Wanna spa to popularne urządzenie, które zapewni Ci odprężenie, relaks i dużo radości. Coraz więcej osób kupuje takie wanny do swojego ogrodu. Niestety duża część użytkowników nie przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa. W tym artykule dowiesz się czego nie robić ze spa ogrodowym i jak utrzymać je w dobrym stanie przez cały rok!

Nie wyłączaj napełnionej wanny, jeśli nie będziesz z niej korzystać

Nie należy wyłączać zasilania w napełnionej wodą wannie spa, gdy wiemy, że nie będzie ona użytkowana. W wodzie bez obiegu wody, która nie jest filtrowana, tworzy się wiele mikroorganizmów, które zanieczyszczają wodę i niszczą instalację wanny. W połączeniu z wysokim nasłonecznieniem lub temperaturą, woda może zrobić się zielona lub mętna, a na ściankach mogą powstać liczne glony

Jeśli wiemy, że planujemy jakiś dłuższy wyjazd albo że nie będziemy korzystać z wanny przez kilka dni czy tygodni, należy rozważyć wypuszczenie wody. Podobne czynności należy wykonać aby przygotować jacuzzi na zimę, a więc wylać wodę, wyczyścić nieckę odpowiednim preparatem, a następnie wysuszyć powierzchnię i przykryć wannę pokrywą bądź pokrowcem.

Nie kładź przedmiotów na pokrywie wanny

Różne przedmioty, które kładziesz na pokrywie, mogą się szybko nagrzewać, np. przedmioty wykonane z plastiku mogą się nawet zacząć topić przy bardzo wysokiej temperaturze. Ciężkie lub ostre przedmioty mogą pozostawić trwałe ślady, wgniecenia, zniekształcenia lub zadrapania na powierzchni pokrywy. Należy pamiętać, aby tego typu rzeczy nie kłaść na pokrywie wanny. Aby zadbać o ładny wygląd przykrycia, poleca się czyścić pokrywę chusteczkami Spa Cover Wipes raz w miesiącu.

Nie zapominaj o wymianie filtrów

Filtr to bardzo ważny element Twojego jacuzzi! To on dba o czystość wody. Gromadzi i zatrzymuje zanieczyszczenia, a tym samym nie przepuszcza ich z powrotem do wody. Regularne czyszczenie oraz wymiana filtra to kluczowe zadanie właściciela jacuzzi. Do czyszczenia filtrów spa polecamy SpaTime Filter Cleaner, który szybko i skutecznie zadba o jakość wody Twojego urządzenia. Filtr powinno się wymieniać raz na 6 miesięcy.

PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW SPA i JACUZZI

Nie korzystaj ze spa podczas niesprzyjających warunków pogodowych

Kąpiel w jacuzzi podczas burzy czy deszczu to raczej słabe warunki na relaks, ale także niebezpieczne dla użytkowników. Wanna, która jest wystawiona na zewnątrz, jest narażona na zmianę pH wody, ze względu na opady deszczu. Nie sprzyjają jej także burze, którym towarzyszy silny i chłodny wiatr. Osoby siedzące w jacuzzi z ciepłą wodą, gdy na zewnątrz jest wiatr, mogą w tej sytuacji doznać ochłodzenia organizmu. Należy wspomnieć o możliwych zanieczyszczeniach wanny – podczas burzy liście, piasek i nie tylko, są unoszone z siłą wiatru i mogą wpaść do wody.

Nie używaj chemii basenowej do spa

Do wanny spa należy używać przeznaczonych do niej środków chemicznych, gdyż po to są one produkowane. Są odpowiednio dopasowane do pojemności wanny oraz warunków, które w niej panują. Zaś środki do basenu są bardzo stężone i przeznaczone do dużo większych zbiorników wodnych. Wlanie preparatu basenowego do jacuzzi mogłoby negatywnie wpłynąć na wodę, a nawet nieckę jacuzzi. W tym momencie, w wodzie znajdowałoby się za dużo chemii w stosunku do wody, a więc osoba korzystająca z wanny mogłaby nabyć różne podrażnienia skóry itp.

Nie przesadzaj z nadmierną dezynfekcją wody

Należy przestrzegać zalecenia, które znajdują się na opakowaniach produktów chemii do spa. Zaleca się stosowanie chemii według rozpiski, a więc podawanie jej w konkretnych, przypisanych do wielkości jacuzzi, dawkach. Nadmierna ilość chemii może prowadzić do pogorszenia jakości wody, w której zaczną się tworzyć zmętnienia, a pH drastycznie zmieni wartość. Należy kontrolować te dawki, aby woda była bezpieczna dla wszystkich użytkowników wanny i nie powodowała u nich podrażnień.

Aby utrzymać wannę w dobrym stanie, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które sprawią, że zawsze będzie wyglądać jak nowa. Zalecane jest opróżnianie wanny z wody, jeśli nie jest użytkowana dłużej niż tydzień. Ważne jest także, żeby nie kłaść przedmiotów na pokrywie, aby nie niszczyć materiału. Oprócz tego trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu lub wymianie filtra. Trzeba mieć na uwadze także środki bezpieczeństwa, takie jak uruchomienie zaworu przełączającego, którego nie wolno włączać podczas pracy pompy. Należy kontrolować dawki stosowanej chemii, a także dozować chemię przeznaczoną do danego obszaru, czyli chemia do spa/jacuzzi. Te rady pomogą Ci przedłużyć żywotność Twojej wanny i sprawią, że zawsze będzie gotowa niezależnie od sezonu!