pH wody w basenie

Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Kwasowość wody jest mierzona przy pomocy skali, której jednostkę stanowi pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a pH powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Ile powinno wynosić pH wody w basenie

Łza w ludzkim oku ma odczyn o wartości pH 7.4. Jest to również optymalne pH dla wody basenowej. Niestety działanie chloru najefektywniejsze jest przy odczynie neutralnym oraz kwaśnym. Idealnym, kompromisowym rozwiązaniem będzie zatem utrzymywanie pH wody basenowej w granicach 7.0 - 7.4. W takim wypadku uzyskamy najbardziej komfortowe warunki do kąpieli w basenie, a jednocześnie zapewnimy chemii basenowej najwyższą skuteczność działania.

skala pH basen

Aby uzyskać wodę o optymalnej wartości pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera. Po odczytaniu wyników należy dozować odpowiednie środki do zmniejszenia pH lub zwiększenia pH. Następnie, po odczekaniu kilku godzin należy przeprowadzić kolejny pomiar w celu ustalenia, czy użyto wystarczająco dużo środka.

Warto wspomnieć, że przy wartościach pH powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody, co może prowadzić do zafałszowania pomiarów. W takim przypadku będzie mocno odczuwalny zapach chloru, a pomiary będą wskazywać jego wystarczającą ilość. W rzeczywistości natomiast, działania chloru będzie mocno ograniczone i znacznie wzrośnie ryzyko możliwości zazielenienia się wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7.0 i przeprowadzić chlorowanie "szokowe" (za pomocą Chlorifx).

W basenach kąpielowych najczęściej używanym środkiem jest preparat pH Minus. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody. Tuż po napełnieniu świeżą wodą odczyn pH w basenie będzie przedstawiał tendencję wzrostowa. Systematyczna regulacja pH spowoduje, iż z biegiem czasu odczyn będzie wzrastać znacznie wolniej.

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH (pH Plus). Jego zastosowanie jest zazwyczaj konieczne po opadach kwaśnego deszczu lub gdy odczyn pH spadnie na skutek nadmiernego zastosowania preparatu pH Minus.