Brak systematycznej dezynfekcji wody i zaniedbanie wykonywania podstawowych czynności związanych z analizą wody i regulacją pH jest zazwyczaj pierwszą przyczyną powstawania glonów, śliskich ścian oraz zielonej wody.

Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów. W środku gorącego lata potrafią być sporym utrapieniem i w ciągu kilku dni zamienią nasz błękitny basen w zieloną sadzawkę.

Glony w basenie

Zielona woda w basenie powstaje przez nadmierny rozwój glonów. Algi najczęściej powstają w basenach ogrodowych, gdzie ciągły napływ pyłków z roślin, resztek trawy i duże nasłonecznienie sprzyjają ich rozmnażaniu. Glony to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób glony wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów. Glony cechuje również łatwość rozprzestrzeniania się – sprzyja temu kurz zawarty w powietrzu.

glony w całym basenie

Zielona woda i śliskie ściany

Gdy w Twoim basenie pojawi się zielonkawy, śliski osad, konieczna jest szybka interwencja! W innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie i dojdzie do zakwitu glonów - wtedy woda w całym basenie szybko zrobi się zielona. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i zmniejszony przepływ wody.

Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje, że ściany i dno basenu robią się śliskie
Często zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu glonów. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać nasz niepokój jest to jak zmienił się odcień wody - z krystalicznego na lekko mętny

Jeśli mętna woda (mleczna woda) nie zostanie odpowiednio szybko "opanowana" doprowadzi to do dalszych konsekwencji. Rozpocznie się gwałtowny rozwój glonów, i w basenie powstanie zielona woda. Przezroczysty biofilm stanie się teraz zielony. Lekki nalot rozprzestrzeni się na tyle, ze powstanie zielona śliska warstwa glonów na dnie.

zielona woda w basenie

Całkowicie zielona woda w basenie

Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia! Jeśli przegapimy moment, o którym była mowa powyżej - czyli lekkie zmętnienie i śliskie ściany - to być może nasz basen zostanie zaatakowany przez algi i wtedy wyprowadzenie wody do stanu klarowności zajmie nam kilka dni. Na pytanie jak pozbyć się glonów z basenu odpowiadamy poniżej. Ale trzeba być świadomym, że często jest to długa i trudna droga!

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na skutek silnych błysków światła piorunów.

Co zlikwiduje zieloną wodę w basenie

Nasza walka z glonami i zieloną wodą musi zacząć się od wyregulowania pH. Obniżenie go do poziomu 7.0 jest jak najbardziej wskazane! 

Dopiero wtedy możemy przystąpić do radykalnego działania. Środkiem, który skutecznie zabija glony jest chlor i dlatego w naszym zielonym basenie musimy przeprowadzić szokowe chlorowanie. Dwu-trzykrotna dawka chloru zazwyczaj pomaga aby rozpocząć proces eliminacji glonów.

Niestety, często zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru - obumiera tylko wierzchnia warstwa glonów, ale pod spodem nadal jest żywy materiał.

Dlatego oprócz chloru niezbędne jest stosowanie preparatu na glony do basenu. Największą skutecznością w tym zakresie wyróżnia się płyn Desalgin. Najlepiej ze wszystkich dostępnych środków zwalcza zieloną wodę w basenie, osad, śliskość ścian i dna. Ponadto ten płyn po dodaniu do basenu sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie wody powoli znika.

Desalgine na glony

Aby podnieść skuteczność naszych zabiegów chlorowania i usuwania glonów trzeba jeszcze mechanicznie wyczyścić basen z glonów! Przetarcie ścian i dna basenu szczotką na tyczce teleskopowej rozbije kolonie śliskich glonów i spowoduje szybsze ich obumieranie.

Skuteczna filtracja

Po tych wszystkich czynnościach pozostanie jeszcze jedna rzecz do zrobienia - przestawmy filtrację na 24 godziny. Intensywna filtracja wody przyspieszy proces oczyszczania. 

Jeśli basen był mocno zielony to dodatkowe płukanie filtra będzie wskazane po 1-2 dniach.

Podsumowanie

Problem glonów w szczególności dotyczy basenów ogrodowych, narażonych na działanie słońca oraz wysokich temperatur. Dla lepszej skuteczności stosuj jednocześnie płyn na glony i chlor w dawce szokowej. Organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać  jej krystaliczną czystość. W razie gdyby terapia środkiem przeciwko glonom okazała się niewystraczająca zalecamy zastosowanie dodatkowych środków do klarowania wody.

Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z płynem na glony,
3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.

Możesz również zastanawiać się, dlaczego świeża woda robi się zielona woda tuż po nalaniu. To problem o innym podłożu - nie związanym z obecnością glonów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak temu zapobiegać!

Jeśli zastanawiasz się czy witamina C likwiduje glony to przeczytaj ten artykuł! Podpowiadamy - nie likwiduje!

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą podzielić się z nami swoją opinią – zachęcamy do kontaktu!

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward