Równowaga wody czyli pH 7.0-7.4

Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów: środki do pielęgnacji wody działają lepiej, woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Kwasowość wody jest mierzona przy pomocy skali, gdzie jednostką jest pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Łza w ludzkim oku ma odczyn o wartości pH 7.4, co jednocześnie jest optymalną wartością dla wody basenowej. Niestety działanie chloru najefektywniejsze jest przy wartości 7.0 i mniej. Idealnym kompromisem zatem będzie pH wody basenowej w granicach 7.0 - 7.4. Wtedy użytkownicy basenu odczuwać będą największy komfort z kąpieli, a skuteczność chemii będzie największa.

skala pH basen

Aby uzyskać wodę o optymalnej wartości pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera. Po odczytaniu wyników należy zadozować odpowiednie środki do  zmniejszenia ph lub zwiększania pH. Następnie po odczekaniu kilku godzin należy dokonać ponownego pomiaru sprawdzającego czy użytego środka było wystarczająco dużo. 

Warto dodać, że przy wartościach powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody. Pomiary będą wtedy pokazywać, że chloru w wodzie jest wystarczająca ilość, także wyraźnie odczuwalny będzie jego charakterystyczny zapach. W rzeczywistości działanie chloru będzie mocno ograniczone - wtedy może dojść do zazielenienia wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7,0 i przeprowadzić szokowe chlorowanie (za pomocą Chlorifix).

W każdym basenie kąpielowym najczęściej używanym środkiem jest pH Minus. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody. Odczyn wody w świeżo napełnionym basenie będzie miał początkowo tendencję do szybkiego wzrostu. Regularna korekta pH spowoduje, że w późniejszym okresie pH będzie wzrastać w mniejszym stopniu.

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH (pH Plus). Jego zastosowanie najczęściej jest konieczne po opadach kwaśniego deszczu albo gdy odczyn pH spadnie w wyniku przedozowania pH-Minus.