Mętna woda woda w basenie to problem, z którym zapewne spotkał się każdy użytkownik basenu. Jak rozpoznać przyczynę powstawania mętnej wody? Co zrobić aby doprowadzić basen do stanu idealnego?

mętna woda w basenie

Idealna woda w basenie

Zacznijmy od tego, że w prawidłowo prowadzonym basenie woda musi być absolutnie przejrzysta i klarowna. Podstawowe parametry wody mieszczą się określonych ramach. Kwasowość i alkaliczność są w równowadze, a środek dezynfekujący utrzymuje się w zadanej wielkości.

Filtracja odbywa się bez zbędnych przerw, a jego płukanie wykonywane jest regularnie - raz na 7 dni.

Tych kilka elementów ma kluczowe znaczenie dla jakości wody w basenie. Jeśli jednak zaobserwujemy lekką mętność wody to jest to pierwszy sygnał, że coś robimy źle! Należy dojść do tego co się dzieje.

Pierwsze sygnały, że woda się pogarsza

Lekko mętna woda w basenie i miejscami śliskie ściany w basenie są świadectwem tego, że w basenie zaczynają się tworzyć glony i bakterie. W wyniku niedostatecznej ilości chloru woda nabiera białej barwy, jest jakby lekko mleczna. Dodatkową przyczyną może być nieodpowiedni poziom pH lub niedostateczna filtracja. A najczęściej są to wszystkie wymienione rzeczy jednocześnie... 

Jeśli zaobserwujemy pierwsze symptomy pogorszenia jakości wody w basenie, warto szybko zareagować. Nie powinniśmy zwlekać, gdyż doprowadzimy do znacznego pogorszenia jakości wody i jej całkowitego zmętnienia. Woda w basenie z białej może zamienić się wodę zieloną już po jednym popołudniu!

Co zrobić, gdy woda w basenie jest mętna?

Na etapie początkowym mętną wodę można łatwo zlikwidować.

Należy zmierzyć pH i wyregulować do optymalnej wartości mieszczącej się w zakresie 7.00 - 7.40. Po dodaniu środków korygujących pH odczekajmy kilka chwil zanim przystąpimy do dalszych kroków.

Po dwóch kwadransach zalecamy przeprowadzenie szokowego chlorowania połączonego z solidną dawką płynu na glony. Te dwa zabiegi spowodują radykalne działanie przeciwko gonom w basenie.

Śliskość ścian zniknie, a woda stopniowo się wyklaruje. Proces można dodatkowo wspomóc lub przyspieszyć stosując środek do klarowania wody.

Wskazane może być też wydłużenie czasów filtracji. Po chlorowaniu zostawmy włączony filtr na co najmniej jedną dobę.

Jeśli woda zrobi się lekko mętna, a my nie zareagujemy odpowiednio szybko to przypuszczalnie po trzech, czterech dniach nasz basen zostanie zaatakowany przez glony. Woda w basenie zrobi się zielona, a śliskie ściany pokryją się dodatkowo zielonym nalotem. 

W takim przypadku walka będzie trudniejsza, a wyprowadzenie wody zajmie nam więcej czasu.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Nikt się nie kąpie a woda zrobiła się mętna

Stopniowe pogarszanie się wody w basenie i powstawanie mętności może być spowodowane też nieodpowiednim przepływem wody przez basen.

Biała woda w basenie często zdarza się po kilku dniach nieużywania basenu. Wysoka temperatura i brak ruchu wody powoduje problem mlecznej wody i śliskich ścian, a czasami wręcz powstawania zielonych miejsc w pewnych fragmentach basenu. 

W basenie, w którym nikt się nie kąpie przez dłuższy czas woda nie jest mieszana w sposób idealny. Chlor nie dociera wszędzie. Dodawane przez nas środki basenowe nie mają szansy zlikwidować bakterii i glonów. W tych martwych miejscach (dead spot) zaczynają się tworzyć właśnie bakterie i glony.

Aby temu zaradzić należy regularnie używać automatyczny odkurzacz basenowy, który nie tylko oczyści wszystkie zakamarki w basenie, ale też wymiesza wodę w miejscach, gdzie przepływ jest niedostateczny. Jeśli takie urządzenie nie wchodzi w grę, to warto problematyczne zakamarki obmiatać szczotką basenową w regularnych odstępach czasu - co kilka dni.

Zalecane jest też, aby sprawdzić jak w basenie ustawione są dysze wlotowe. Kulka w dyszy może być regulowana i być może da się ją ustawić tak, aby strumień wody "dmuchał" w dno i boki basenu. 

W basenach okrągłych woda po dłuższym czasie zaczyna krążyć po zewnętrznej i problematyczne strefy tworzą się po środku basenu. W basenach prostokątnych problemy występują częściej w narożnikach.