Zielona woda w basenie powstaje na skutek braku systematycznej dezynfekcji wody i zaniedbania wykonywania podstawowych czynności związanych z analizą wody i regulacją pH. W początkowej fazie rozwoju zielonej wody następuje wzrost glonów w narożnikach i zakamarkach basenu. Następnie inne części basenu jak dno i ściany, zaczyna pokrywać zielona warstwa. W ostatniej fazie woda w basenie staje się zielona i mętna. Widoczność może spadać nawet do kilku centymetrów!

Ocenia się, że na ziemi żyje ponad 1 000 000 gatunków glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko - zielonych glonów. W środku gorącego lata potrafią być sporym utrapieniem i w ciągu kilku dni zamienią nasz błękitny basen w zieloną sadzawkę.

Glony w basenie

Brak dostatecznej ilości chloru w wodzie oraz płynu na glony sprawia, że po kilku dniach od ostatniego dozowania można łatwo zaobserwować glony w basenie. Algi są sporym zmartwieniem dla posiadaczy basenów ogrodowych. Ciągły napływ pyłków z roślin, resztek trawy i duże nasłonecznienie sprzyjają ich ciągłemu rozmnażaniu. To wymusza na użytkownikach, że chemia basenowa musi być dawkowana regularnie.

Również w basenach zamkniętych z dużym przeszkleniem można zaobserwować glony. Ich rozwojowi sprzyja duże nasłonecznienie basenu krytego, wysoka temperatura oraz brak dobrego mieszania wody. Dlatego najczęściej powstają w kącikach, zakamarkach czy na rolecie basenowej. 

Glony to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które posiadają właściwość budowania związków organicznych z zawartego w wodzie dwutlenku węgla i azotu, czyli związków nieorganicznych. W ten sposób glony wytwarzają duże ilości węglowodanów będących doskonałym pokarmem dla bakterii oraz grzybów. 

Glony w basenie nie są szczególnie mile widziane. Może same w sobie nie są bardzo groźne podczas kąpieli. Ale sam fakt, że występują pokazuje, że z wodą w basenie dzieje się coś niedobrego. Prawdopodobnie ph nie jest w równowadze, no i brak środka dezynfekującego oznacza, że w wodzie oprócz glonów mogą występować inne zanieczyszczenia - np. bakteriami.

glony w całym basenie

Zielony basen i śliskie ściany

Gdy w Twoim basenie pojawi się zielonkawy, śliski osad, konieczna jest szybka interwencja! W innym przypadku glony zaczną rozmnażać się w zastraszającym tempie i dojdzie do zakwitu glonów - wtedy woda w całym basenie szybko zrobi się zielona. Procesowi ich rozrostu sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i zmniejszony przepływ wody.

Glony w pierwszej kolejności, powlekają ściany i dno niecki basenowej warstwą biofilmu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne ale również niebezpieczne, ponieważ biofilm powoduje, że ściany i dno basenu robią się śliskie
Często zdarza się, że w początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a użytkownik nie jest w ogóle świadomy, że w jego basenie następuje proces rozrostu glonów. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać nasz niepokój jest to jak zmienił się odcień wody - z krystalicznego na lekko mętny

Jeśli mętna woda (mleczna woda) nie zostanie odpowiednio szybko "opanowana" doprowadzi to do dalszych konsekwencji. Rozpocznie się gwałtowny rozwój glonów, i w basenie powstanie zielona woda. Przezroczysty biofilm stanie się pokarmem dla glonów i zamieni kąpielisko w zielony basen. Lekki nalot rozprzestrzeni się na tyle, że powstanie zielona śliska warstwa glonów na dnie.

zielona woda w basenie

Całkowicie zielona woda w basenie

Algi działają tak ekspansywnie, że proces zielenienia lub brązowienia wody może nastąpić w ciągu zaledwie jednego dnia! Jeśli przegapimy moment, o którym była mowa powyżej - czyli lekkie zmętnienie i śliskie ściany - to być może nasz basen zostanie zaatakowany przez algi.

Całkowicie zielona woda w basenie jest o tyle problematyczna, że wyprowadzenie wody do stanu klarowności zajmie nam kilka dni. Na pytanie jak pozbyć się glonów z basenu odpowiadamy poniżej. Ale trzeba być świadomym, że często jest to długa i trudna droga!

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - do dzisiaj istnieją spory o to, dlaczego tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria o przyspieszonym wzroście glonów na skutek silnych błysków światła piorunów.

Co zlikwiduje glony w basenie

Nasza walka z glonami i zieloną wodą musi zacząć się od wyregulowania pH. Obniżenie go do poziomu 7.0 jest jak najbardziej wskazane! 

Dopiero wtedy możemy przystąpić do radykalnego działania. Środkiem, który skutecznie zlikwiduje glony w basenie jest chlor. Dlatego koniecznie musimy przeprowadzić szokowe chlorowanie. Dwu-trzykrotna dawka chloru zazwyczaj pomaga aby rozpocząć proces eliminacji glonów.

Do tego celu polecamy użyć Chloriklar. Jest to chlor w tabletkach, który zlikwiduje glony i mętną wodę w basenie.

chlor na glony i mętną wodę

Niestety, często zdarza się, że alg w basenie jest tak dużo, że ich wzrost jest szybszy niż czas działania chloru. Ponadto, niektóre gatunki alg szybko uodparniają się na działanie chloru - obumiera tylko wierzchnia warstwa glonów, ale pod spodem nadal jest żywy materiał.

Dlatego oprócz chloru niezbędne jest stosowanie preparatu na glony do basenu. Największą skutecznością w tym zakresie wyróżnia się płyn Desalgin. Najlepiej ze wszystkich dostępnych środków zwalcza zieloną wodę w basenie, osad, śliskość ścian i dna. Ponadto ten płyn po dodaniu do basenu sprawia, że woda staje się klarowna, a charakterystyczne dla zanieczyszczeń organicznych zmętnienie wody powoli znika.

Desalgine na glony

Aby podnieść skuteczność naszych zabiegów chlorowania i usuwania glonów trzeba jeszcze mechanicznie wyczyścić basen z glonów! Przetarcie ścian i dna basenu szczotką na tyczce teleskopowej rozbije kolonie śliskich glonów i spowoduje szybsze ich obumieranie.

Skuteczna filtracja

Po tych wszystkich czynnościach pozostanie jeszcze jedna rzecz do zrobienia - przestawmy filtrację na 24 godziny. Intensywna filtracja wody przyspieszy proces oczyszczania. 

Jeśli basen był mocno zielony to dodatkowe płukanie filtra będzie wskazane po 1-2 dniach.

Podsumowanie

Problem glonów w szczególności dotyczy basenów ogrodowych, narażonych na działanie słońca oraz wysokich temperatur. Dla lepszej skuteczności stosuj jednocześnie płyn na glony i chlor w dawce szokowej. Organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać  jej krystaliczną czystość. W razie gdyby terapia środkiem przeciwko glonom okazała się niewystraczająca zalecamy zastosowanie dodatkowych środków do klarowania wody.

Jeżeli glony w wodzie stały się już widoczne, należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
1. Usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
2. Zastosować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z płynem na glony,
3. Filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.

Możesz również zastanawiać się, dlaczego świeża woda robi się zielona woda tuż po nalaniu. To problem o innym podłożu - nie związanym z obecnością glonów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak temu zapobiegać!

Jeśli zastanawiasz się czy witamina C likwiduje glony to przeczytaj ten artykuł! Podpowiadamy - nie likwiduje!

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą podzielić się z nami swoją opinią – zachęcamy do kontaktu!

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward