodę w basenie. Nie ma potrzeby stosowania innych środków do dezynfekcji wody.

Można w uproszczeniu powiedzieć, że sól dodawana do wody basenowej jest jakby surowcem do produkcji chloru gazowego. Czy jest to zatem metoda bezchlorowa ? I tak i nie.

Tak - bo sól do basenu dodawana jest zamiast chloru. Nie dodajemy innych środków chemicznych, które w swoim składzie mają chlor.

Nie - bo w wodzie nadal głównym czynnikiem powodującym dezynfekcję jest chlor - dostarczamy go tylko w innej postaci.

Elektroliza soli rozpuszczonej w wodzie basenowej to alternatywna metoda uzdatniania wody bardzo popularna w Australii i Europie południowej. Od kilku lat popularność zyskuje również w Polsce. Głównie dlatego, że cena urządzeń do elektrolizy istotnie spadła. Ponadto wybór urządzeń do wytwarzania chlory z soli - elektrolizerów - jest bardzo duży.

Jaka sól do basenu?

Dodawana sól basenowa powinna być czysta i pozbawiona jakichkolwiek dodatków antyzbrylających (antyzbrylaczy). 

Wysokiej jakości sól basenowa musi również spełniać normę EN 16401/A.

Uwaga na sól tabletkowaną - nie każda nadaje się do użycia w basenie. Wiele produktów ma w składzie antyzbrylacz, który może się wytrącić w wodzie i pozostawić osad.

W naszym sklepie polecamy sól morską do basenu, która jest czysta chemicznie i ma najkorzystniejszy skład mikroelementów.

Prawidłowe stężenie soli w basenie - czyli ile soli do basenu?

W metodzie solnej wykorzystuje się niewielkie ilości soli, które wystarczą do uruchomienia procesu elektrolizy do produkcji chloru. Zazwyczaj dodawana sól w granulacie lub sól tabletkowana tworzy roztwór o stężeniu 0,2-0,5%. Czyli 2-5 kg na każde 1000 litrów wody. Albo jeszcze inaczej - 2-5 promili.

Przykład: Dla basenu 20.000 litrów należy wsypać ok. 60 kg soli aby uzyskać roztwór 3 promili.

Po dodaniu soli, woda w basenie staje się lekko słona, jednakże nie na tyle, aby powodować dyskomfort użytkowników basenu. Dla przykładu koncentracja soli w wodzie basenowej odpowiada połowie ilości soli obecnej w ludzkiej łzie. Woda uzdatniana z pomocą procesu elektrolizy jest przyjemna dla skóry i śluzówek i nie powoduje podrażnień.

Sól do basenu

sól do basenu i spa

Elektrolizer - urządzenie do elektrolizy soli w basenie

Dezynfekcja wody basenowej w metodzie solnej możliwa jest dzięki zastosowaniu urządzenia przeznaczonego do elektrolizy - elektrolizera. Urządzenie to wyposażone jest w naczynie, przez które przepływa woda basenowa. W naczyniu tym, znajduje się specjalna elektroda składająca się z wielu blaszek miedzi, która w wyniku przepływu prądu elektrycznego, powoduje wydzielenie się chloru gazowego soli. Dostępne na rynku urządzenia płynnie sterują procesem elektrolizy i według potrzeby, zwiększają lub zmniejszają produkcję chloru. Chlor powstały w wyniku elektrolizy skutecznie dezynfekuje wodę.

Przykład małego elektrolizera do basenu ogrodowego

Czy to jest metoda bezchlorowa?

Nie! Jest to metoda chlorowa, a różnica polega tylko na sposobie wprowadzenia chloru do wody. Chlor jest też lekko wyczuwalny w wodzie.

Zalety stosowania słonej wody w basenie

Podstawową zaletą metody solnej jest znaczne zmniejszenie stosowania chloru w tabletkach lub chloru w płynie. Dla wielu osób świadomość kąpieli w wodzie bez chemii jest bardzo istotna.

Kolejną zaletą tej metody są terapeutyczne właściwości słonej wody - sól korzystnie wpływa na skórę, poprawia krążenie, a także ma korzystny wpływ na stawy.

Zakładając elektrolizer uwalniamy się od konieczności ciągłego składowania opakowań z chemią.

Wady stosowania słonej wody w basenie

Najważniejszą wadą metody solnej jest fakt, że sól może mieć niekorzystny wpływ na wszystkie elementy metalowe znajdujące się w wodzie basenowej (np. drabinka, przeciwprąd). Decyzja o stosowaniu soli w basenie zamiast chloru musi być podjęta już na etapie projektowania basenu.

Inną wadą tej metody jest koszt samego urządzenia do elektrolizy oraz konieczność okresowej wymiany elektrod (co 3-5 lat). Elektrody ulegają "rozpuszczeniu" i z biegiem czasu tracą możliwość produkcji chloru. Są niestety elementem dosyć kosztownym.

Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę to ograniczenie związane z wylewaniem słonej wody na trawę. Okresowe opróżnianie basenu powinno odbywać się do kanalizacji. Duża ilość wody z zawartością soli może powodować miejscowe wysuszanie gleby i obumieranie roślin.

Przeczytaj też o wylewaniu wody z basenu do ogrodu.

arrow_upward