Podlewanie trawnika wodą z basenu

Gdzie wylewać wodę z basenu?

Pytanie to zadaje sobie prawie każdy nowy użytkownik basenu i to nie bez powodu! Obawę przed wylewaniem wody bezpośrednio na trawnik wzbudza zazwyczaj świadomość tego, że znajdują się w niej pewne ilości chemii stosowanej w celu dezynfekcji basenu. Mowa tu oczywiście o chlorze lub tlenie, a także środkach przeciwdziałającym powstaniu alg itp. 

W pierwszej kolejności należy zwróci uwagę na fakt, że w trakcie użytkowania basenu zawartość chloru czy tlenu jest przez nas kontrolowana, a środki stosowane zgodnie z zaleceniami producenta są bezpieczne dla nas, a także dla środowiska. Ponadto konieczność systematycznego stosowania chemii basenowej wynika właśnie z uwalniania się preparatów z wody. Nie ma więc zatem ryzyka, że środki te zaszkodzą roślinom.


Faktem jest, że w przypadku niektórych roślin szczególne znaczenia ma  pH wody, gdyż odczyn gleby decyduje o tym, jakie pierwiastki są z niej pobierane przez rośliny. Wiadomo, że niektóre rośliny potrzebują gleby o odczynie kwaśnym (np. truskawki, rododendrony hortensje itp.). Jeśli więc woda z naszego basenu będzie miała odczyn bardziej zasadowy najlepiej jeśli wylejemy ją na trawę lub pod starsze drzewa. Ponadto należy pamiętać, że padające jesienią i zimą deszcze przepłukują glebę i tym samym neutralizują jej odczyn.

Czy można wylewać wodę z basenu na trawę?

Odpowiedź brzmi - TAK 

Chemia basenowa, która znajduje się w wodzie basenowej nie szkodzi roślinom, Warto sięgać po chemię basenową najwyższej jakości marki Bayrol i stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy wodę z basenu można wylewać pod iglaki?

Odpowiedź brzmi - TAK
Woda basenowa nie szkodzi iglakom. Zatem bez jakichkolwiek obaw możemy wylać wodę pod drzewa, pamiętając o tym, aby przy dozowaniu środków dezynfekujących do basenu stosować dawki zalecane przez producenta preparatu.

Co z brudną wodą po zimie?

Oczywiście woda po zimie idealnie nadaje się do podlania roślin w ogrodzie. Wiosenne czyszczenie basenu przeważnie robimy na początku maja - czyli w okresie wzrostu roślin w naszym ogrodzie. Solidna porcja wody z pewnością pobudzi nasz ogród do wzrostu!

Siarczan miedzi w wodzie basenowej

Kontrowersje wzbudza jednak siarczan miedzi – nieorganiczny związek chemiczny, wykazujący silne działanie grzybobójcze. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających siarczan miedzi - najczęściej można go spotkać w wielofunkcyjnych tabletkach służących do kompleksowej dezynfekcji wody.  Chociaż związek ten dobrze radzi sobie z usuwaniem glonów oraz alg z wody basenowej, nie pozostaje obojętny dla środowiska naturalnego. W związku z tym, zalecamy stosowanie najwyższej jakości chemii basenowej marki Bayrol, która nie zawiera w sobie siarczanu miedzi. Mamy wówczas pewność, że stosowane środki są bezpieczne dla użytkowników oraz dla środowiska, a wodą z basenu można bez obaw podlać rośliny w ogrodzie! Podsumowując wskazać należy, że jeżeli stosują Państwo chemię basenową marki Bayrol, nie ma żadnych przeciwwskazań aby wodę znajdująca się w basenie wylać do ogrodu. Należy jednak zawsze przestrzegać zaleceń producenta i dawkować odpowiednią ilość produktu. Wówczas, będziemy mieli pewność, że woda basenowa jest bezpieczna dla naszego ogrodu!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o siarczanie miedzi w środkach służących do pielęgnacji basenu!