Niezwykle istotnym zagadnieniem z punktu widzenia utrzymania basenu jest utrzymanie odpowiedniej kwasowości wody. Poziom neutralny jest najbardziej pożądanym stanem. Natomiast wiele czynników wpływa na to, że odczyn pH potrafi wzrastać lub spadać w basenie i powodować określone konsekwencje.

Trzeba podkreślić, że wiele osób zaczynających przygodę z basenem pomija zagadnienie regulacji pH wody - co jest ogromnym błędem! Woda, która ma prawidłową równowagę kwasowości gwarantuje, że środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Odczyn wody basenowej

Odczyn wody jest mierzony przy pomocy skali pH. Jest to wykładnik określający zasadowość i kwasowość wody.

Wartość pH od 7.00 oznacza odczyn neutralny.

Wartość pH 7 - 14 - wskazuje na odczyn zasadowy. Oznacza to, że mamy zbyt wysokie pH w wodzie basenowej. Spowodowane to jest najczęściej obecnością dużej ilości węglanu wapnia (kamień).

Wartość pH 0 - 7 - określa, że odczyn jest kwaśny. Czyli mamy zbyt niskie pH w wodzie basenowej.

Prawidłowe pH wody w basenie

Łza w ludzkim oku ma odczyn pH o wartości 7.4. Można by powiedzieć, że jest to również optymalne pH dla wody basenowej. Niekoniecznie! Przy tej wartości skuteczność działania chloru zaczyna słabnąć. Dlatego aby zapewnić optymalne warunki dla działania środków dezynfekujących przyjęło się utrzymywać nieco niższy poziom pH.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem utrzymywanie pH wody w basenie w granicach 7.0 - 7.4. W tych ramach uzyskamy najbardziej komfortowe warunki do kąpieli w basenie. Jednocześnie zapewnimy chemii basenowej najwyższą skuteczność działania! Woda basenowa będzie miała tzw. równowagę. 

prawidłowe pH wody w basenie

Zbyt wysokie pH wody basenowej

Odczyn wody w basenie ma ciągłą tendencję do wzrostu. Im większa twardość wody napuszczanej do wody - tym gwałtowniejszy wzrost. Duża ilość związków wapnia oraz metali (żelazo, mangan) występuje zazwyczaj w wodzie studziennej.

Woda basenowa, której temperatura zaczyna wzrastać będzie zmieniała swój odczyn na zasadowy. Korygowanie odczynu ph minusem jest w takim wypadku konieczne.

W tym miejscu należy dodać, że zbyt wysokie ph wody to najczęstszy stan wody.

Zbyt niskie pH wody basenowej

Niskie pH bardzo rzadko występuje zaraz po nalaniu wody. Spadek poziomu zazwyczaj spowodowany jest przez padające kwaśne deszcze albo w wyniku przedozowania środków. Oznacza to, że ph plus używany jest w basenie bardzo sporadycznie.

Jako ciekawostkę podamy w tym miejscu informację, że gwałtowny spadek pH może spowodować dozowanie witaminy C do wody basenowej. Przeczytaj, dlaczego ten środek nie powinien być stosowany w basenie!

Jak zmierzyć pH wody w basenie

Aby uzyskać wodę o optymalnym odczynie pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera.

Można do tego celu wybrać najprostszy tester ręczny na tabletki albo bardziej zaawansowany tester elektroniczny. Dla leniwych są też tzw. testery paskowe - mniej dokładne, za to szybciej można wykonać pomiar. My rekomendujemy używanie testerów tabletkowych - są dokładne, trwałe i tanie. Tabletki łatwo można do nich dokupić.

Po odczytaniu na testerze jakie jest pH wody w basenie, należy dozować odpowiednie środki do zmniejszenia pH lub zwiększenia pH. Naszym celem jest wyregulowanie kwasowości tak aby wartość pH znajdowała się w granicach od 7.00 do 7.40.

Po dodaniu niezbędnej ilości środków korygujących pH warto odczekać kilka godzin zanim przeprowadzimy kolejny pomiar pH wody w basenie. Reakcje chemiczne po dodaniu środków powodują skokowe zmiany parametrów. Potrzeba chwilę, aby wszystko się ustabilizowało.

tester pH do basenu

Warto wspomnieć, że przy wartościach pH powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody, co może prowadzić do zafałszowania pomiarów. W takim przypadku będzie mocno odczuwalny zapach chloru, a pomiary będą wskazywać jego wystarczającą ilość. W rzeczywistości natomiast, działanie chloru będzie mocno ograniczone i znacznie wzrośnie ryzyko możliwości zazielenienia się wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7.0 i przeprowadzić chlorowanie szokowe za pomocą Bayrol Chlorifx.

Sprawdzanie pH wody należy wykonywać regularnie - najlepiej raz w tygodniu.

Jak obniżyć pH wody w basenie?

W basenach kąpielowych najczęściej używanym środkiem jest preparat, który obniża odczyn wody - czyli pH Minus. Ciągły wzrost pH powoduje konieczność regularnego obniżania. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody.

Największą tendencję wzrostową odczynu pH w basenie zauważymy tuż po napełnieniu go świeżą wodą. Świeża woda i wzrost jej temperatury to dwa elementy wpływające na zwiększanie się odczynu pH. Systematyczne badanie i regulacja pH spowoduje, iż z biegiem czasu odczyn będzie wzrastać znacznie wolniej, a woda uzyska równowagę.

Jak zwiększyć pH wody w basenie?

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH - pH Plus. Jego zastosowanie jest zazwyczaj konieczne po opadach kwaśnego deszczu lub gdy odczyn pH spadnie na skutek nadmiernego zastosowania preparatu pH Minus.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Dodatkowe informacje dla dociekliwych:

Total Alkalinity - co to oznacza?

Wskaźnik Total Alkalinity czyli alkaliczność wody. Oznacza całkowitą ilość substancji alkalicznych obecnych w wodzie, zwykle mierzona jako twardość węglanowa. Wskazuje odporność wody na zmianę pH. Niska całkowita zasadowość powoduje, że pH wody jest niestabilne - łatwo wzrasta i łatwo spada. Wysoka całkowita zasadowość powoduje, że woda wykazuje ciągły wzrost pH, który należ regularnie korygować.