Zielona woda w basenie powstaje przez rozwój glonów. Brak systematycznej dezynfekcji wody, wykonywania podstawowych czynności związanych z analizą wody i regulacją pH jest zazwyczaj pierwszą przyczyną dlaczego robi się zielona woda w basenie.

Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno jednak występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów.

Glony w basenie

Glony najczęściej powstają w basenach ogrodowych, gdzie ciągły napływ pyłków z roślin, resztek trawy i duże nasłonecznienie sprzyjają ich rozmnażaniu. Glony to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób glony wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów. Glony cechuje również łatwość rozprzestrzeniania się – sprzyja temu kurz zawarty w powietrzu.

Zielona woda i śliskie ściany

Gdy w Państwa basenie pojawią się glony, konieczna jest szybka interwencja, ponieważ w innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie i szybko zrobi się zielona woda. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i środowisko wodne.

Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje śliskie ściany i dno basenu
Często zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu alg. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać nasz niepokój jest to jak zmienił się odcień wody - z krystalicznego na lekko mętny

Mętna woda w basenie (mleczna woda) jeśli nie zostanie odpowiednio szybko "opanowana" doprowadzi do dalszych konsekwencji - rozpocznie się gwałtowny rozwój glonów, i powstanie zielona woda w basenie. Przezroczysty biofilm stanie się teraz zielony. Lekki nalot rozprzestrzeni się na tyle, ze powstanie zielona śliska warstwa glonów na dnie.

Całkowicie zielona woda w basenie

Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia! Jeśli przegapimy moment, o którym była mowa powyżej - czyli lekkie zmętnienie i śliskie ściany - to być może nasz basen zostanie zaatakowany przez glony i wtedy wyprowadzenie wody do stanu klarowności zajmie nam kilka dni.

glony w basenie

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na wskutek silnych błysków światła piorunów. 

Najlepszy środek na zieloną wodę

Środkiem, który skutecznie zabija glony jest chlor. Niestety, często zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru - obumiera tylko wierzchnia warstwa glonów, ale pod spodem nadal jest żywy materiał.

Dlatego oprócz chloru niezbędne jest stosowanie płynu na glony. Środek na zieloną wodę  w postaci płynu wykazuje się niezwykle dużą skutecznością w zwalczaniu niebezpiecznych, śliskich osadów. Ponadto sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie znika. 

antyglon

Problem glonów w szczególności dotyczy basenów ogrodowych, narażonych na działanie słońca oraz wysokich temperatur. Dla lepszej skuteczności stosuj jednocześnie płyn na glony i chlor w dawce szokowej. Organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać  jej krystaliczną czystość. W razie gdyby terapia środkiem przeciwko glonom okazała się niewystraczająca zalecamy zastosowanie dodatkowych środków do klarowania wody.

Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z algicydem,
3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.

Możesz również zastanawiać się, dlaczego robi się zielona woda tuż po napełnieniu basenu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak poradzić sobie z tym problemem!

Jeśli mają państwo Pytania lub chcą podzielić się z nami opinią – zachęcamy do kontaktu!

arrow_upward