Szokowe chlorowanie wody basenowej jest czynnością wykonywaną w celu wywołania gwałtownej poprawy jakości wody. Zapewne każdy użytkownik basenu spotkał się z pojęciami chlorowania szokowego lub super chlorowania. Dla niektórych czynność ta może wydawać się dziwna lub wręcz niebezpieczna, gdyż wymaga użycia kilkukrotnej dawki chloru do basenu! Ale nie ma powodów do obaw.

Gwałtowne, kontrolowane podniesienie dawki chloru w wodzie niesie za sobą dużo pozytywnych skutków - zapobiega wzrostowi glonów i bakterii oraz pomaga w utrzymaniu klarowności wody!

Przed rozpoczęciem chlorowania szokowego należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi na opakowaniach preparatów przeznaczonych do chlorowania basenu. Musimy poznać jaka jest ilość preparatu, która powinna zostać dodana dla chlorowania szokowego (super chlorowania).

W niektórych zaleceniach widnieje również informacja o wcześniejszym rozpuszczeniu chloru w wiadrze z wodą. 

Jak przeprowadzić chlorowanie szokowe basenu?

Chlorowanie wody najlepiej przeprowadzić wieczorem - wtedy, gdy nie ma już promieniowania UV pochodzącego od słońca. Działanie szybkiego chloru jest wtedy skuteczniejsze, gdyż nie występuje redukcja spowodowana działaniem promieni UV.

Przed przystąpieniem do chlorowania należy upewnić się, że pH wody mieści się w okolicy 7.0. Jest to bardzo ważne, gdyż przy takim stanie wody działanie chloru jest optymalne.

Chlorowanie szokowe najlepiej przeprowadzić chlorem w proszku lub chlorem w granulkach. Występują też preparaty w małych tabletkach. Postać nie ma znaczenia - ważne jest, aby preparat bardzo szybko się rozpuszczał. Najlepiej w ciągu kilku minut.

Proszek można rozsypać po całej powierzchni wody. Opadając na dno, granulki rozpuszczą się i spowodują szybką reakcję w basenie. Jeśli używamy małych tabletek chlorowych to najlepiej dodawać je przez dozownik pływający lub skimmer.

Po dodaniu preparatów ustawiamy czas filtracji pompy na 24h. Woda w basenie musi się dobrze wymieszać i zdezynfekować.

Chlorifix do szokowego chlorowania

Szokowa dawka chloru

Ogólna zasada mówi, że dawka produktu jaką należy dodać do wody, aby wykonać szokowe chlorowanie waha się od 3 do 5 krotności dawki standardowej. Efektem chlorowania szokowego powinien być chwilowy wzrost wartości wolnego chloru do 2-5 mg/l.

Przeczytaj także jaki jest standardowy, zalecany poziom chloru w basenie.

Przykładowo:

Chlor w tabletkach - dla produktu Chloriklar dawka szokowa wynosi 10 tabletek na każde 10m3 wody.

Chlor w granulkach - dla produktu Chlorifix dawka szokowa wynosi 200 g na każde 10m3 wody.

Chlor w płynie (podchloryn sodu) - dawka szokowa wynosi 1 litr na 10 m3 wody.

Jak często wykonywać chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe powinno się przeprowadzać za każdym razem, gdy stan wody uległ pogorszeniu - np. woda robi się mętna lub zielona. Wskazuje to na pewne zaniedbania z naszej strony w prawidłowej pielęgnacji wody. W basenach ogrodowych, podczas dużych upałów i w trakcie zwiększonego użytkowania basenu można je wykonać co kilka tygodni.

Ponadto szokowe chlorowanie można wykonywać profilaktycznie - czyli nawet jeśli nie występują oczywiste problemy z wodą. Super chlorowanie będzie miało to wtedy charakter zapobiegawczy, a podniesienie dawki chloru wolnego raz na 7-14 dni poprawi właściwości wody i jej stabilność.

Na innych stronach tego działu można przeczytać więcej informacji o metodzie chlorowej i równowadze pH wody.

Czy można się kąpać po dodaniu chloru

Zalecamy, aby po dodaniu dużej dawki chloru odczekać kilka godzin zanim wejdziemy do basenu. Stąd najlepszą porą do przeprowadzenia wszystkich czynności przy basenie jest wieczór - po skończonej kąpieli.

Jeśli mamy wątpliwość czy do wody można wejść polecamy wykonanie testu na zawartość chloru

Dezynfekcja szokowa bez chloru

Szokowa dezynfekcja bez użycia chloru jest możliwa. Służą do tego specjalnie skoncentrowane środki na bazie aktywnego tlenu - np. Bayrosoft. 
Przeczytaj więcej o metodzie aktywnego tlenu.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW