Jako właściciel lub regularny użytkownik jacuzzi zastanawiasz się na pewno, ile stopni powinna mieć woda w Twojej wannie? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Musisz wiedzieć, że nie znajdziesz jednej i prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejszy jest Twój komfort, a więc to, w jakiej temperaturze wody będziesz się czuł najlepiej. Decyzja należy do Ciebie! W poniższym artykule poznasz najczęściej wybierane temperatury wody oraz zasady, których należy przestrzegać podczas korzystania z jacuzzi. 

Dobra dla zdrowia temperatura w jacuzzi

Ciepłą woda w jacuzzi działa rozluźniająco, zmniejsza stres, polepsza krążenie krwi oraz poprawia jakość snu. Oprócz tego wanna spa, działa leczniczo na wiele dolegliwości. Przede wszystkim łagodzi ból. Przynosi ulgę osobom, które cierpią na migrenę, problemy z żołądkiem, reumatyzm, zapalenie stawów czy bóle kręgosłupa. Ciepła woda i dysze hydromasujące rozluźniają stawy, dzięki czemu możesz pozbyć się problemu spiętych i obolałych mięśni po treningu.

W upalne letnie dni nic tak nie schładza i relaksuje jak orzeźwiająca kąpiel w ogrodowym spa. Chłodna woda w połączeniu z masującymi dyszami pozwoli skutecznie ochłodzić rozgrzane ciało. Odprężający seans w chłodnym jacuzzi to idealny sposób na relaks i ukojenie zmęczonych upałem zmysłów. Kojący szum wody i delikatne bąbelki tworzone przez dysze jacuzzi dodatkowo zapewnią błogi relaks. To najlepsza recepta na upalne popołudnia.

Należy pamiętać, że korzystanie z jacuzzi nie jest wskazane dla wszystkich. Szczególnie odradza się kąpieli osobom, które mają problemy z sercem, nadciśnienie, różne choroby skóry czy cukrzycę. Kobietom w ciąży również nie zaleca się korzystania z wanny.

Górna granica temperatury w jacuzzi

Wybór odpowiedniej temperatury jest zależny od preferencji użytkownika i tego, w jakiej temperaturze będzie się on czuł dobrze, i w jakiej będzie mógł się zrelaksować. Najczęściej wybierane wartości przez użytkowników wahają się między 35 do 38°C. Są uznawane za najbardziej komfortowe. 36°C to optymalna temperatura, dzięki której nasze mięśnie odpoczywają i się regenerują.

Najwyższa dozwolona temperatura, w jakiej można się kąpać to 38°C. Wyższe wartości nie są zalecane, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu. 

Dobre zasady korzystania z jacuzzi

  • Nie należy przebywać w gorącym jacuzzi dłużej niż 20 minut, aby uniknąć przegrzania organizmu.
  • Nie należy ustawiać wyższej temperatury wody niż 38°C (100°F).
  • Siedzenie w gorącej wodzie powoduje, że organizm szybciej się odwadnia. W takiej sytuacji należy wypić wodę przed wejściem i po wyjściu z jacuzzi, ale nie w dużych ilościach.
  • Nie zaleca się korzystania z wanny pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Prowadzi to do odwodnienia, utraty równowagi i świadomości działań. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia.
  • Korzystanie z jacuzzi nie jest zalecane dla osób z problemami zdrowotnymi. Przed skorzystaniem z kąpieli powinny skonsultować się z lekarzem i zapytać o zgodę.
  • Przed wejściem do jacuzzi warto sprawdzić termometrem temperaturę wody.
  • Woda w jacuzzi powinna być regularnie czyszczona i dezynfekowana, a filtry do spa powinny być utrzymane w dobrym stanie.
  • W przypadku, kiedy z jacuzzi korzystają dzieci poniżej 5 r.ż. – temperatura wody nie powinna wynosić więcej niż 35°C (95°F). Zaś kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut.
  • Dzieci nie powinny korzystać z jacuzzi bez nadzoru dorosłych, aby zapobiec wypadkom.

Wybór temperatury wody w jacuzzi zależy od użytkowników i ich preferencji. Wiadomo jednak, że optymalną temperaturą będzie 35/38°C. Najwyższa dozwolona wartość wynosi 38°C dla osoby dorosłej, zaś dla dzieci będzie to 35°C. Jacuzzi wpływa pozytywnie na ciało i zdrowie, należy jednak przestrzegać zasad korzystania z niego.