Kąpiel w jacuzzi jest jedną z tych rzeczy, które uwielbiamy. Nasz miły nastrój i ochotę na kąpiel z hydromasażem może zepsuć kłębiąca się piana na powierzchni wody. No cóż - na ten problem natrafi prędzej czy później chyba każdy użytkownik domowego spa. Ale dlaczego woda w spa nadmiernie się pieni? Dlaczego na wodzie powstają kożuchy z piany? Jak pozbyć się tej piany? Wyjaśniamy poniżej.

piana w jacuzzi spa

Woda w spa się pieni

Aby w wodzie powstawała piana niezbędne jest występowanie dwóch rzeczy: powietrze i substancje zmniejszające napięcie powierzchniowe. 

Powietrze dodawane jest za pomocą dysz masujących. To element standardowy każdego hydromasażu. W czystej wodzie powietrze powoduje bąbelki, które wypływając na powierzchnię pękają. Problem pojawia się gdy bąbelki nie chcą znikać i zaczynają tworzyć pianę w wannie spa. Im więcej środków powierzchniowo czynnych tym więcej bąbelków pojawia się na wodzie i w końcu zaczyna formować się piana.

Kłębiąca się i zwarta piana w jacuzzi jest najczęściej spowodowana gromadzeniem się resztek mydła i tłuszczu z kosmetyków. Specjaliści jednak zwracają uwagę, że również inne czynniki mogą powodować pojawianie się piany:

Nasze kosmetyki

Piana w wodzie może być spowodowana resztkami mydła, które kąpiący wnoszą na swoim kostiumie kąpielowym; mogą to być niespłukane resztki szamponu z włosów, balsam do ciała czy inne kosmetyki. Niekiedy przyczyną może być też zmiękczacz do tkanin, w którym myliśmy nasz strój kąpielowy.

Niska twardość wody

Niska twardość wody (niski poziom węglanu wapnia) zmniejsza napięcie powierzchniowe w wodzie i pozwala na jej nadmierne pienienie się. Być może nalewasz wodę do spa przez zmiękczacz? Twardość wody używanej do spa jak i do basenu powinna być zawsze średnia - nigdy nie niska. Używaj pasków testowych aby sprawdzać twardość nalewanej wody i staraj się aby była ona zawsze średnio-twarda. 

Olejki zapachowe

Niektóre olejki zapachowe do spa mogą powodować powstawanie piany. Według specjalistów badających jakość wody w wannach spa, powinno się unikać dodawania zapachów do wody w jacuzzi. Ale jeśli już dodatkowy zapach w wodzie uważasz za niezbędny - wybieraj produkty o uznanej jakości. Niektóre olejki nie przystosowane do używania w wannie spa (np. olejek zapachowy z apteki) mogą powodować zachwianie równowagi wody. Woda, która nie jest w równowadze powoduje różnego rodzaju problemy - mętna woda, brzydki zapach, utrzymujące się kożuchy piany.

Sprawdź jakie olejki zapachowe nie powodują powstawania piany w wannie spa.

Zbyt długo używana woda

Woda, którą używamy w ogrodowym jacuzzi zmienia swoje właściwości chemiczne po pewnym czasie. To normalne, bo gromadzą się w niej różne związki chemiczne, których nie jesteśmy w stanie usunąć poprzez filtrację czy inne procesy oczyszczania wody. Dlatego długo używana woda może być trudna w prawidłowej pielęgnacji.

Z tego powodu zaleca się aby regularnie - zazwyczaj raz na 2 miesiące - wymieniać wodę w jacuzzi. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w wodzie będzie tworzyć się brzydka piana.

Powstawanie biofilmu

Biofilm to nic innego jak cienka warstwa bakterii i innych mikroorganizmów, które przywierają do powierzchni w wannie spa. Powstaje wtedy charakterystyczny śliski nalot. Jeśli nie jest odpowiednio wcześnie zlikwidowany środkami do uzdatniania wody w spa to zacznie narastać i powodować mętność wody.

Występowanie biofilmu w wodzie może przyczynić się do zmniejszenia skuteczności środków dezynfekujących wodę. W konsekwencji nie zdołają one skutecznie rozbić substancji powierzchniowo czynnych powodujących powstawanie piany.

Dlatego jedną z przyczyn powstawania piany może być zbyt mała obecność środka dezynfekującego wodę.

Jak zlikwidować pianę w wannie spa?

Aby szybko i skutecznie pozbyć się piany z powierzchni wody zastosuj produkt Anti Foam z serii SpaTime. To płyn, którego należy dodać zaledwie 10 ml - piana natychmiast zacznie znikać. Jednocześnie prawidłowa pielęgnacja wody, regularne sprawdzanie pH oraz stosowanie środków dezynfekujących po każdej kąpieli powinny dość istotnie ograniczyć problem powstawania piany.

Antypiana do jacuzzi

Jak jeszcze można zapobiegać pianie w wannie spa?

Przed kąpielą w jacuzzi należy dokładnie spłukać się z mydła i kosmetyków.
Sprawdzaj pH wody raz w tygodniu aby utrzymać wodę w prawidłowej kondycji. Pamiętaj, że po każdej kąpieli pH może się zmienić! Prawidłowy zakres pH to 7.0 - 7.4.

Czy piana w wannie spa jest szkodliwa?

Pojawienie się gęstej piany, kożuchów z piany utrzymujących się na powierzchni wody w jacuzzi powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że z wodą coś jest nie tak! Sama piana być może nie jest szkodliwa w prywatnym spa, z którego korzysta ograniczona liczba osób.
Ale jeśli w miejscu publicznym takim jak hotel, sanatorium, siłownia zauważysz utrzymującą się pianę to wskazuje na błędy lub zaniedbania w pielęgnacji wody - lepiej unikaj wtedy kąpieli. Zgłoś ten fakt obsłudze.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW SPA oraz JACUZZI