Aby dozowanie chemii było wykonane poprawnie każdy użytkownik musi znać kilka podstawowych zasad jakie rządzą światem basenów. W tym poradniku przejdziemy krok po kroku jak prawidłowo stosować chemię do basenu. Opowiemy o poszczególnych etapach dozowania chemii basenowej i dowiemy się jakie środki użyć aby woda w basenie była zawsze czysta.

W poradach opisujemy i zalecamy stosowanie produktów do basenu firmy BAYROL. Są to środki, które naszym zdaniem są najbardziej skuteczne w pielęgnacji wody basenowej. Ale jeśli mają Państwo inne produkty o tym samym działaniu to również można je stosować z uwzględnieniem naszych uwag.

Pielęgnację wody można podzielić na 4 kroki. Takie podejście ułatwia zrozumienie problematyki utrzymania basenu i prawidłowego dozowania środków.

krok 1 - regulacja pH regulacja pH
krok 2 - dezynfekcja dezynfekcja
krok 3 - ochrona przed algami ochrona przed algami
krok 4 - koagulacja koagulacja


krok 1 - regulacja pH Krok pierwszy - regulacja pH wody

Środki:
pH-Minus
pH-Plus
testery

Dobre właściwości i długi okres użytkowania wody w basenie zależą od utrzymania pH wody w prawidłowym zakresie. Należy zwracać szczególną uwagę na właściwy poziom pH podczas silnych upałów, gdyż wtedy pH wody ma tendencje do silnego wzrastania. Podczas opadów atmosferycznych zaś pH będzie spadać. Przy wartości pH 7,0 woda jest neutralna. Wartość pH poniżej 7,0 jest miernikiem reakcji kwaśnych, wartość pH powyżej 7,0 wskazuje na zasadowość. Idealne dla skóry człowieka jest pH wody pomiędzy 7,0 - 7,4.

prawidłowe pH wody w basenie


Uwaga: Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami. Tylko właściwy poziom pH wody gwarantuje skuteczne działanie środków do pielęgnacji wody w basenach!

Przeczytaj więcej dlaczego pH jest takie ważne

krok 2 - dezynfekcja Krok drugi - dezynfekcja wody basenowej

Środki:

Metoda chlorowa
Chlorifix
Chloriklar
Chlorilong
Complete


Aktywny tlen
Soft&Easy
Bayrosoft Light
środki do SPA

Środowisko wody basenowej jest idealnym miejscem dla rozwoju różnych mikroorganizmów - bakterii, grzybów czy alg. Nawet mała ilość bakterii i grzybów stanowi zagrożenie dla osób kąpiących się, zaś w przypadku basenu publicznego często jest przyczyną jego zamknięcia. Niezwykła szybkość rozmnażania się mikroorganizmów może powodować mętność wody lub śliskie osady na dnie i ścianach nawet kilka godzin po nalaniu. Dlatego konieczne jest utrzymywanie wody w najwyższej czystości stosując środki dezynfekujące już od momentu pierwszego napełniania.

Metoda chlorowa:
Chlor stosowany do odkażania wody pitnej jest najwłaściwszym środkiem odkażającym, który może być wykorzystany również do dezynfekcji wody w basenach. Konwencjonalna dezynfekcja za pomocą chloru nie tylko likwiduje bakterie, ale również usuwa (na drodze utleniania) niefiltrowalne zanieczyszczenia organiczne. Wymagania stawiane bakteriologicznym właściwościom wody w basenach odpowiadają warunkom stawianym wodzie pitnej, a nawet są jeszcze wyższe.

prawidłowy poziom chloru w basenie


Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat jak działają środki chlorowe, przeczytaj więcej o metodzie chlorowej. Opisy poszczególnych produktów znajdziesz w dziale chlor do basenu.

Metoda tlenowa:
Mimo znakomitych właściwości chloru wiele osób narzeka na jego przykrą woń podczas kąpieli lub po prostu na podrażnienie oczu czy wysuszanie skóry. Firma BAYROL oferuje środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Są one równie skuteczne jak chlor i gwarantują równie wysoki poziom higieny wody, przy czym są neutralne dla skóry i włosów człowieka, a woda pozostaje bezwonna. Soft&Easy składa się z dwóch składników: do dezynfekcji oraz do zwalczania glonów. Oba składniki stosowane są jednocześnie, co umożliwia uzyskanie unikalnego i opatentowanego efektu synergicznego, to znaczy, że skutki działania składników nie tylko się podwajają, ale ulegają nawet wzajemnemu wzmocnieniu.

Przeczytaj więcej o metodzie tlenowej.

krok 3 - ochrona przed algami Krok trzeci - ochrona przed algami

Środki:

Desalgine
Desalgine Jet

Szczególne miejsce w procesie oczyszczania wody basenowej zajmują glony. Glony (algi) to jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadające tę właściwość, że z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które to są źródłem zanieczyszczeń. Rozmnażają się bardzo szybko, często w ciągu kilku godzin, i powlekają ściany, schody i dno basenu śliską warstwą. Konieczne jest zatem hamowanie rozrastania się glonów w basenie. Samo chlorowanie jest niewystarczającym zabiegiem, gdyż glony przyzwyczajają się do obecności chloru i nabywają określoną odporność. Niezawodnymi środkami hamującymi rozrost glonów okazały się związki chemiczne tj. czwartorzędowe związki amonu, zawarte w produktach z serii Desalgine. Występują w postaci mocno stężonej, dzięki czemu stosowanie nawet niewielkich ilości daje pożądany efekt. Dodatkowo ich stosowanie usuwa zmącenia wody (efekt klarowania). Desalgine wraz z chlorem działa synergicznie. Może być stosowany również w metodzie aktywnego tlenu w przypadku silnego zazielenienia wody lub do mycia ścian pokrytych śliskim osadem. Tam gdzie niepożądane jest, aby woda nadmiernie się pieniła stosować można środek Desalgine Jet.

Przeczytaj więcej o algach

krok 4 - koagulacja Krok czwarty - koagulacja

Środki:

Superflock
Superklar

Filtr piaskowy nie zatrzymuje cząsteczek koloidalnie rozproszonych (cząstki piasku i mułu) oraz cząstek dokładnie rozpuszczonych w wodzie (sole, kwasy, zasady, aminokwasy, mocznik). Celem uzdatniania wody jest jednak maksymalne usunięcie zanieczyszczeń, aby w ten sposób utrzymać stale dobrą jakość wody. Dlatego należy usunąć również te zanieczyszczenia, które nie są zatrzymywane przez filtr piaskowy. Służą do tego środki Quickflock lub Superflock, po zastosowaniu których na lustrze wody tworzą się tzw. "kłaczki" będące zlepkiem drobnych zanieczyszczeń. Połączone i zwiększające objętość "kłaczki" są na tyle duże, że w całości wychwytywane są przez filtr.

Przeczytaj więcej o krystalicznie czystej wodzie

arrow_upward