Jeśli komuś z Państwa nie odpowiada pielęgnacja wody przy pomocy chloru to nic straconego! Istnieją inne, alternatywne sposoby uzdatniania wody basenowej - jednym z nich jest właśnie metoda na bazie aktywnego tlenu

Aktywny tlen co to jest?

Aktywny tlen do basenu działa podobnie do chloru. Bakterie, wirusy oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie basenowej utleniane są przez zawarte w preparatach aktywne składniki. Woda przy tym nie ma charakterystycznego zapachu jaki występuje przy metodzie chlorowej czy solnej. Woda jest przyjemna i miękka. To właśnie te zalety często sprawiają, że metoda aktywnego tlenu wybierana jest przez prywatnych użytkowników basenów.

Aktywne składniki stosowane w metodzie aktywnego tlenu mają działanie "szokowe" - powodują rozbicie nieczystości znajdujących się w wodzie. Można w przenośni powiedzieć, że jest to swoisty filtr chemiczny, gdyż widoczne nieczystości (np. zmętnienie wody) rozbijane są na niewidoczne cząsteczki. Efekty tej metody są natychmiastowe. Wybrane produkty oparte na metodzie tlenowej mogą być również używane do dezynfekcji "szokowej" bez konieczności używania środka chlorowego. Niewątpliwą zaletą metody tlenowej jest możliwość korzystania z basenu już godzinę po dokonaniu dezynfekcji, a w przypadku metody chlorowej czas ten wydłuża się do 2-3 godzin.

Wskazać, jednakże należy, że metoda ta nie jest tak wysoce skuteczna jak metoda chlorowa i aby woda miała prawidłowe parametry i nie sprawiała zagrożenia należy zagwarantować, aby proces filtracji był na najwyższym poziomie. Firmy montujące technikę basenową powinny przewymiarować filtr basenowy i zapewnić ciągłą filtrację wody 24h na dobę. Konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych elementów w instalacji jak np. lampa UV.

Stosując aktywny tlen do basenu warto pamiętać, że działanie aktywnych składników w wodzie o temperaturze ponad 28 st. nie jest aż tak radykalne jak w przypadku chloru. Z tego też powodu firma Bayrol zaleca stosowanie dodatkowych produktów wspomagających zwalczanie glonów. Należy pamiętać o stosowaniu zawsze dwóch produktów - wspomnianych składników aktywnych oraz aglicydu. W ten sposób sprawimy, że pielęgnacją będzie skuteczna i kompleksowa. 

Aktywny tlen - zalety i wady

Jedną z największych zalet metody tlenowej jest fakt, że w wodzie nie utrzymuje się przykry zapach chloru do basenu. Istotne jest również, że metoda aktywnego tlenu umożliwia osobom uczulonym na związki chlorowe w pełni korzystać z uroków i przyjemności prywatnego basenu.
Tlenowa pielęgnacja wody jest także bardzo popularna wśród właścicieli SPA i wanien z hydromasażem.

Podstawową wadą metody tlenowej jest jej mniejsza skuteczność w porównaniu z chlorem oraz, niestety, jej wyższa cena.
Użytkownicy basenów z automatycznym dozowaniem mogą spotkać się problemem występowania tzw. różowych glonów. Są one charakterystyczne dla tej metody. Pozbycie się ich będzie polegało na regularnym stosowaniu środka przeciw algom Desalgine lub automatycznym dodawaniu środka do koagulacji wraz ze składnikiem zapobiegającym powstawaniu glonów - Quickflock Automatic Plus.

Czy można stosować jednocześnie aktywny tlen i chlor

Jeśli stosujemy aktywny tlen regularnie to wskazane jest wykonanie szokowego chlorowania raz na 7-14 dni. Silniejszy efekt dezynfekcji chloru może być pomocny, jeśli woda uzdatniana metodą tlenową robi się mętna, a ściany basenu śliskie. Po tej operacji możemy jak najbardziej wrócić do regularnego stosowania aktywnego tlenu.

Co stanie się jeśli do chlorowanej wody dodam aktywny tlen?

Aktywny tlen spowoduje przyspieszoną redukcję chloru wolnego w wodzie. W efekcie już po kilku godzinach od dodania aktywnego tlenu do chlorowanej wody zmierzymy zerowy poziom chloru wolnego.

Ozonowanie wody basenowej a aktywny tlen

Ozonowanie wody basenowej często mylone jest z używaniem aktywnego tlenu do basenu - pewnie dlatego, że ozon to swoista odmiana tlenu. Aktywny tlen do basenu występuje w formie proszku - monopersiarczan potasu (MPS), albo w formie płynu - nadtlenek wodoru (perhydrol). Ze względu na swoje właściwości utleniające, obie substancje są używane w oczyszczaniu wody basenowej. Ozonowanie wody basenowej jest skomplikowaną metodą wspomagania dezynfekcji chlorowej i nie ma nic wspólnego z dozowaniem wymienionych środków do basenu. Kliknij, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat ozonowania wody basenowej.  

Aktywny tlen do wanny spa

Aktywny tlen jest bardzo praktyczny i przyjazny w przypadku użycia do wanny spa. Stosowany jest zazwyczaj jako podstawowa dezynfekcja wody. Klienci wybierają aktywny tlen do spa głównie dlatego, że nie wydziela on zapachu w wodzie a przy tym zapewnia podstawową higienę wody. Zaznaczyć należy, że przy intensywnym użytkowaniu spa uzdatnianie wody aktywnym tlenem może być niewystarczające. W przypadku pojawienia się mętności w wodzie warto zastosować szokowe chlorowanie raz w tygodniu. Aktywny tlen do spa.

aktywny tlen do SPA


Aktywny tlen do małego basenu w ogrodzie

Dla osób użytkujących małe baseny ogrodowe (np. rozporowe), polecamy użycie preparatu Soft&Easy. To wielofunkcyjny aktywny tlen w saszetkach, który jest bardzo ekonomiczny w użyciu. Po jego zastosowaniu można szybko wejść do wody. Działanie podwójnych saszetek oparte jest na bazie wzmocnionego aktywnego tlenu w proszku. Dodane są też składniki zwalczające algi i klarującymi wodę.
Produkt będzie szczególnie przydatny w małych basenach ogrodowych, które wyposażone są w niewielkie urządzenia filtrujące! Niedostateczna filtracja jest częstą przyczyną występowania problemów z wodą w takich basenach - a konsekwencją stosowanie coraz większych ilości chloru. Jeśli masz z tym problem warto zastanowić się, jak długo filtrujesz wodę w basenie. Polecamy także zamianę wkładów filtrujących na Fibalon, oraz dawkowanie chemii basenowej w odstępach 3 - dniowych.

aktywny tlen do basenu