Jeśli czujesz mocny zapach chloru na krytej pływalni, to może cię zaskoczyć, że to nie dlatego, że jest go za dużo w wodzie. W rzeczywistości, kiedy woda w basenie jest dobrze oczyszczona chlorem, prawie w ogóle nie powinna mieć zapachu. Silny zapach chloru często oznacza, że w wodzie jest za mało chloru, a dodatkowo mogą w niej zachodzić niechciane reakcje chemiczne.

Dlaczego na basenie czuć chlor?

Gdy do wody w basenie dodajemy środki z chlorem, tworzą się substancje, które pomagają zabijać zarazki. Jednak gdy ludzie wchodzą do wody, chlor zaczyna reagować z naturalnymi substancjami, takimi jak pot czy mocz, które są wnoszone na ciele do wody. Jeśli chloru jest niedostatecznie dużo to w wyniku tych reakcji powstają chloraminy, które właśnie są przyczyną tego nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, są także odpowiedzialne za podrażnienia oczu i skóry (np. wysypka po basenie).

Co to są chloraminy?

Chloraminy to połączenie chloru z azotem. Pojawiają się one w wodzie, gdy chlor reaguje z amoniakiem, który jest w wodzie. Jest kilka rodzajów chloramin, ale te, które najbardziej odpowiadają za nieprzyjemny zapach i podrażnienia, to dichloraminy i trichloraminy.

Czy zawsze jest za mało chloru, gdy czuć jego zapach?

Tak, jeśli czujesz mocny zapach chloru, to zwykle oznacza, że w wodzie jest za mało wolnego chloru. Wolny chlor to ten, który może skutecznie niszczyć zarazki. Kiedy w wodzie jest za mało wolnego chloru, zaczyna on reagować z amoniakiem, tworząc chloraminy, które właśnie powodują ten charakterystyczny zapach - smród chloru.

Jak uniknąć powstawania chloramin?

Branie prysznica przed wejściem do basenu oraz konieczność opłukiwania stóp może pomóc zmniejszyć ilość naturalnych substancji, które reagują z chlorem, a to może pomóc ograniczyć powstawanie chloramin. To dlatego obsługa pływalni tak bardzo pilnuje aby użytkownicy byli dostatecznie spłukani przed wejściem.

Czy są jakieś inne sposoby na obniżenie chloramin i chloru związanego?

Regularne szokowe chlorowanie, czyli dodawanie większej ilości chloru niż zwykle, może pomóc zniszczyć amoniak i inne organiczne zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania chloramin. Aby to było skuteczne, poziom wolnego chloru musi być czasowo znacznie wyższy niż normalnie. Zdarza się jednak, że szokowe dawki chloru nie przynoszą w długim czasie zadowalających rezultatów. Jednym z alternatywnych rozwiązań, które można wypróbować jest dawkowanie środka utleniającego na bazie dwutlenku chloru. 

Istnieją też pewne rozwiązania związane z infrastrukturą obiektu, które mogą pomóc w zmniejszeniu tworzenia się przykrego zapachu na basenie. Polegają one na modyfikacji i doposażeniu instalacji uzdatniającej wodę w basenie. Najczęściej pomocne jest stosowanie silnych lamp UV, ozonatorów lub specjalnie zaprojektowanych filtrów ze złożem węglowym. W każdym przypadku należy przeanalizować sytuację konkretnego obiektu i dokonać optymalnego wyboru.