Metoda tlenowa

Jeśli komuś nie odpowiada pielęgnacja wody przy pomocy chloru to nic straconego. Istnieją inne, alternatywne sposoby uzdatniania wody basenowej. Zaliczyć do nich można między innymi pielęgnację przy pomocy aktywnego tlenu.

Aktywny tlen - alternatywa dla chloru

Zasada działania aktywnego tlenu jest podobna do działania chloru. Bakterie, wirusy i nieczystości znajdujące się w wodzie basenowej są utleniane przez zawarte w środkach aktywne składniki. Skuteczność metody tlenowej nie jest jednak aż tak wysoka jak chloru i głównie z tego powodu nie ma zastosowania na basenach publicznych.
Na basenach prywatnych aktywny tlen jest coraz częściej stosowaną metodą dezynfekcji wody. Decyduje o tym najczęściej fakt, że przy stosowaniu aktywnego tlenu woda nie ma przykrego zapachu chloru.

Aktywne składniki stosowane w metodzie tlenowej mają działanie "szokowe" - powodują rozbicie nieczystości znajdujących się w wodzie. Można w przenośni powiedzieć, że jest to swoisty filtr chemiczny, gdyż widoczne nieczystości (np. zmętnienie wody) rozbijane są na niewidoczne cząsteczki, a efekt jest dostrzegalny niezwykle szybko. Wybrane produkty oparte na metodzie tlenowej mogą być używane do szokowej dezynfekcji zamiast środka chlorowego i są kompatybilne z metodą chlorową. Warto wymienić kolejną ważną cechę metody tlenowej - już w godzinę po dodaniu środków można korzystać z basenu - w przypadku chloru jest to czas nieco dłuższy (2-3 godzin).

Stosując metodę tlenową warto pamiętać, że działanie aktywnych składników nie jest aż tak radykalne jak chloru. Z tego powodu firma Bayrol zaleca stosowanie dodatkowych produktów wspomagających zwalczanie glonów. Dlatego w metodzie tej zalecane jest stosowanie zawsze dwóch produktów - wspomnianych składników aktywnych oraz algicydu (np. Bayroklar oraz Bayroplus) . Dzięki temu pielęgnacja jest skuteczna i kompleksowa.

Aktywny tlen - zalety i wady

Jedną z największych zalet metody tlenowej jest fakt, że w wodzie nie utrzymuje się przykry zapach chloru. Istotne jest również, że metoda aktywnego tlenu umożliwia osobom uczulonym na związki chlorowe w pełni korzystać z uroków i przyjemności prywatnego basenu.
Tlenowa pielęgnacja wody jest także bardzo popularna wśród właścicieli SPA i wanien z hydromasażem.

Podstawową wadą metody tlenowej jest jej mniejsza skuteczność w porównaniu z chlorem oraz niestety nieco wyższa cena.
Użytkownicy basenów z automatycznym dozowaniem mogą spotkać się problemem występowania tzw. różowych glonów. Są one charakterystyczne dla tej metody. Pozbycie się ich będzie polegało na regularnym stosowaniu środka typu Desalgine.


Małe baseny ogrodowe:

Dla osób użytkujących małe baseny ogrodowe (np. rozporowe), polecamy użycie preparatu Soft&Easy - opartego na bazie aktywnego tlenu dodatkowo wzmocnionego składnikami zwalczającymi algi i klarującymi wodę.
Ze względu niedostateczną filtrację, jaką zapewniają urządzenia w tego typu basenach polecamy częstą wymianę wkładów filtrujących i dawkowanie chemii w odstępie 3-4 dni.