Uzyskanie krystalicznie czystej wody w basenie to marzenie każdego właściciela przydomowego kąpieliska. Choć regularna filtracja i stosowanie odpowiedniej chemii są niezbędne, czasem mogą nie wystarczyć do osiągnięcia idealnej przejrzystości wody. Niezbędne jest posiadanie filtra basenowego o odpowiedniej wydajności, a także konsekwentne i regularne stosowanie chemii do basenu. Ale nawet wtedy w wodzie basenowej mogą być obecne pewne substancje, które niezwykle trudno jest odfiltrować. Mogą to być związki powstałe w wyniku działania chloru, ale też np. żelazo i mangan.

Jak wyklarować wodę w basenie?

W wodzie basenowej występują rozpuszczone cząstki takie jak rozbite algi, mocznik, fosforany, aminy i inne związki, które często stanowią pożywienie dla bakterii i glonów. Sprawiają one, że woda nie jest doskonale przejrzysta, lecz wydaje się nieznacznie "zamglona". Samo użycie tradycyjnego filtra piaskowego nie usunie tych cząstek z wody, gdyż są po prostu za małe – przelatują przez złoże filtrujące.

Aby woda była prawidłowo oczyszczana niezbędne jest użycie środka chemicznego, który sprawi, że małe cząstki zaczną łączyć się w większe (stworzą tzw. kłaczki). Połączone cząsteczki z łatwością zostaną wychwycone przez filtr. Proces ten określany jest jako koagulacja lub flokulacja. Na czym on polega i jakie są różnice między koagulacją a flokulacją opisujemy poniżej.

Koagulacja - co to jest

Koagulacja w basenie to proces chemiczny powodujący zlepianie się koloidalnie rozpuszczonych cząsteczek w wodzie w większe cząsteczki, które można odfiltrować i usunąć z basenu. Aby ten proces mógł być zapoczątkowany konieczne jest dodawanie do wody koagulantu. Dodawany do wody basenowej koagulant reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń i zaburza równowagę ładunków w tych cząsteczkach. W efekcie cząsteczki te zaczynają się zlepiać ze sobą tworząc większe cząsteczki, które stopniowo zaczynają osadzać się na filtrze. W trakcie procesu płukania filtra mogą zostać usunięte z wody basenowej.

Istotne jest aby zrozumieć, że koagulacja jest procesem zachodzącym w basenie - w odróżnieniu od flokulacji, która jest procesem zachodzącym typowo wewnątrz filtra.

Flokulacja - co to jest

Flokulacja w basenie to proces fizyczny polegający na tym, że dodawana do wody substancja chemiczna wytwarza tzw. kłaczki (floki), które mają zdolność do przyciągania idealnie rozpuszczonych w wodzie cząsteczek zanieczyszczeń. Flokulant w postaci polimeru zapewni bazę do tworzenia się cząstek i ostatecznie urośnie do postaci kłaczków lub płatków, które bardzo mocno przyciągają cząstki z wody. Z tego powodu proces flokulacji odbywa się w górnej części złoża piaskowego w filtrze.

Z tak przedstawionego opisu wywnioskować można, że flokulacja jest metodą usuwania mętności w przypadku jeśli w instalacji pracuje filtr piaskowy. Koagulacja jest zatem metodą nieco bardziej uniwersalną.

Jakie czynniki wpływają na proces klarowania wody?

Czas - jest istotny w celu zwiększenia prawdopodobieństwa łączenia się cząsteczek koloidalnych. Im szybciej się złączą tym lepiej dla jakości wody basenu. W przypadku flokowania proces kłaczkowania może trwać kilka dni. Przy płukaniu filtra kłaczki są usuwane z filtra do kanalizacji i proces flokowania zostaj przerwany. Należy go ponownie zapoczątkować poprzez dodanie flokulantu.

Koagulacja jest procesem bardziej długotrwałym i przy płukaniu filtra nie usuwa się w całości substancji koagulującej. W swoim założeniu proces dawkowania koagulantu powinien być możliwie ciągły.

pH wody – to ważny czynnik podczas usuwania koloidów oraz skutecznego działania chemii basenowej. Optymalny poziom pH może okazać się decydujący czy koagulant/flokulant zacznie działać lub nie.

Jaki środek zastosować aby woda była krystaliczna?

Produkty do koagulacji występują najczęściej w postaci płynnej. Pozwalają na osiągnięcie procesu ciągłego, powolnego oczyszczania wody. Jest to metoda najczęściej stosowana na dużych basenach. Najlepszym produktem pod tym względem jest Quickflock Liquid - jest znacznie bardziej skuteczny niż tradycyjny siarczan glinu. Jest jednak przeznaczony do stosowania w basenach publicznych.

Dla uzytkowników prywatnych przeznaczony jest preparat Superklar. Jego potężną zaletą jest możliwość używania z filtrami piaskowymi i kartuszowymi! Doskonałym produktem do długotrwałej flokulacji jest Superflock Plus. Występuje w postaci wkładów filcowych, które umieszcza się w skimmerze. Może być stosowany wyłącznie w przypadku filtrów piaskowych.

Jeśli na basenie występuje silne zmętnienie, które należy szybko usunąć, można siegnąć po środek typu S.O.S. Quickflock Super stosowany jest do szybkiego, doraźnego usuwania mętności z wody.

Warto przypomnieć, że proces płukania filtra należy wykonywać regularnie, ale nie częściej niż w odstępach 7-10 dniowych.

Proces a nie jednorazowe działanie

Proces dochodzenia do krystalicznie czystej wody w basenie nie ogranicza się jednak tylko do koagulacji i flokulacji. Istotne jest także zwalczanie glonów, które mogą powodować zmętnienie i zielone zabarwienie wody. W tym celu stosuje się specjalne preparaty glonobójcze, najlepiej w połączeniu z szokową dezynfekcją, która pomoże pozbyć się bakterii i innych mikroorganizmów.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW