Filtruj według

Marka

Marka

Koagulanty do basenu - klarowanie wody - chemiabasenowa.pl

Koagulanty

Koagulant do basenu używany jest w celu pozbycia się mętności i zawiesin organicznych i nieorganicznych z wody. Powoduje szybszą krystalizację wody. Środki te wspomagają proces filtracji wody basenowej poprzez formowanie zanieczyszczeń w większe cząsteczki - tzw. kłaczki (flocks). Dzięki temu zabiegowi, filtr basenowy bez problemu pochłania sklejone zanieczyszczenia, a woda pozostaje klarowna i czysta. Koagulant powinien być stosowany jako część regularnej pielęgnacji basenu. Niekiedy może posłużyć jako środek ratunkowy w przypadku nagłego zanieczyszczenia basenu. Koagulant do basenu często jest również określany jako flokulant, flock, flok.

Aktywne filtry

rating 0 recenzji
Bayrol Protect & Shine 2-litrowa butelka z miarką Formuła 2w1 - klaruje wodę oraz czyści ściany basenu na linii wody Zapobiega osadzaniu się brudu na linii wody
116,00 zł
wysyłka 24 h
View Detail
rating 0 recenzji
Bayrol Quickflock Liquid Opakowanie 20 kg Płynny koagulant do automatycznego dozowania na basenach i pływalniach Ogranicza wzrost chloru związanego Ten produkt wysyłany jest wyłącznie na palecie firmą kurierską RABEN.
196,00 zł
wysyłka 24 h
View Detail
rating 0 recenzji
Bayrol Quickflock Automatic Plus Opakowanie 20 kg Do automatycznego dozowania w basenach prywatnych Zapobiega powstawaniu glonów Utrzymuje krystalicznie czystą wodę Ten produkt wysyłany jest wyłącznie na palecie firmą kurierską RABEN.
390,00 zł
wysyłka 24 h
View Detail
rating 0 recenzji
BWT Benamin Flock Flussig Wydajne i duże opakowanie 20kg Do strącania drobnych zanieczyszczeń i zawiesin koloidalnych w basenie Ten produkt wysyłany jest wyłącznie na palecie firmą kurierską RABEN.
428,00 zł
dostępne w 2-5 dni
View Detail

Koagulant do basenu

Koagulant do basenu to środek chemiczny, który dodawany jest do wody w celu zwiększenia wielkości cząstek zanieczyszczeń. Proces chemiczny, który wywołuje, doprowadza do destabilizacji obecnych w wodzie rozpuszczonych substancji i zgrupowanie ich w stosunkowo duże cząsteczki łatwe do usunięcia za pomocą filtra. Glony, mikroorganizmy i zawiesiny, zlepiają się w większe konglomeraty, szybciej osadzają się na filtrze. Koagulacja jest zatem ważnym etapem w procesie oczyszczania wody basenowej, wpływającym na jej czystość i przejrzystość.

Jaki koagulant wybrać?

Sytuacja z filtrem piaskowym

Jeśli posiadasz zestaw filtrujący z filtrem piaskowym to możesz użyć środki do koagulacji zarówno w płynie jak i w kartuszach. Oba zadziałają w sposób prawidłowy. Jeśli dozowanie jest wykonywane ciągle (np. za pomocą systemu dozującego) to dogodne będzie stosowanie płynnego koagulantu. Jeśli jednak dozowanie odbywa się ręcznie, lub istnieje potrzeba szybkiego wyklarowania wody (np. usunięcie żelaza) - wtedy warto sięgnąć po tzw. flokulant w woreczkach (np. Superflock Plus).

Sytuacja z filtrem kartuszowym

Jeśli posiadasz zestaw filtrujący z filtrem kartuszowym, papierowym (np. Intex lub Bestway) to odpowiedni będzie koagulant do klarowania w płynie. Proces grupowania się cząsteczek koloidalnie rozpuszczonych zachodzi wtedy w wodzie. Gdy stają się dostatecznie duże osadzają się na filtrze kartuszowym.

Koagulant w płynie dozowany automatycznie

W większych instalacjach basenowych automatyczne dozowanie środka do koagulacji (np. siarczanu glinu) to w zasadzie standard. Tego typu środek sprzedawany jest w dużych opakowaniach 20 l i dozowany stale w niewielkich dawkach. W większych basenach prywatnych oraz na basenach publicznych pojawiają się problemy związane z tworzeniem niepożądanych związków chemicznych. Zastosowanie dobrej jakości środka przyczynia się do ograniczenia THM, chloramin, chloroformów itp.

Flokulant do basenu

Flokulant i koagulant to określenia, które są często w technice basenowej stosowane zamiennie. Jest to nie do końca poprawne w sensie chemicznym, aczkolwiek skutek stosowania tych dwóch typów substancji jest taki sam. Flokulant to środek polimerowy, który powoduje powstawanie kłaczków (floków) o ładunku przyciągającym do siebie inne rozpuszczone substancje w wodzie. Zgrupowane kłaczki łatwo można odfiltrować i tym samym usunąć zanieczyszczenia.

Flokulant w filcowych nabojach nadaje się wyłącznie do stosowania w filtrach piaskowych.

Flock w kartuszach (nabojach) przeznaczony jest do ciągłego oczyszczania wody w basenie. Regularne stosowanie flocka w kartuszu przyspiesza oczyszczanie wody i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta przez cały czas. Kartusz (poduszeczka) zawiera w sobie środek, który bardzo powoli się uwalnia i rozpoczyna proces pomagający w szybszym oczyszczeniu wody, pozbyciu się z niej niepożądanych substancji, które są idealnie rozpuszczone i przelatują przez filtr piaskowy. Regularne stosowanie klaryfikatora przyczynia się do zmniejszenia zużycia chloru w basenie i poprawy właściwości chemicznych wody.

Jeśli mętność wody w basenie spowodowana została czynnikami organicznymi (rozwój glonów) to stosowanie środków do klarowania wody może nie poprawić jej stanu. W takim przypadku należy przede wszystkim zwiększyć dozowanie środków dezynfekujących wodę (np. chlorem basenowym), a dopiero w dalszej kolejności dodać klaryfikator.

Flok w nabojach filcowych lub żelowych znacząco przyspiesza usuwanie żelaza z wody basenowej. Stosuj go zawsze, gdy masz problem ze zmianą koloru wody zaraz po nalaniu (np. na kolor zielony).