dozowanie chemii basenowej krok po kroku

Jak utrzymać czystość w basenie - poradnik krok po kroku

Równowaga pH w basenie - jak ją kontrolować i utrzymywać dla czystej wody

Aby dozowanie chemii było wykonane poprawnie każdy użytkownik musi znać kilka podstawowych zasad jakie rządzą światem basenów. W tym poradniku przejdziemy krok po kroku jak prawidłowo stosować chemię do basenu. Opowiemy o poszczególnych etapach dozowania środków do uzdatniania wody i dowiemy się jakie środki użyć, aby woda w basenie była zawsze czysta.

W naszych poradach opisujemy poszczególne etapy na przykładzie zastosowania produktów firmy BAYROL. Są to środki, które naszym zdaniem są najbardziej skuteczne w pielęgnacji wody basenowej. Ale jeśli mają Państwo inne produkty o analogicznym działaniu to również można je stosować z uwzględnieniem naszych uwag. Polecane przez nas marki, które mają porównywalną skuteczność to HTH czy AstralPool.

Pielęgnację wody można podzielić na 4 bloki tematyczne. Każdy blok to istotny element w procesie uzdatniania chemicznego wody. Jeśli nasz proces pielęgnacji będzie przebiegał krok po kroku w tej kolejności - to jest szansa, że unikniemy wielu problemów z wodą basenową.


krok 1 - regulacja pH

Krok pierwszy - regulacja pH

Tego kroku nie wolno pomijać, jeśli basen ma był prawidłowo utrzymany. Dobre właściwości i długi okres użytkowania wody w basenie zależą od utrzymania pH wody w prawidłowym zakresie. Równowaga kwasowości odgrywa istotne znaczenie, gdyż ma wpływ na działanie pozostałych środków do pielęgnacji wody.

Należy zwracać szczególną uwagę na właściwy poziom pH podczas silnych upałów, gdyż wtedy pH wody ma tendencje do silnego wzrastania.
Podczas opadów deszczu zaś pH będzie spadać.

Przy wartości pH 7,0 woda jest neutralna - optymalna do kąpieli w basenie. Idealne dla skóry człowieka jest pH wody pomiędzy 7,0 - 7,4.

Wartość pH poniżej 7,0 jest miernikiem reakcji kwaśnych - co może niekorzystnie wpływać na powłokę basenu i niektóre elementy instalacji hydraulicznej. Dodatkowo walka z glonami staje się bardzo trudna, gdy pH za mocno spadnie.

Wartość pH powyżej 7,0 wskazuje na zasadowość. Jeśli w dłuższym czasie w basenie utrzyma się pH w wysokich zakresach - powyżej 7,60 to ściany basenu mogą zrobić się szorstkie, widoczne będzie osadzanie się kamienia brzegu basenu, a woda może zrobić się mętna.

Przeczytaj więcej dlaczego pH jest takie ważne

prawidłowe pH wody w basenie

Wartość pH mierzymy odpowiednimi testerami na tabletki, paseczki. Dla osób skrupulatnych mamy też testery elektroniczne.
Tylko właściwy poziom pH wody gwarantuje skuteczne działanie środków do pielęgnacji wody w basenach!

Aby osiągnąć prawidłowy poziom pH należy użyć odpowiednią ilość ph minus (środek kwaśny) lub ph plus (środek zasadowy).


krok 2 - dezynfekcja

Krok drugi - dezynfekcja wody basenowej

Środowisko wody basenowej jest idealnym miejscem dla rozwoju różnych mikroorganizmów - bakterii, grzybów czy alg. Nawet mała ilość bakterii i grzybów stanowi zagrożenie dla osób kąpiących się, zaś w przypadku basenu publicznego często jest przyczyną jego zamknięcia.

Niezwykła szybkość rozmnażania się mikroorganizmów może powodować mętność wody lub śliskie osady na dnie i ścianach nawet kilka godzin po nalaniu. Dlatego konieczne jest utrzymywanie wody w najwyższej czystości stosując środki dezynfekujące i utleniające już od momentu pierwszego napełniania.

Metoda chlorowa dezynfekcji wody

Chlor do basenu stosowany do odkażania wody pitnej jest najwłaściwszym środkiem odkażającym, który może być wykorzystany również do dezynfekcji wody w basenach. Konwencjonalna dezynfekcja za pomocą chloru nie tylko likwiduje bakterie, ale również usuwa (na drodze utleniania) niefiltrowalne zanieczyszczenia organiczne.

Wymagania stawiane bakteriologicznym właściwościom wody w basenach odpowiadają warunkom stawianym wodzie pitnej, a nawet są jeszcze wyższe.

prawidłowy poziom chloru w basenie


Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat jak działają środki chlorowe, przeczytaj więcej o metodzie chlorowej.

Metoda tlenowa dezynfekcji wody

Mimo znakomitych właściwości chloru wiele osób narzeka na jego przykrą woń podczas kąpieli lub po prostu na podrażnienie oczu czy wysuszanie skóry. Firma BAYROL oferuje środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu.

Są one równie skuteczne jak chlor i gwarantują równie wysoki poziom higieny wody. Są przy tym neutralne dla skóry i włosów człowieka, a woda pozostaje bezwonna.

Soft&Easy składa się z dwóch składników: do dezynfekcji oraz do zwalczania glonów. Oba składniki stosowane są jednocześnie, co umożliwia uzyskanie unikalnego i opatentowanego efektu synergicznego, to znaczy, że skutki działania składników nie tylko się podwajają, ale ulegają nawet wzajemnemu wzmocnieniu.

Przeczytaj więcej o metodzie tlenowej.


krok 3 - ochrona przed algami

Krok trzeci - ochrona przed algami

Szczególne miejsce w procesie oczyszczania wody basenowej zajmują glony. Glony (algi) to jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadające tę właściwość, że z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które to są źródłem zanieczyszczeń.

Rozmnażają się bardzo szybko, często w ciągu kilku godzin i powlekają ściany, schody i dno basenu śliską warstwą. Konieczne jest zatem hamowanie rozrastania się glonów w basenie. Samo chlorowanie jest niewystarczającym zabiegiem, gdyż glony przyzwyczajają się do obecności chloru i nabywają określoną odporność.

Niezawodnymi środkami hamującymi rozrost glonów okazały się związki chemiczne tj. czwartorzędowe związki amonu, zawarte w produktach z serii Desalgine. Występują w postaci mocno stężonej, dzięki czemu stosowanie nawet niewielkich ilości daje pożądany efekt. Dodatkowo ich stosowanie usuwa zmącenia wody (efekt klarowania). 

Desalgin wraz z chlorem działa synergicznie. Może być stosowany również w metodzie aktywnego tlenu w przypadku silnego zazielenienia wody lub do mycia ścian pokrytych śliskim osadem. Tam, gdzie niepożądane jest, aby woda nadmiernie się pieniła stosować można środek Desalgine Jet.

antyglon zwalczanie glońów basen


Przeczytaj więcej o algach


krok 4 - koagulacja

Krok czwarty - koagulacja

Filtr piaskowy nie zatrzymuje cząsteczek koloidalnie rozproszonych (cząstki piasku i mułu) oraz cząstek dokładnie rozpuszczonych w wodzie takich jak sole, kwasy, zasady, aminokwasy, mocznik. Celem uzdatniania wody jest jednak maksymalne usunięcie zanieczyszczeń, aby w ten sposób utrzymać stale dobrą jakość wody. Dlatego należy usunąć również te zanieczyszczenia, które nie są zatrzymywane przez filtr piaskowy.

Częstym problemem po nalaniu świeżej wody do basenu jest duża zawartość żelaza. Pozbyć się go można właśnie stosując odpowiednie preparaty do koagulacji. Zazwyczaj już po 2-3 dniach od stosowania woda będzie naprawdę czysta! Nie pomoże tu ani witamina C ani inna szczepionka - po prostu uczciwa filtracja połączona z flokowaniem.

Służą do tego środki Quickflock lub Superflock, po zastosowaniu których na powierzchni filtra tworzą się tzw. "kłaczki" będące zlepkiem drobnych zanieczyszczeń. Połączone i zwiększające objętość "kłaczki" są na tyle duże, że w całości wychwytywane są przez filtr piaskowy lub kartuszowy.

flokulacja flokowanie wody basen


Przeczytaj więcej o krystalicznie czystej wodzie