Regularna wymiana wody jest kluczowym elementem prawidłowej pielęgnacji wanien spa i jacuzzi. Intensywne korzystanie z tych urządzeń powoduje nagromadzenie się w wodzie zanieczyszczeń - przede wszystkim bakterii, pozostałości kosmetyków oraz martwych komórek naskórka. Mimo regularnego stosowania środków dezynfekujących, okresową wymianę całej wody uznaje się za absolutnie niezbędną dla zachowania higieny i bezpieczeństwa kąpieli. Tylko pełna wymiana wody pozwala usunąć wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia i substancje, których nie da się wyeliminować środkami chemicznymi. Dlatego regularne opróżnianie i napełnianie wanny świeżą wodą jest kluczowe w prawidłowej pielęgnacji tego typu urządzeń.

wymiana wody w wannie spa

Częstotliwości wymiany wody w wannie SPA

Kwestia regularnej wymiany wody w wannie spa jest bardzo istotna dla zachowania higieny i komfortu korzystania z urządzenia. Choć producenci często podają uproszczoną zasadę wymiany wody co 2 miesiące, to w rzeczywistości optymalny harmonogram zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pojemność konkretnej wanny spa. Im większa objętość wody, tym rzadsza może być jej wymiana. Dla małych wanien z wodą poniżej 500 litrów zaleca się wymianę nawet co 4-6 tygodni. Dla średnich modeli z objętością 500-1000 litrów optymalny odstęp to 6-8 tygodni. Duże wanny powyżej 1000 litrów pozwalają na wymianę co 10-12 tygodni.

Kolejny istotny czynnik to ilość osób regularnie korzystających ze spa. Im więcej osób, tym szybciej woda się zanieczyszcza i należy ją częściej wymieniać. Dla wanien użytkowanych przez 1-2 osoby można przyjąć górne wartości przedziałów. Natomiast przy 4 i więcej osobach - dolne wartości.

Dodatkowo na częstość wymiany wody wpływa regularność korzystania ze spa. Im częstsze kąpiele, tym szybsza degradacja wody. Również warunki zewnętrzne, np. wietrzna lokalizacja, mogą przyspieszyć konieczność wymiany.

Podsumowując, nie ma uniwersalnej reguły dotyczącej wymiany wody w spa. Należy monitorować jakość wody testerem i dostosowywać harmonogram do specyfiki danego urządzenia i intensywności jego użytkowania. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie bezpieczną i przyjemną kąpiel.

Wzór na teoretyczne obliczenie częstotliwości wymiany wody w ogrodowym spa:

Objętość wody w litrach ÷ dzienna liczba osób kąpiących się w basenie ÷ 12 = liczba dni pozostałych do następnej wymiany wody

Uzyskany wynik wskaże optymalną liczbę dni, po upływie których wodę w spa należy wymienić!

Przykład #1: 1230 litrów ÷ 1 osoba dziennie ÷ 12 = 102 dni (około 3 miesiące)

Przykład #2: 1230 litrów ÷ 3 osoby dziennie ÷ 12 = 34 dni (około 1 miesiąc)

O czym pamiętać podczas wymiany wody w SPA

Wymiana wody w wannie spa to doskonała okazja do gruntownego wyczyszczenia całego urządzenia. Aby skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i osady z wnętrza wanny oraz systemu rur, zalecamy użycie specjalistycznego środka czyszczącego Piperwork Cleaner. Preparat ten skutecznie zdezynfekuje i wyczyści wszystkie elementy orurowania oraz dysze hydromasażu.

Po opróżnieniu wanny z wody, warto również zadbać o powierzchnię niecki. Do tego idealnie nadaje się Surface Cleaner - środek czyszczący przeznaczony specjalnie do usuwania tłustych osadów i zabrudzeń z akrylu i tworzyw sztucznych, z których wykonane są wanny spa. Regularne czyszczenie preparatami dedykowanymi do spa pozwoli zachować je w nieskazitelnej czystości. Jeśli woda była mocno zabrudzona, można zdezynfekować wnętrze wanny za pomocą roztworu wody z chlorem.

Przed nalaniem świeżej wody nie wolno zapominać o wymianie wkładu filtrującego do spa. Może być taki po własnym czyszczeniu i regeneracji lub zupełnie nowy.

Zadbaj o regularną wymianę wody w wannie SPA

Podsumowując - odpowiedź na pytanie jak często wymieniać wodę w jacuzzi grodowym uzależniona jest od wielkości naszego urządzenia oraz ilość osób, które z niego korzystają. Pamiętajmy, że zbyt częsta wymiana wody nigdy nam nie zaszkodzi, ale zbyt rzadka wymiana wody może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych bakterii w wodzie.

W tym miejscu warto dodać, że wodę ze spa można wylewać do ogrodu - najlepiej pod drzewa lub na trawę.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW SPA oraz JACUZZI