pH wody w basenie

Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Kwasowość wody jest mierzona przy pomocy skali, której jednostkę stanowi pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a pH powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Ile powinno wynosić pH wody w basenie

Łza w ludzkim oku ma odczyn o wartości pH 7.4. Jest to również optymalne pH dla wody basenowej. Niestety działanie chloru najefektywniejsze jest przy odczynie neutralnym oraz kwaśnym. Idealnym, kompromisowym rozwiązaniem będzie zatem utrzymywanie pH wody basenowej w granicach 7.0 - 7.4. W takim wypadku uzyskamy najbardziej komfortowe warunki do kąpieli w basenie, a jednocześnie zapewnimy chemii basenowej najwyższą skuteczność działania.

skala pH basen

Aby uzyskać wodę o optymalnej wartości pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera. Po odczytaniu wyników należy dozować odpowiednie środki do zmniejszenia pH lub zwiększenia pH. Następnie, po odczekaniu kilku godzin należy przeprowadzić kolejny pomiar w celu ustalenia, czy użyto wystarczająco dużo środka.

Warto wspomnieć, że przy wartościach pH powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody, co może prowadzić do zafałszowania pomiarów. W takim przypadku będzie mocno odczuwalny zapach chloru, a pomiary będą wskazywać jego wystarczającą ilość. W rzeczywistości natomiast, działania chloru będzie mocno ograniczone i znacznie wzrośnie ryzyko możliwości zazielenienia się wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7.0 i przeprowadzić chlorowanie "szokowe" za pomocą Bayrol Chlorifx.

W basenach kąpielowych najczęściej używanym środkiem jest preparat pH Minus. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody. Tuż po napełnieniu świeżą wodą odczyn pH w basenie będzie przedstawiał tendencję wzrostowa. Systematyczna regulacja pH spowoduje, iż z biegiem czasu odczyn będzie wzrastać znacznie wolniej.

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH - pH Plus. Jego zastosowanie jest zazwyczaj konieczne po opadach kwaśnego deszczu lub gdy odczyn pH spadnie na skutek nadmiernego zastosowania preparatu pH Minus.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward