Wodę z basenu można wylewać bezpośrednio do ogrodu w rośliny - na trawę, pod drzewa, pod iglaki. To jak najbardziej bezpieczne, a przez wiele osób wręcz zalecany sposób na wylewanie wody z basenu.

Gdzie wylewać wodę z basenu?

Pytanie to zadaje sobie prawie każdy nowy użytkownik basenu i to nie bez powodu! Obawę przed wylewaniem wody bezpośrednio na trawnik wzbudza zazwyczaj świadomość tego, że znajdują się w niej pewne ilości chemii stosowanej w celu dezynfekcji basenu. Mowa tu oczywiście o chlorze do basenu lub tlenie, a także środkach przeciwdziałającym powstaniu alg itp.

W pierwszej kolejności należy zwróci uwagę na fakt, że w trakcie użytkowania basenu zawartość chloru czy tlenu jest przez nas kontrolowana, a środki stosowane zgodnie z zaleceniami producenta są bezpieczne dla nas, a także dla środowiska. Ponadto konieczność systematycznego stosowania chemii basenowej wynika właśnie z uwalniania się preparatów z wody. Nie ma więc zatem ryzyka, że środki te zaszkodzą roślinom. Woda basenowa podobna jest swoim składem do wody pitnej.

Faktem jest, że w przypadku niektórych roślin szczególne znaczenia ma pH wody, gdyż odczyn gleby decyduje o tym, jakie pierwiastki są z niej pobierane przez rośliny. Wiadomo, że niektóre rośliny potrzebują gleby o odczynie kwaśnym (np. truskawki, rododendrony hortensje itp.). Jeśli więc woda z naszego basenu będzie miała odczyn bardziej zasadowy najlepiej jeśli wylejemy ją na trawę lub pod starsze drzewa. Ponadto należy pamiętać, że padające jesienią i zimą deszcze przepłukują glebę i tym samym neutralizują jej odczyn.

Wylewanie wody z basenu do kanalizacji nie jest mile widziane przez lokalne oczyszczalnie ścieków. Duża ilość stosunkowo czystej wody wylana do kanalizacji może spowodować zmianę parametrów wody ściekowej i stanie się nie lada problemem dla zakładu komunalnego. Zwracamy uwagę, że z analogicznego powodu użytkownicy nie mogą podłączać odpływu wody deszczowej do kanalizacji.

Czy można wylewać wodę z basenu na trawę?

Skoro nie należy wypuszczać wody z basenu do kanalizacji czy szamba to po prostu wylewajmy ją do ogrodu!

Podlewanie trawnika wodą z basenu jest zdecydowanie możliwe, a często po prostu zalecane. Chemia do basenu, która znajduje się w wodzie basenowej nie szkodzi trawie i można bezpiecznie ją wylać na trawę. Nawet pewna ilość chemii basenowej, a w szczególności chloru nie zaszkodzi trawie - jego rozkład w zetknięciu z powietrzem i glebą jest natychmiastowy i nie powoduje negatywnych skutków. Pamiętajmy, że woda basenowa swoim składem jest bardzo podobna do wody z wodociągu.

Czy wodę z basenu można wylewać pod iglaki?

TAK - woda basenowa nie szkodzi iglakom. pH wody ma najczęściej odczyn neutralny i nie wpłynie na rośliny. Zatem bez jakichkolwiek obaw możemy wylać wodę pod drzewa, pamiętając o tym, aby przy dozowaniu środków dezynfekujących do basenu stosować dawki zalecane przez producenta preparatu.

Co zrobić z brudną wodą po zimie?

Oczywiście woda w basenie po zimie idealnie nadaje się do podlania roślin w ogrodzie. Jest przeważnie bogata w substancje organiczne. Wiosenne czyszczenie basenu przeważnie robimy na początku maja - czyli w okresie silnego wzrostu roślin w naszym ogrodzie. Solidna porcja wody z pewnością pobudzi nasz ogród do wzrostu!

podlewanie wodą z basenu

Mam wodę słoną w basenie - czy mogę ją wylać do ogrodu?

Nie zalecamy w dużych ilościach wylewać wody słonej z basenu do ogrodu. Bezpieczniejsze będzie albo stopniowe wylewanie wody na zwiększonym obszarze - zamiast w jednym punkcie, albo po prostu wylewanie takiej wody do kanalizacji.

Mimo, że sama woda basenowa może nie zaszkodzić twojej trawie to resztki soli mogą! Sól w glebie będzie absorbować wilgoć i składniki odżywcze, co może spowodować wstrzymanie wzrostu roślin.

Siarczan miedzi w wodzie basenowej

Kontrowersje wzbudza jednak siarczan miedzi – nieorganiczny związek chemiczny, wykazujący silne działanie grzybobójcze. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających siarczan miedzi - najczęściej można go spotkać w wielofunkcyjnych tabletkach służących do kompleksowej dezynfekcji wody.  Chociaż związek ten dobrze radzi sobie z usuwaniem glonów oraz alg z wody basenowej, nie pozostaje obojętny dla środowiska naturalnego. W związku z tym, zalecamy stosowanie najwyższej jakości chemii do basenów marki Bayrol, która nie zawiera w sobie siarczanu miedzi. Mamy wówczas pewność, że stosowane środki są bezpieczne dla użytkowników oraz dla środowiska, a wodą z basenu można bez obaw podlać rośliny w ogrodzie! Podsumowując wskazać należy, że jeżeli stosują Państwo chemię basenową marki Bayrol, nie ma żadnych przeciwwskazań aby wodę znajdująca się w basenie wylać do ogrodu. Należy jednak zawsze przestrzegać zaleceń producenta i dawkować odpowiednią ilość produktu. Wówczas, będziemy mieli pewność, że woda basenowa jest bezpieczna dla naszego ogrodu!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o siarczanie miedzi w środkach służących do pielęgnacji basenu!

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW