Odczyn wody basenowej

Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Odczyn wody jest mierzona przy pomocy skali, której jednostkę stanowi pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a pH powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Jakie jest prawidłowe pH wody w basenie

Łza w ludzkim oku ma odczyn pH o wartości 7.4. Można by powiedzieć, że jest to również optymalne pH dla wody basenowej. Niestety - działanie chloru najefektywniejsze jest przy odczynie neutralnym oraz kwaśnym.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem utrzymywanie pH wody basenowej w granicach 7.0 - 7.4. W tych ramach uzyskamy najbardziej komfortowe warunki do kąpieli w basenie, a jednocześnie zapewnimy chemii basenowej najwyższą skuteczność działania!

prawidłowe pH wody w basenie

Jak sprawdzić ph wody w basenie

Aby uzyskać wodę o optymalnym odczynie pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera.

Można do tego celu wybrać najprostszy tester ręczny na tabletki, albo bardziej zaawansowany tester elektroniczny. Dla leniwych są też tzw. testery paskowe - mniej dokładne, za to szybciej można wykonać pomiar. My rekomendujemy używanie testerów tabletkowych - są dokładne, trwałe i tanie.

Po odczytaniu wyników należy dozować odpowiednie środki do zmniejszenia pH lub zwiększenia pH. Następnie, po odczekaniu kilku godzin należy przeprowadzić kolejny pomiar w celu ustalenia, czy użyto wystarczająco dużo środka.

tester pH do basenu

Warto wspomnieć, że przy wartościach pH powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody, co może prowadzić do zafałszowania pomiarów. W takim przypadku będzie mocno odczuwalny zapach chloru, a pomiary będą wskazywać jego wystarczającą ilość. W rzeczywistości natomiast, działania chloru będzie mocno ograniczone i znacznie wzrośnie ryzyko możliwości zazielenienia się wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7.0 i przeprowadzić chlorowanie szokowe za pomocą Bayrol Chlorifx.

W basenach kąpielowych najczęściej używanym środkiem jest preparat, który obniża odczyn wody - czyli pH Minus. Ciągły wzrost pH powoduje konieczność regularnego obniżania. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody.

Największą tendencję wzrostową odczynu pH w basenie zauważymy tuż po napełnieniu go świeżą wodą. Świeża woda i wzrost jej temperatury to dwa elementy wpływające na zwiększanie się odczynu pH. Systematyczne badanie i regulacja pH spowoduje, iż z biegiem czasu odczyn będzie wzrastać znacznie wolniej.

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH - pH Plus. Jego zastosowanie jest zazwyczaj konieczne po opadach kwaśnego deszczu lub gdy odczyn pH spadnie na skutek nadmiernego zastosowania preparatu pH Minus.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward