Metoda solna

Elektroliza soli w basenie

Metoda elektrolizy soli rozpuszczonej w wodzie basenowej to alternatywna metoda uzdatniania wody bardzo popularna w Australii, USA i Europie południowej. W Polsce od pewnego czasu również zyskuje na popularności.

W metodzie tej wykorzystuje się sól spożywczą lub tabletkowaną, która dodana do wody basenowej tworzy roztwór o stężeniu 0,2-0,5% (2-5 kg/m3). Inaczej mówiąc woda w basenie jest lekko słona, ale nie na tyle aby powodowała dyskomfort dla kąpiących. Dla porównania koncentracja soli w wodzie basenowej jest równa połowie zasolenia ludzkiej łzy, dlatego woda jest przyjemna dla skóry i nie powoduje podrażnień.

Sól do basenu

Dodawana sól basenowa powinna być czysta i nie powinna zawierać dodatków w postaci substancji antyzbrylających (antyzbrylacz). Powinna także spełniać normę opisującą jakość soli stosowanej w kontakcie z wodą basenową EN 16401/A.

sól do basenu i spa


Elektroliza soli

Dezynfekcja wody basenowej w metodzie solnej możliwa jest po zastosowaniu specjalnego urządzenia do elektrolizy, które montuje się w instalacji basenowej. Urządzenie to wyposażone jest w naczynie, przez które przepływa woda basenowa. W naczyniu znajduje się specjalna elektroda, która w wyniku przepływu prądu powoduje wydzielanie się chloru gazowego z soli. Dostępne na rynku urządzenia płynnie sterują procesem elektrolizy i zwiększają lub zmniejszają produkcję chloru według potrzeby. Chlor skutecznie dezynfekuje wodę przy czym kąpiący nie odczuwają charakterystycznego, przykrego zapachu.

Czy to jest metoda bezchlorowa?

Nie!
Jest to metoda chlorowa, a różnica polega tylko na sposobie wprowadzenia chloru do wody. Chlor jest też lekko wyczuwalny w wodzie.


Zalety i wady metody solnej

Podstawową zaletą metody solnej jest znaczne zmniejszenie konieczności stosowania chloru w tabletkach lub płynie. Dla wielu osób świadomość kąpieli w wodzie "bez chemii" jest bardzo istotna.
Kolejną zaletą tej metody są terapeutyczne właściwości słonej wody - sól korzystnie wpływa na skórę.


Zasadniczą wadą tej metody jest koszt samego urządzenia do elektrolizy oraz konieczność okresowej wymiany elektrod (co 2-3 lata). Inwestycja w samo urządzenie wytwarzające chlor z soli może być niewystarczająca. Idealnym rozwiązaniem byłaby stacja kontrolno-pomiarowa, która w sposób ciągły bada poziom chloru w wodzie i zapobiega nadmiernej jego produkcji.
Dodatkowo należy liczyć się z koniecznością okresowego uzupełniania soli.