Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas porządków. Jak tylko zrobi się cieplej, przypomnimy sobie o naszym basenie, który być może przezimował w ogrodzie bez przykrycia. Teraz potrzebne jest gruntowne wyczyszczenie, aby przygotować basen do sezonu letniego. Poniżej zamieszczamy kilka porad i uwag, które z pewnością ułatwią przeprowadzenie prawidłowego wiosennego czyszczenia basenu.

Wiosenne czyszczenie basenu - krok po kroku

W pierwszej kolejności przystąpimy od wypuszczenia starej wody i dokładnego umycia ścian i dna basenu. Jeśli basen został odpowiednio przygotowany do zimy, czyszczenie nie powinno sprawić większych problemów (przeczytaj także: przygotowanie do zimy). Stara woda idealnie będzie się nadawała do podlewania drzew czy kwiatów, więc nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że ją „marnujemy”.

Pamiętajmy, aby po wypuszczeniu wody niezwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonych ścian i dna. Nie powinniśmy dopuścić do tego aby brud pozostał w niecce i zasechł – wtedy czyszczenie będzie znacznie bardziej uciążliwe! Aby skutecznie pozbyć się starego brudu, nalotu i kamienia warto stosować środki czyszczące firmy Bayrol. Środki czyszczące powszechnego użytku mogą okazać się nieskuteczne, a ponad to nie zagwarantują nam prawidłowej dezynfekcji. Idealnym preparatem do czyszczenia basenu jest środek Decalcit. Produkt ten powstał na bazie specjalnego kwasu, a dzięki zagęszczonej formule jego stosowanie jest łatwe i bezpieczne. Sprzątnie powinno obyć się przy użyciu odpowiednio twardej szczotki. Pomocna może także okazać się myjka ciśnieniowa.

Kolejny etap to czyszczenie i ewentualna wymiana wkładów filtracyjnych. Sprawdzamy stan złoża filtra - jeśli to konieczne, wymieniamy je. Z reguły zaleca się wymianę co 2-3 lata.

Po wykonaniu wszystkich tych rzeczy możemy nalać świeżą wodę. Jak tylko basen będzie pełny trzeba natychmiast wyregulować pH wody i jej twardości (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku), a następnie przeprowadzić szokową dezynfekcję. Zaznaczenia wymaga fakt, iż w przypadku tak silnej dezynfekcji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ środki do niej przeznaczone charakteryzują się wysokimi stężeniami substancji dezynfekujących. Po trzech dniach od przeprowadzenia dezynfekcji szokowej należy rozpocząć stosowanie normalnych dawek środków.

Jeśli woda w basenie nie jest znacznie zabrudzona po zimie (np. basen był przykryty), nie ma konieczności jej wymiany. W takim przypadku należy jedynie uzupełnić poziom wody, wyregulować pH, twardość i przeprowadzić szokowe chlorowanie. Przez pierwsze siedem dni należy codziennie sprawdzać stopień zabrudzenia filtra i w razie potrzeby przepłukać go.

Przeprowadzenie wiosennego czyszczenia basenu zgodnie z powyższymi wskazówkami pomoże nam cieszyć się czystą i przyjemną wodą przez cały sezon letni. Pamiętajmy o regularnym utrzymaniu czystości basenu i regularnym monitorowaniu parametrów wody, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki kąpieli.