Przygotowanie basenu do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w basenie na zimę. Zarówno w przypadku basenów stalowych jak i betonowych wkopanych w ziemię, siła zamarzającej wody podczas zimy pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi jaka działa na ściany basenu.

Aby uniknąć uciążliwego, wiosennego szorowania niecki basenowej, a także aby zapobiec zniszczeniu czy odbarwieniu folii należy na początku jesieni prawidłowo przygotować wodę w basenie do zimy.

Pierwszy krok warto zacząć od wyregulowania pH (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku) i szokowej dezynfekcji wody (patrz krok 2 dozowania środków krok po kroku). Dobrze byłoby przefiltrować po tym wodę, a następnie dodać środek Puripool Super - algicyd o długotrwałym działaniu, który zapobiegnie powstawaniu silnych zabrudzeń wody i wzrostowi alg. Proszę pamiętać aby po dodaniu środka woda była dobrze wymieszana - w tym celu naprościej jest włączyć pompę z ominięciem filtra (nastawa zaworu na recyrkulację, recirculate lub zirkulieren - patrz płukanie filtra).

Kolejny ważny krok to spuszczenie wody z basenu do poziomu około 10-16 cm poniżej wlotu skimmera. Zapobiegnie to przepełnieniu basenu w przypadku obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym. Nie wolno również zapomnieć o spuszczeniu wody z instalacji filtrującej i grzewczej.

Aby zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniem spowodowanym rozszerzającym się lodem, należy wrzucić do wody kilka pływających przedmiotów, które zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód. Mogą to być plastikowe butelki lub pojemniki po chemii basenowej. Można je odpowiednio powiązać, tak aby nie znalazły się wszystkie w jednym miejscu basenu.

Na tak przygotowany basen dobrze jest założyć dodatkowo zimowe zakrycie chroniące przed liśćmi i innymi zabrudzeniami.

Po tych kilku prostych lecz niezbędnych czynnościach basen jest gotowy do zimy.

Jeśli mają Państwo zamiar używać tą samą wodę w następnym sezonie, warto na przełomie marca i kwietnia (gdy temperatura jest już dodatnia), obserwować jakość wody. Długotrwałe działanie dodanego jesienią algicydu (Puripool Super) może już dobiegać końca. Warto wtedy dodać trochę środka dezynfekującego (chloru) lub ponownie algicydu (Puripool Super) i przepompować wodę w celu całkowitego wymieszania. Zapobiegnie to narastaniu alg w wodzie jeszcze przed właściwym uruchomieniem basenu.