Czy opróżniać basen na zimę? 

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w basenie na zimę. Zarówno w przypadku basenów stalowych jak i betonowych wkopanych w ziemię, siła zamarzającej wody podczas zimy pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi jaka działa na ściany basenu.

Aby uniknąć uciążliwego, wiosennego szorowania niecki basenowej, a także aby zapobiec zniszczeniu czy odbarwieniu folii należy już na początku jesieni odpowiednio zadbać o wodę w basenie.

Jak przygotować basen do zimy?

Pierwszy krok warto zacząć od wyregulowania pH (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku) i "szokowej" dezynfekcji wody (patrz krok 2 dozowania środków krok po kroku).Następnie należy przefiltrować wodę oraz dodać środek Puripool Super - algicyd o długotrwałym działaniu, który zapobiegnie powstawaniu silnych zabrudzeń wody i wzrostowi alg. Proszę pamiętać aby po dodaniu środka woda była dobrze wymieszana - w tym celu najprościej jest włączyć pompę z ominięciem filtra (nastawa zaworu na recyrkulację, recirculate lub zirkulieren - patrz płukanie filtra).

Drugim krokiem jest to spuszczenie wody z basenu do poziomu około 10-16 cm poniżej wlotu skimmera. Zapobiegnie to przepełnieniu basenu w przypadku obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym. Nie wolno również zapomnieć o spuszczeniu wody z instalacji filtrującej i grzewczej.

Aby zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniem spowodowanym rozszerzającym się lodem, należy wrzucić do wody kilka pływających przedmiotów, które zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód. Mogą to być plastikowe butelki lub pojemniki po chemii basenowej. Można je odpowiednio powiązać, aby zapobiec ich kumulacji w jednym miejscu basenu.

Na tak przygotowany basen dobrze jest założyć dodatkowo zimowe zakrycie chroniące przed liśćmi i innymi zabrudzeniami.

Wykonanie tych kilku prostych, aczkolwiek niezbędnych czynności daje gwarancje prawidłowego przygotowania basenu do zimy.  

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Jeśli mają Państwo zamiar używać tą samą wodę w następnym sezonie, warto na przełomie marca i kwietnia (gdy temperatura jest już dodatnia), obserwować jakość wody. Długotrwałe działanie dodanego jesienią algicydu (Puripool Super) może już dobiegać końca. Warto wtedy dodać trochę środka dezynfekującego (chloru) lub ponownie algicydu (Puripool Super) i przepompować wodę w celu całkowitego wymieszania. Zapobiegnie to narastaniu alg w wodzie jeszcze przed właściwym uruchomieniem basenu.

arrow_upward