Prawidłowy poziom chloru w basenie zapewni dezynfekcję wody na odpowiednim, bezpiecznym poziomie. Uchroni wodę przed rozmnażaniem się w niej bakterii i wirusów. Nie pojawią się w niej również glony. Należy regularnie stosować chlor do basenu, aby utrzymać prawidłowe parametry.

Ile chloru wolnego powinno być w wodzie basenowej

Zalecany poziom chloru wolnego na basenach prywatnych to 0,3 do 0,6 mg/l. Dla basenów ogrodowych, gdzie zanieczyszczenie wody jest większe, można bez obaw przyjąć wartości nawet do 1.5 mg/l.

W tym miejscu dodać możemy, że w takich krajach jak Niemcy czy Francja dopuszcza się na basenach ogrodowych wartości nawet do 1,2 mg/l. Te zalecenia dotyczą średniego poziomu chloru wolnego utrzymującego się dłuższym czasie. 

W trakcie chlorowania szokowego poziom chloru może podskoczyć nawet do 2,0 mg/l. Nie stanowi to problemu czy zagrożenia, pod warunkiem, że tak wysoki poziom nie będzie utrzymywany dłużej niż 2-3 dni.

Unikać powinniśmy sytuacji, gdy poziom chloru w wodzie przekracza 3,0 mg/l. Jeśli będzie to stan utrzymujący się przez kilka dni, to może dojść do negatywnych skutków jak odbarwienie powłoki basenu czy korozja elementów metalowych.

Zbyt niski poziom chloru może doprowadzić do kłopotów z wodą - mętna, mleczna woda, śliskie ściany, rozwój bakterii oraz glonów. 

optymalny poziom chloru w basenie

Ile chloru musi być w basenie?

Osoby rozpoczynające przygodę z basenem często zadają te pytania: 

- ile chloru do basenu na 1000 litrów wody?

ile chloru do basenu na 1m3 wody?

W tym miejscu istotne jest rozróżnienie dwóch pojęć - ile DODAĆ preparatu chlorowego do basenu oraz ile chloru wolnego ma być w wodzie ?

Na pierwsze pytanie odpowiedź znajduje się na opakowaniu produktu. Zastosowanie zalecanej przez producenta dawki podniesie stężenie chloru w wodzie basenowej do pewnego poziomu. Jakiego? Tego dowiemy się tylko i wyłącznie po dokonaniu pomiaru testerem basenowym.

Zalecany poziom stężenia chloru w basenie, w którym nie występują problemy z wodą mieści się w zakresie od 0,3 do 1,0 mg/l. Czyli musimy dodać tak dużo środka chlorowego aż uzyskamy ten wynik na testerze.

Chlor rozpuszczony w wodzie ulega ciągłemu rozpadowi, a na jego poziom ma wpływ wiele czynników - m.in. temperatura, zanieczyszczenie, ilość osób kąpiących, promieniowanie UV ze słońca.
Chwilę po dodaniu preparatu chlorowego pomiar pokaże bardzo wysokie wartości, ale już kilka godzin później ten poziom może zbliżyć się do zalecanego.

Czasami, aby uzyskać szokową dezynfekcję i pozbyć się mętności w wodzie, znacznie więcej chloru musi być w basenie. Chwilowo stężenie może wzrosnąć nawet do wartości 2.0 mg/l Nie jest to szkodliwa ilość.

Można zatem powiedzieć, że dopuszczalny zakres chloru wolnego w wodzie jest w zakresie 0,3 do 2,0 mg/l. Podając to w innych jednostkach powiemy, że dopuszczalny poziom chloru mieści się od 0,3 do 2 PPM.

Czym mierzyć chlor w basenie?

Chlor wolny w basenie mierzymy testerami ręcznymi lub elektronicznymi przy użyciu tabletek DPD1. Jest to niezawodna i dokładna metoda oznaczenia wartości chloru wolnego w wodzie basenowej.

Pomiar polega na rozpuszczeniu tabletki w specjalnym testerze. Tabletka zabarwia wodę. Barwa próbki wody świadczy o wartości chloru. Musimy ją porównać ze skalą referencyjną umieszczoną na testerze i odczytać wynik. To szybka i niezawodna metoda pomiaru.

Niektórym osobom odczyt barwy sprawia trudność. W takim wypadku do pomiaru można wybrać fotometr - czyli elektroniczny tester do pomiarów różnych parametrów wody. 

pomiar chloru w basenie testerem

Zawartość chloru w wodzie - jednostki

Najczęściej spotykana jednostka to:

mg/l - czyli "miligramów chloru na litr wody"

W niektórych urządzeniach pomiarowych spotkać można też:

ppm - czyli "jednostek na milion"

1 ppm = 1.00 mg/l

0.30 ppm = 0.30 mg/l

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Co zrobić, jeśli chloru w basenie jest za dużo?

Czasami w wyniku przedozowania może okazać się, że mamy za dużo chloru w basenie ogrodowym. 

Niekiedy taki stan może pojawić się, jeśli dodamy zbyt dużo tabletek uzdatniających wodę albo po prostu nastąpi awaria urządzenia dozującego i chlor był pompowany do basenu bez kontroli. To może być potencjalnie niebezpieczne.

Zazwyczaj, jeśli dawka chloru przekroczona jest dwukrotnie to nie ma większych obaw o bezpieczeństwo nasze i naszego basenu. W łatwy sposób wykonamy obniżenie poziomu chloru.

  • Silne napowietrzenie wody w basenie - np. poprzez jej rozchlapywanie czy intensywne falowanie. Napowietrzanie wody basenowej spowoduje szybsze uwalnianie się i redukcję chloru. Ta metoda jest dobra, gdy dawki są lekko przekroczone.
  • Pozostawienie basenu odkrytego na słońcu również przyspieszy rozpad środka dezynfekującego. Promieniowanie UV rozbija chlor i jego poziom szybciej wróci do normy. W tym celu trzeba zdjąć plandekę przykrywającą lub odsunąć zadaszenie basenowe.
  • Czasami możemy zrobić dłuższe płukanie filtra i tym samym pozbędziemy się części wody z basenu. Będziemy wtedy zmuszeni, aby dolać świeżej i tym samym wpłyniemy na obniżenie koncentracji chloru w wodzie.

Bardziej radykalna i stosowana przy dużych przekroczeniach metoda to dodawanie aktywnego tlenu do wody. Te środki tlenowe spowoduje szybką reakcję utleniania i bardzo silnie zredukuje chlor w wodzie.

Co zrobić, jeśli chloru w basenie jest za mało?

Podtrzymywanie chloru na zadanym poziomie najprościej można uzyskać poprzez stosowanie wolno rozpuszczających się tabletek chlorowych. Powinny być one umieszczone w skimmerze bądź bojce dozującej.

Kombinacja wolno rozpuszczającego się chloru z cotygodniową dawką szokową jest bardzo skuteczną metodą na utrzymanie czystości w basenie.

Temperatura wody w basenie a poziom chloru

Wzrost temperatury wody w basenie powyżej 26 stopni Celsjusza zmusza nas do dodawania nawet 50% więcej środków basenowych do wody, aby utrzymać odpowiedni poziom wolnego chloru.

Wpływ słońca na poziom chloru w basenie

Promienie ultrafioletowe pochodzące od słońca mogą zredukować chlor nawet o 90% w zaledwie dwie godziny! Jeśli upały utrzymują się kilka dni, to w ciepłej wodzie basenowej powstanie możliwość szybkiego rozmnażania bakterii i glonów. Chlor wtedy zużywa się szybciej i trzeba go częściej uzupełniać. Dodajmy do tego jeszcze zwiększoną liczbę osób kąpiących i może okazać się, że normalne dawki musimy sypać nie co 7 a co 2 dni...

O czym świadczy zapach chloru w pomieszczeniu basenowym

W prawidłowo utrzymanym basenie chlor praktycznie nie jest wyczuwalny. Dlatego po wejściu na halę basenową - obojętnie czy to będzie w obiekcie prywatnym, hotelu czy na pływalni szkolnej - nie powinniśmy wyczuwać intensywnej woni chloru.

Najczęściej brzydki zapach chloru spowodowany jest złymi parametrami wody. Paradoksalnie odór chloru wywołuje zbyt niski poziom chloru wolnego w stosunku do poziomu chloru związanego.

W basenie chlor wolny powinien utrzymywać się na określonym poziomie, natomiast chlor związany powinien być możliwie jak najniższy - najlepiej bliski zeru. Jeśli ten układ ulega odwróceniu - czyli chlor związany jest podwyższony, a chlor wolny bliski zeru - wtedy zaczynają się dziać takie procesy chemiczne w wodzie, które doprowadzają do tworzenia chloramin.

Chloraminy są odpowiedzialne za brzydki zapach chloru na basenie. Dla wielu osób powstający "smród chloru" powoduje złe skojarzenia z kąpielą w basenie. W takim przypadku przeprowadza się chlorowanie szokowe, aby odwrócić stosunek parametrów wody.

Uwaga - jeśli w basenie chlor wolny będzie podniesiony do wysokich wartości rzędu 2-3 mg/l to zapach chloru też może się unosić. Ale po pewnym czasie zniknie.

Potencjał Redox a poziom chloru wolnego

Potencjał Redox a chlor wolny to nie to samo! Wiele osób myli ze sobą te dwie skale i metody pomiarowe.

Redox jest wskaźnikiem jakości wody, który mówi nam o zdolności wody do redukcji (oksydacji) zanieczyszczeń jakie dostaną się do basenu. Czyli Redoks pośrednio mówi nam jaki jest poziom chloru w wodzie. Nie da się jednak bezpośrednio przeliczyć skali Rx podawanej w milivoltach (mV) na skalę chloru wolnego (mg/l).

Ten wskaźnik najczęściej odczytywany jest przez stacje dozujące na basenach prywatnych. To skuteczna i niedroga metoda kontroli jakości wody uzdatnianej chlorem.

Aby w przybliżeniu poznać skalę odniesienia redoksu do chloru wolnego musimy przy stabilnych parametrach wody dokonać pomiaru fotometrem. I tak przykładowo dla wartości 690 mV możemy odczytać na testerze 0,40 mg/l chloru wolnego. W tym momencie wiemy, że ten poziom redoksu jest prawidłowy dla naszego basenu. Jeśli zwiększymy wartość docelową Rx np. na 720 mV możemy spodziewać się wzrostu chloru. Jeśli na ekranie stacji pomiarowej odczytamy 500 mV możemy wnioskować, że chloru jest zbyt mało.

Poziom pH a skuteczność dezynfekcji chlorem

Skuteczność działania chloru jest większa przy pH wody poniżej wartości 7.00. Dlatego czasami, aby wykonać szokowe chlorowanie obniża się wartość pH do 6.80 - czyli bezpiecznego poziomu, przy którym chlor wykazuje większą aktywność.