Odczyn wody basenowej

Równowaga kwasowości wody basenowej jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze środki do pielęgnacji wody działają lepiej, a po drugie woda jest przyjemniejsza dla ludzkiej skóry.

Odczyn wody jest mierzona przy pomocy skali, której jednostkę stanowi pH. Wartość pH 7.0 oznacza odczyn neutralny, pH poniżej 7.0 to odczyn kwaśny, a pH powyżej 7.0 to odczyn zasadowy.

Jakie jest prawidłowe pH wody w basenie

Łza w ludzkim oku ma odczyn pH o wartości 7.4. Można by powiedzieć, że jest to również optymalne pH dla wody basenowej. Niestety - działanie chloru najefektywniejsze jest przy odczynie neutralnym oraz kwaśnym.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem utrzymywanie pH wody w basenie w granicach 7.0 - 7.4. W tych ramach uzyskamy najbardziej komfortowe warunki do kąpieli w basenie. Jednocześnie zapewnimy chemii basenowej najwyższą skuteczność działania! Woda basenowa będzie miała tzw. równowagę. 

prawidłowe pH wody w basenie

Jak sprawdzić pH wody w basenie

Aby uzyskać wodę o optymalnym odczynie pH należy przeprowadzić kilka czynności, z których pierwszą jest badanie wody za pomocą testera.

Można do tego celu wybrać najprostszy tester ręczny na tabletki, albo bardziej zaawansowany tester elektroniczny. Dla leniwych są też tzw. testery paskowe - mniej dokładne, za to szybciej można wykonać pomiar. My rekomendujemy używanie testerów tabletkowych - są dokładne, trwałe i tanie. Tabletki łatwo można do nich dokupić.

Po odczytaniu na testerze jakie jest pH wody w basenie, należy dozować odpowiednie środki do zmniejszenia pH lub zwiększenia pH. Naszym celem jest wyregulowanie kwasowości tak aby wartość pH znajdowała się w granicach od 7.00 do 7.40.

Po dodaniu niezbędnej ilości środków korygujących pH warto odczekać kilka godzin zanim przeprowadzimy kolejny pomiar pH wody w basenie. Reakcje chemiczne po dodaniu środków powodują skokowe zmiany parametrów. Potrzeba chwilę aby wszystko się ustabilizowało.

tester pH do basenu

Warto wspomnieć, że przy wartościach pH powyżej 7.7 wolny chlor jest trudno uwalniany z wody, co może prowadzić do zafałszowania pomiarów. W takim przypadku będzie mocno odczuwalny zapach chloru, a pomiary będą wskazywać jego wystarczającą ilość. W rzeczywistości natomiast, działanie chloru będzie mocno ograniczone i znacznie wzrośnie ryzyko możliwości zazielenienia się wody. W takim przypadku należy obniżyć pH do 7.0 i przeprowadzić chlorowanie szokowe za pomocą Bayrol Chlorifx.

Środki do regulowania pH wody

W basenach kąpielowych najczęściej używanym środkiem jest preparat, który obniża odczyn wody - czyli pH Minus. Ciągły wzrost pH powoduje konieczność regularnego obniżania. Wynika to z naturalnych właściwości chemicznych wody.

Największą tendencję wzrostową odczynu pH w basenie zauważymy tuż po napełnieniu go świeżą wodą. Świeża woda i wzrost jej temperatury to dwa elementy wpływające na zwiększanie się odczynu pH. Systematyczne badanie i regulacja pH spowoduje, iż z biegiem czasu odczyn będzie wzrastać znacznie wolniej, a woda uzyska równowagę.

Znacznie rzadziej używany jest środek do podnoszenia pH - pH Plus. Jego zastosowanie jest zazwyczaj konieczne po opadach kwaśnego deszczu lub gdy odczyn pH spadnie na skutek nadmiernego zastosowania preparatu pH Minus.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward