Szokowe chlorowanie wody w basenie

Szokowe chlorowanie wody basenowej jest czynnością często wykonywaną dla gwałtownej poprawy jakości wody.

Zapewne każdy użytkownik basenu spotkał się z określeniem szokowego chlorowania lub superchlorowania. Dla niektórych może wydawać się to czynność przerażająca bo wymaga użycia kilkukrotnej dawki chloru. Jednak gwałtowne podniesienie wartości chloru w wodzie niesie za sobą dużo pozytywnych skutków - zapobiega wzrostowi glonów i bakterii oraz pomaga w utrzymaniu neutralnego zapachu w basenie!

Jak wykonać szokowe chlorowanie

Chlorowanie wody najlepiej przeprowadzić wieczorem - wtedy gdy nie ma już promieniowania UV pochodzącego od słońca. Działanie szybkiego chloru jest wtedy skuteczniejsze gdyż nie ma redukcji spowodowanej działaniem promieni UV.

Przed przystąpieniem do chlorowania należy upewnić się, ze pH wody jest w zakresie 7.0 - 7.2. Jest to bardzo ważne, gdyż przy takim stanie wody działanie chloru jest optymalne.

Szokowe chlorowanie najlepiej przeprowadzić chlorem w postaci proszku lub granulek. Chlor w takiej postaci bardzo szybko się rozpuszcza i tym samym szybko działa. Ponadto chlor można w krótkim czasie rozsypać po dużej powierzchni basenu i tym samym w jednym czasie doprowadzić do gwałtownego wzrostu chloru w całym basenie. 

Niektórzy producenci chloru w proszku zalecają jego wstępne rozpuszczenie we wiadrze z wodą i dopiero wtedy dawkowanie do basenu.

najlepszy chlor szok

Dawka chloru

Ogólna zasada mówi, że dawka produktu jaką należy dodać do wody aby wykonać szokowe chlorowanie to 3 do 5-krotność dawki normalnej.

Chlor w tabletkach - dla produktu Chlorifix dawka szokowa wynosi ona 200 g na każde 10m3 wody.

Chlor w płynie (podchloryn sodu) - dawka szokowa wynosi 1 litr na 10 m3 wody.

Efektem szokowego chlorowania powinien być chwilowy wzrost wartości wolnego chloru od 2-5 mg/l.

Jak często wykonywać szokowe chlorowanie

Szokowe chlorowanie można wykonywać za każdym razem gdy stan wody uległ pogorszeniu - np. woda robi się mętna lub zielona. W basenach ogrodowych, podczas dużych upałów i w trakcie zwiększonego użytkowania basenu można je wykonać co kilka dni.

Ponadto szokowe chlorowanie można wykonywać regularnie nawet jeśli z wodą nie ma większych problemów. Będzie miało to wtedy charakter zapobiegawczy. Podniesienie dawki chloru raz na 2 tygodnie poprawi właściwości wody.

Na innych stronach tego działu można przeczytać więcej informacji o metodzie chlorowejprawidłowej równowadze wody.

Szokowa dezynfekcja bez chloru

Szokowa dezynfekcja bez użycia chloru jest możliwa. Służą do tego specjalnie skoncentrowane środki na bazie aktywnego tlenu - np. Bayroshock. To środek, który można używać nie tylko na basenach ale także i w wannach spa. Działa szybko, skutecznie i jest bezwonny.