Zielona woda w basenie powstaje na skutek braku systematycznej dezynfekcji wody i zaniedbania wykonywania podstawowych czynności związanych z analizą wody i regulacją pH. W początkowej fazie rozwoju zielonej wody następuje wzrost glonów w narożnikach i zakamarkach basenu. Następnie inne części basenu jak dno i ściany, zaczyna pokrywać zielona warstwa. W ostatniej fazie woda w basenie staje się zielona i mętna. Widoczność może spadać nawet do kilku centymetrów!

Trzeba przyznać, że zwalczanie zielonej woda w basenie to dla wielu użytkowników prawdziwy koszmar. Kto raz doświadczył tej nierównej walki wie, że należy być wytrwałym i uzbroić się w kilka specyficznych środków do basenu. Dlaczego powstaje powstaje woda o takim zabarwieniu i w jak zapobiegać opisujemy poniżej. 

Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów. W środku gorącego lata potrafią być sporym utrapieniem i w ciągu kilku dni zamienią nasz błękitny basen w zieloną sadzawkę.

Glony w basenie

Brak dostatecznej ilości chloru w wodzie oraz płynu na glony sprawia, że po kilku dniach od ostatniego dozowania można łatwo zaobserwować glony w basenie. Algi są sporym zmartwieniem dla posiadaczy basenów ogrodowych. Ciągły napływ pyłków z roślin, resztek trawy i duże nasłonecznienie sprzyjają ich ciągłemu rozmnażaniu. To wymusza na użytkownikach, że chemia basenowa musi być dawkowana regularnie.

Również w basenach zamkniętych z dużym przeszkleniem można zaobserwować glony. Ich rozwojowi sprzyja duże nasłonecznienie basenu krytego, wysoka temperatura oraz brak dobrego mieszania wody. Dlatego najczęściej powstają w kącikach, zakamarkach czy na rolecie basenowej. 

Glony to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób glony wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów. 

Glony w basenie nie są szczególnie mile widziane. Może same w sobie nie są bardzo groźne podczas kąpieli. Ale sam fakt, że występują pokazuje, że z wodą w basenie dzieje się coś niedobrego. Prawdopodobnie ph nie jest w równowadze, no i brak środka dezynfekującego oznacza, że w wodzie oprócz glonów mogą występować inne zanieczyszczenia - np. bakteriami.

glony w całym basenie

Zielony basen i śliskie ściany

Gdy w Twoim basenie pojawi się zielonkawy, śliski osad, konieczna jest szybka interwencja! W innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie i dojdzie do zakwitu glonów - wtedy woda w całym basenie szybko zrobi się zielona. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i zmniejszony przepływ wody.

Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje, że ściany i dno basenu robią się śliskie
Często zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu glonów. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać nasz niepokój jest to jak zmienił się odcień wody - z krystalicznego na lekko mętny

Jeśli mętna woda (mleczna woda) nie zostanie odpowiednio szybko "opanowana" doprowadzi to do dalszych konsekwencji. Rozpocznie się gwałtowny rozwój glonów, i w basenie powstanie zielona woda. Przezroczysty biofilm stanie się pokarmem dla glonów i zamieni kąpielisko w zielony basen. Lekki nalot rozprzestrzeni się na tyle, że powstanie zielona śliska warstwa glonów na dnie.

zielona woda w basenie

Całkowicie zielona woda w basenie

Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia! Jeśli przegapimy moment, o którym była mowa powyżej - czyli lekkie zmętnienie i śliskie ściany - to być może nasz basen zostanie zaatakowany przez algi.

Całkowicie zielona woda w basenie jest o tyle problematyczna, że wyprowadzenie wody do stanu klarowności zajmie nam kilka dni. Na pytanie jak pozbyć się glonów z basenu odpowiadamy poniżej. Ale trzeba być świadomym, że często jest to długa i trudna droga!

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na skutek silnych błysków światła piorunów.

produkty na zieloną wodę w basenie

Zielona woda w basenie po opadach deszczu

Po obfitych opadach deszczu można zaobserwować dość uciążliwe kłopoty z wodą. Basen robi się zielony już po 1 nocy, a przywrócenie go do czystości to prawdziwa udręka.

Woda deszczowa często zawiera dużo fosforanów. A to właśnie fosforany są głównym źródłem pożywienia glonów. Ponadto woda deszczowa niesie ze sobą pewne zabrudzenia co wpływa na zanieczyszczenie wody basenowej.

Jeśli w momencie wystąpienia opadów deszczu, poziom chloru w wodzie będzie niski to porcja fosforanów może łatwo spowodować zakwit glonów w basenie!

Po burzach i opadach warto również sprawdzić odczyn pH wody. Kwaśne deszcze mogą obniżyć w sposób znaczący jego poziom i konieczne może okazać się użycie preparatu podnoszącego alkaliczność - czyli pH Plus. 

W przypadku basenów ogrodowych, które narażone są na deszcze, warto rozważyć regularne stosowanie środków, które likwidują fosforany w wodzie.

Co zlikwiduje glony - czyli jak zlikwidować zieloną wodę w basenie

Nasza walka z glonami i zieloną wodą musi zacząć się od wyregulowania pH. Czyli najpierw mierzymy testerem, a potem doprowadzamy do poziomu 7.0. Nie wolno sypać środka pH minus na oko gdyż pH w przypadku problemów z wodą może być zarówno za wysokie jak i za niskie! Nasze działania muszą być precyzyjne i zaplanowane.

Dopiero po wyregulowaniu odczynu możemy przystąpić do dalszego, radykalnego działania. Środkiem, który skutecznie zlikwiduje glony w basenie jest szybko działający chlor do basenu. W tym celu musimy przeprowadzić szokowe chlorowanie. Dwu-trzykrotna dawka chloru zazwyczaj pomaga aby rozpocząć proces eliminacji glonów.

Do tego celu polecamy użyć Chloriklar. Jest to chlor w małych tabletkach, który rozpuści się w ciągu 5 minut i zlikwiduje glony oraz mętną wodę w basenie.

chlor na glony i mętną wodę

Niestety, często zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru - obumiera tylko wierzchnia warstwa glonów, ale pod spodem nadal jest żywy materiał.

Dlatego oprócz chloru niezbędne jest stosowanie preparatu na glony do basenu. Największą skutecznością w tym zakresie wyróżnia się płyn Desalgin. Najlepiej ze wszystkich dostępnych środków zwalcza zieloną wodę w basenie, osad, śliskość ścian i dna. Ponadto ten płyn po dodaniu do basenu sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie wody powoli znika.

Desalgine na glony

Aby podnieść skuteczność naszych zabiegów chlorowania i usuwania glonów trzeba jeszcze mechanicznie wyczyścić basen z glonów! Przetarcie ścian i dna basenu szczotką na tyczce teleskopowej rozbije kolonie śliskich glonów i spowoduje szybsze ich obumieranie.

Skuteczna filtracja

Po tych wszystkich czynnościach pozostanie jeszcze jedna rzecz do zrobienia - przestawmy filtrację na 24 godziny. Intensywna filtracja wody po dodaniu odpowiednich środków zwalczających glony przyspieszy proces oczyszczania. 

Jeśli basen był mocno zielony to dodatkowe płukanie filtra będzie wskazane po 1-2 dniach.

Jak zapobiegać powstawaniu glonów i zielonej wody?

Jak wyżej już opisaliśmy prawidłowe parametry wody i odpowiednia ilość środka dezynfekującego będą skuteczną barierą dla rozwoju glonów. Ale niedawno na rynku pojawił się nowy preparat, który eliminuje fosforany znajdujące się w wodzie. Fosforany to naturalna pożywka i booster dla rozwoju glonów. Zastosowanie środka Nophos może skutecznie ograniczyć występowanie problemów z zazielenieniem we wszystkich basenach ogrodowych. 

Podsumowanie

Problem glonów w szczególności dotyczy basenów ogrodowych, narażonych na działanie słońca oraz wysokich temperatur. Dla lepszej skuteczności stosuj jednocześnie płyn na glony i chlor w dawce szokowej. Organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać  jej krystaliczną czystość. W razie gdyby terapia środkiem przeciwko glonom okazała się niewystraczająca zalecamy zastosowanie dodatkowych środków do klarowania wody.

Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z płynem na glony,
3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.

Możesz również zastanawiać się, dlaczego świeża woda robi się zielona woda tuż po nalaniu. To problem o innym podłożu - nie związanym z obecnością glonów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak temu zapobiegać!

Jeśli zastanawiasz się czy witamina C likwiduje glony to przeczytaj ten artykuł! Podpowiadamy - nie likwiduje!

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą podzielić się z nami swoją opinią – zachęcamy do kontaktu!

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW