Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas porządków. Jak tylko zrobi się cieplej przypomnimy sobie o basenie, który być może przezimował w naszym ogrodzie bez przykrycia i potrzebne jest jego gruntowne wyczyszczenie. Poniżej zamieszczamy kilka porad i uwag, które z pewnością ułatwią nam przeprowadzić prawidłowo wiosenne czyszczenie basenu. Dowiedz się jak po zimie przygotować basen do sezonu letniego?

Wiosenne czyszczenie basenu - jak przeprowadzić

W pierwszej kolejności przystąpimy od wypuszczenia starej wody i dokładnego umycia ścian i dna basenu. Jeśli basen został odpowiednio przygotowany do zimy, czyszczenie nie powinno sprawić większych problemów (przeczytaj także: przygotowanie do zimy). Stara woda idealnie będzie się nadawała do podlewania drzew czy kwiatów, więc nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że ją „marnujemy”.

Pamiętajmy, aby po wypuszczeniu wody niezwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonych ścian i dna. Nie powinniśmy dopuścić do tego aby brud pozostał w niecce i zasechł – wtedy czyszczenie będzie znacznie bardziej uciążliwe! Aby skutecznie pozbyć się starego brudu, nalotu i kamienia warto stosować środki czyszczące firmy Bayrol. Środki czyszczące powszechnego użytku mogą okazać się nieskuteczne, a ponad to nie zagwarantują nam prawidłowej dezynfekcji. Idealnym preparatem do czyszczenia basenu jest środek Decalcit. Produkt ten powstał na bazie specjalnego kwasu, a dzięki zagęszczonej formule jego stosowanie jest łatwe i bezpieczne. Sprzątnie powinno obyć się przy użyciu odpowiednio twardej szczotki. Pomocna może także okazać się myjka ciśnieniowa.

Kolejny etap to oczyszczenie urządzeń filtrujących wodę. Powinniśmy sprawdzić jaki jest stan złoża filtrującego i w razie potrzeby go wymienić (z reguły co 2-3 lata).

Po wykonaniu wszystkich tych rzeczy możemy nalać świeżą wodę. Jak tylko basen będzie pełny trzeba natychmiast wyregulować pH wody i jej twardości (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku), a następnie przeprowadzić "szokową" dezynfekcję. Zaznaczenia wymaga fakt, iż w przypadku tak silnej dezynfekcji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ środki do niej przeznaczone charakteryzują się wysokimi stężeniami substancji dezynfekujących. Po trzech dniach od przeprowadzenia dezynfekcji szokowej należy rozpocząć stosowanie normalnych dawek środków.

Jeśli woda przez zimę nie uległa dużemu zabrudzeniu (np. basen był przykryty), jej wymiana nie jest bezwzględnie konieczna. Należy jedynie uzupełnić jej poziom w basenie oraz wyregulować pH (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku), twardość i przeprowadzić "szokową" dezynfekcję (patrz krok 2 dozowania środków krok po kroku). Przez pierwsze siedem dni należy raz dziennie skontrolować stopień zabrudzenia filtra i w przypadku konieczności – przepłukać go.