Każdy posiadacz basenu zapewne nie raz musiał zmierzyć się z problemem zielonej lub brązowej wody. Przyczyną tego problemu były algi – jedno lub wielokomórkowe organizmy bez tkankowe, charakteryzujące się bardzo ekspansywnym działaniem. Obecnie producenci chemii do basenów posiadają w swojej ofercie wiele produktów mających służyć zwalczaniu glonów. Większość preparatów typu antyglon posiada w swoim składzie siarczan miedzi, czyli nieorganiczny związek chemiczny o działaniu biobójczym - tylko, że związek ten od pewnego czasu uznawany jest za składnik niepożądany w wodzie basenowej!

Woda basenowa bez obecności metali ciężkich

Dostawcy najlepszych produktów chemii basenowej już wiele lat temu zrezygnowali ze stosowania siarczanu miedzi w swoich produktach. Związek ten budzi istotne kontrowersje ze względu na skutki uboczne, które może wywoływać.
Przede wszystkim siarczan miedzi oddziałuje na wszelkie elementy z tworzywa (skimmer, folia, powłoka poliestrowa) i stali nierdzewnej znajdujące się w basenie lub wokół niego. Może powodować ich stopniowe uszkadzanie, odbarwia na żółto folię basenową oraz baseny poliestrowe. Związek ten powoduje również gwałtowny wzrost pH, co pociąga za sobą liczne, niekorzystne konsekwencje.
Osoby posiadające jasne włosy mogą po zakończeniu kąpieli w basenie, w którym stosowany jest siarczan miedzi, zauważyć zmianę ich koloru. Odpowiedzialna za to jest miedź, która powoduje zielenienie włosów oraz skóry głowy. Odbarwić mogą się również stroje kąpielowe w których użytkownicy basenu zażywają regularnych kąpieli.

zielone włosy po basenie

Wreszcie, chociaż siarczan miedzi bywa stosowany w ogrodnictwie jako środek grzybobójczy, uważa się, że posiada on bardzo negatywny wpływ na środowisko. Obecnie wzrastająca świadomość z zakresu ochrony środowiska prowadzi do unikania tak silnie inwazyjnych środków na rzecz preparatów o bardziej ekologicznym działaniu. Dlatego też, ten kto stosuje siarczan miedzi do pielęgnacji wody w basenie powinien unikać wylewania wody basenowej do ogrodu. Siarczan miedzi działa biobójczo i eliminuje również drobne owady oraz pierścienice. Związek ten może powodować zaburzenie fotosyntezy i w konsekwencji prowadzić do obumierania roślin.

Jakie środki przeciw glonom stosować?

Aby uniknąć ewentualnego zagrożenia polecamy sięgnąć po środki do basenów najwyższej jakości oferowane przez Baryol. Produkty z serii Desalgine dedykowane zwalczaniu glonów nie zawierają w składzie siarczanu miedzi. Dzięki temu, można bez obaw wylać wodę z basenu do naszego ogrodu - podlać drzewa, trawnik i inne rośliny!

Desalgine bez siarczanu miedzi