Gdzie wylewać wodę z basenu?

Pytanie to zadaje sobie prawie każdy nowy użytkownik basenu. Jest ono jak najbardziej słuszne. Obawę przed tym gdzie można wylewać wodę wzbudza zazwyczaj świadomość, że w wodzie znajduje się pewna ilość chemii basenowej. Najczęściej jest to chlor lub tlen i środek przeciwko algom.

Jednak w trakcie użytkowania basenu zawartość chloru czy tlenu jest przez nas kontrolowana, a ponadto obydwa środki mają zdolność uwalniania się z wody. Nie ma więc obaw, że zaszkodzą roślinom. Także środek przeciw algom ulega gwałtownej biodegradacji i nie oddziałuje w sposób szkodliwy na zieleń.
Dla niektórych roślin ważniejsze jest pH wody, gdyż odczyn gleby decyduje o tym, jakie pierwiastki są z niej pobierane przez rośliny. Wiadomym jest, że niektóre rośliny potrzebują gleby o odczynie kwaśnym (np.truskawki, rododendrony ,hortensje itp.). Jeśli więc woda z naszego basenu będzie miała odczyn bardziej zasadowy wylejemy ją na trawę lub pod starsze drzewa. Ponadto należy pamiętać, że padające jesienią i zimą deszcze przepłukują glebę i tym samym neutralizują jej odczyn.

Czy można wylewać wodę z basenu na trawę?

Odpowiedź brzmi - TAK

Chemia basenowa, która znajduje się w wodzie basenowej nie szkodzi roślinom. Zatem bez jakichkolwiek obaw możemy wodę wylać na trawę w kwiaty czy pod drzewa.

Czy wodę z basenu można wylewać pod iglaki?

Odpowiedź brzmi - TAK
Woda basenowa nie szkodzi iglakom. Zatem bez jakichkolwiek obaw możemy wodę wylać pod drzewa.

Co z brudną wodą po zimie?

Oczywiście woda po zimie idealnie nadaje się do podlania roślin w ogrodzie. Wiosenne czyszczenie basenu przeważnie robimy na początku maja - czyli w okresie wzrostu roślin w naszym ogrodzie. Solidna porcja wody z pewnością pobudzi nasz ogród do wzrostu!