Zielona woda w basenie

Glony i algi

Na ziemi żyją setki, a nawet tysiące różnego rodzaju glonów (alg). Użytkowników basenu martwić powinno jednak występowanie jednego rodzaju - tzw. niebiesko-zielonych glonów. To jedno lub wielokomórkowe rośliny posiadające tę właściwość, że z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne. Są one w zasadzie skrzyżowaniem roślin i bakterii i występują w przyrodzie bardzo często.

 

Zielona woda i śliskie ściany

Gdy tylko pojawią się w Państwa ciepłym i nasłonecznionym basenie potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie. Powlekają wtedy ściany i dno basenu śliską warstwą - biofilm. Warstwa ta niekiedy jest zupełnie przezroczysta i użytkownik może nie być świadomy, że w jego basenie właśnie następuje proces wzrostu alg.
Po pewnym czasie od pojawienia się śliskiego nalotu może nastąpić zmętnienie wody (mleczna woda) oraz gwałtowny rozwój glonów. Efektem tego będzie zielony odcień wody oraz zielony nalot na dnie i ścianach.
Często zdarza się, że praktycznie w ciągu jednego dnia woda może zamienić się z krystalicznej w wodę o odcieniu zielono-brązowym.

glony w basenie

Ciekawostką jest, że masowe namnożenie alg może wystąpić po burzy - właściwie nikt nie wie dlaczego. Być może jest to spowodowane silnymi błyskami światła, które pomaga algom szybko wzrastać...?
Jak usuwać glony?

Środkiem, który z pewnością zabija algi jest chlor. Należy podkreślić jednak, że bardzo często alg jest tak dużo w wodzie, że ich rozrost jest szybszy od działania chloru. Ponadto istnieje także pewien rodzaj alg, który uodparnia się w dużym stopniu na działanie chloru. Dlatego niezbędne jest stosowanie jednocześnie z chlorem - algicydu o dużej skuteczności (np. Desalgine). Dotyczy to w szczególności basenów ogrodowych!
W przypadku jednoczesnego zastosowania algicydu i chloru organizmy glonów są zabijane i rozbijane na cząsteczki, które można łatwo odfiltrować z wody i szybko uzyskać krystaliczną czystość.

Jeżeli w wodzie glony są już widoczne to należy wykonać kilka czynności dzięki którym skutecznie je wyeliminujemy:
- usunąć bardzo dokładnie warstwę glonów (biofilm) pokrywającą ściany i dno basenu w sposób mechaniczny - np. szczotką,
- zadozować 2-3 krotną dawkę chloru wraz z algicydem,
- filtrować wodę przez kilka-kilkanaście godzin jednocześnie sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra.