Mętna woda to problem, z którym zapewne spotkał się każdy użytkownik basenu. Jak rozpoznać przyczynę powstawania mętnej wody? Co zrobić aby doprowadzić basen do stanu idealnego?

mętna woda w basenie

Idealna woda w basenie

Zacznijmy od tego, że w prawidłowo prowadzonym basenie woda musi być absolutnie przejrzysta i klarowna. Podstawowe parametry wody mieszczą się określonych ramach. Filtracja odbywa się bez zbędnych przerw, a filtr jest płukany regularnie.

Tych kilka elementów ma kluczowe znaczenie dla jakości wody w basenie. Jeśli w basenie zaobserwujemy lekką mętność wody to jest to pierwszy sygnał, że coś robimy źle!

Mętna woda w basenie

Lekko mętna woda w basenie i miejscami śliskie ściany w basenie są świadectwem tego, że w basenie zaczynają się tworzyć glony i bakterie. Woda nabiera białej barwy, jest jakby lekko mleczna. Przyczyną jest nieodpowiedni poziom pH, zbyt mała ilość chemii basenowej lub niedostateczna filtracja. A najczęściej wszystkie wymienione...

Jeśli zaobserwujemy pierwsze symptomy pogorszenia jakości wody, warto szybko zareagować. Jeśli będziemy zwlekać doprowadzimy do znacznego pogorszenia wody i jej całkowitego zmętnienia.

Na etapie początkowym mętną wodę można łatwo zlikwidować.

Należy zmierzyć pH i zapewne obniżyć. Najlepiej do wartości około 7.0. Po dwóch kwadransach zalecamy przeprowadzenie szokowego chlorowania połączonego z solidną dawką płynu na glony. Te zabiegi spowodują radykalne działanie przeciwko gonom w basenie - śliskość ścian zniknie, a woda stopniowo się wyklaruje. Proces można dodatkowo wspomóc lub przyspieszyć stosując środek do klarowania wody.

Jeśli woda zrobi się lekko mętna, a my nie zareagujemy odpowiednio szybko to przypuszczalnie po trzech, czterech dniach nasz basen zostanie zaatakowany przez glony. Woda zrobi się zielona, a śliskie ściany pokryją się dodatkowo zielonym nalotem. 

W takim przypadku walka będzie trudniejsza, a wyprowadzenie wody zajmie nam więcej czasu.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Inne przyczyny powstawania mętnej wody

Stopniowe pogarszanie się wody w basenie i powstawanie mętności może być spowodowane też nieodpowiednim przepływem wody przez basen.

Często zdarza się, że po kilku dniach nieużywania basenu obserwujemy właśnie problem mlecznej wody i śliskich ścian, a czasami wręcz powstawania zielonych miejsc w pewnych fragmentach basenu. 

W basenie, w którym nikt się nie kąpie przez dłuższy czas woda nie jest mieszana w sposób idealny. Dodawane przez nas środki basenowe nie docierają w każde miejsce basenu. W tych miejscach zaczynają się tworzyć właśnie bakterie i glony.

Aby temu zaradzić należy regularnie używać automatyczny odkurzacz basenowy, który nie tylko oczyści wszystkie zakamarki w basenie, ale też wymiesza wodę w miejscach, gdzie przepływ jest niedostateczny.