Jak po zimie przygotować basen do sezonu letniego?

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas wielkich porządków. Jak tylko zrobi się cieplej przypomnimy sobie o basenie, który być może przezimował w naszym ogrodzie bez przykrycia i potrzebne jest jego gruntowne wyczyszczenie. Poniżej zamieszczamy kilka porad i uwag, które z pewnością ułatwią nam przeprowadzenie tych czynności.

W pierwszej kolejności przystąpimy od wypuszczenia starej wody i dokładnego umycia ścian i dna basenu. Jeśli basen został odpowiednio przygotowany do zimy, czyszczenie nie powinno sprawić większych problemów (przeczytaj także: przygotowanie do zimy). Stara woda idealnie będzie się nadawała do podlewania drzew czy kwiatów, więc nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że ją „marnujemy”.

Pamiętajmy, aby po wypuszczeniu wody niezwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonych ścian i dna. Nie powinniśmy dopuścić do tego aby stary brud pozostał w niecce i zasechł – wtedy czyszczenie będzie znacznie bardziej uciążliwe! Aby skutecznie pozbyć się starego brudu, nalotu i kamienia warto stosować środki czyszczące firmy Bayrol. Środki czyszczące powszechnego użytku mogą okazać się niezbyt skuteczne i nie zapewnią prawidłowej dezynfekcji. Idealny do czyszczenia jest środek Decalcit – na bazie specjalnego kwasu, odpowiednio zagęszczony aby można go było łatwiej i bezpieczniej stosować. Należy szorować ściany i dno basenu szczotką. Pomocna może także okazać się myjka ciśnieniowa. Zastosowanie środka Decalcit daje również pewność, że niecka została odpowiednio zdezynfekowana.

Kolejny etap to oczyszczenie urządzeń filtrujących wodę. Powinniśmy sprawdzić jaki jest stan złoża filtrującego i w razie potrzeby go wymienić (z reguły co 2-3 lata).

Po wykonaniu wszystkich tych rzeczy możemy nalać świeżą wodę. Jak tylko basen będzie pełny trzeba natychmiast wyregulować pH wody i twardości (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku), a następnie przeprowadzić szokową dezynfekcję. Przeprowadzając szokową dezynfekcję zawsze sprawdzaj zalecenia producenta co do dawki i sposobu dodawania. Po trzech dniach od nalania możemy zacząć stosować normalne dawki środków.

Jeśli woda przez zimę nie uległa zbyt dużemu zabrudzeniu (np. basen był przykryty), jej wymiana nie jest bezwzględnie konieczna. Należy jedynie uzupełnić jej poziom w basenie oraz wyregulować pH (patrz krok 1 dozowania środków krok po kroku), twardość i przeprowadzić szokową dezynfekcję (patrz krok 2 dozowania środków krok po kroku). Przez pierwsze siedem dni należy raz dziennie skontrolować stopień zabrudzenia filtra i w przypadku konieczności – przepłukać go.