Czy kiedykolwiek napotkaliście się Państwo z problemem, że w przeciągu kilku godzin od napełnienia basenu woda zmieniła w nim kolor? Z przezroczystej na zieloną lub żółtą? Być może do świeżo napełnionego basenu dodaliście pierwszą dawkę chloru do basenu i woda wtedy zmieniła swój kolor, który nawet trudno nazwać?

Jeśli tak – zachęcamy do przeczytania tego artykułu!

Zielona woda po dodaniu chloru

Czysta woda do basenu

Jeśli zadasz sobie pytanie jaka jest woda w twoim kranie to z pewnością odpowiedź będzie brzmiała - czysta i przezroczysta. Oczywiście tak jest. Woda wodociągowa lub taka z własnego odwiertu powinna spełniać wszystkie warunki przydatności do spożycia. Ponieważ woda ma w swoim składzie rozpuszczone pierwiastki i związki chemiczne to warto wiedzieć, że mogą one występować w różnych proporcjach. Im więcej niektórych z nich tym bardziej twarda woda.

W technice basenowej najbardziej pożądana jest woda o średniej twardości. Z umiarkowaną zawartością węglanu wapnia i niską zawartością jonów metali - żelaza, manganu. Jeśli te pierwiastki będą występowały w większej ilości może to powodować pewne konsekwencje. Najbardziej dokuczliwa jest duża zawartość żelaza i manganu w wodzie. Łatwo można zaobserwować, że woda już w trakcie nalewania do basenu zmienia kolor. Jest nadal przezroczysta tylko odcień jej robi się zielony lub żółty.

Zielona woda w basenie po dodaniu chloru - dlaczego woda zmieniła kolor?

W sytuacji, gdy woda zmienia kolor na zielony, ale pozostaje przy tym przezroczysta możemy z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z nadmiarem żelaza w wodzie. Zażelaziona woda to częsty problem u tych, którzy napełniają basen niefiltrowaną wodą ze studni. Nie oznacza to jednak, że zjawisko to nie występuje w przypadku używania wody z wodociągu. Wręcz przeciwnie. Obserwujemy, że w Polsce bardzo często zdarza się, że stacje wodociągowe w sposób niewystarczający odżelaziają wodę. W kranie mamy wodę z dużą zawartością żelaza. Czasami, chociaż jest to sytuacja występująca coraz rzadziej, główną przyczynę wysokiego stężenia żelaza w wodzie kranowej stanowi znaczna korozja rur wodociągowych.

Brązowa woda w basenie - bardzo duża zawartość żelaza

Jakie są następstwa wysokiej ilości żelaza w wodzie basenowej? Po napełnieniu woda wydaje się czysta i klarowna, ale zaraz po dodaniu pierwszej dawki chloru do basenu (lub aktywnego tlenu) woda zmienia kolor na żółty lub brązowy. Wysokie stężenia żelaza szybko prowadzą do brązowej i mętnej wody. Przyczyną jest powstawanie trójwartościowego wodorotlenku żelaza (odpowiada za kolor brunatny wody), który powstaje przez utlenianie bezbarwnego dwuwartościowego żelaza za pomocą czynnika utleniającego: chloru, bromu lub aktywnego tlenu.

Co powoduje zażelaziona woda w basenie?

Kiedy już napełnimy basen – najczęściej nieświadomie – wodą z dużą ilością żelaza, w wyniku kontaktu z powietrzem, rozpocznie się proces jego utleniania. Ze względu na specyfikę basenu – duża powierzchnia, w której woda rozprowadzona jest równomiernie – utlenianie przebiega bardzo gwałtownie i szybko.

To właśnie dlatego woda nabiera innego koloru - zielonego, żółtego lub brązowego odcienia w krótkim czasie. A jeśli zaczniemy proces uzdatniania wody i dodamy chlor to zmiana barwy jeszcze bardziej przyspieszy. Często kończy się to tym, że mamy wodę w basenie brązową jak herbata.

Nie należy się jednak załamywać. W dalszej części opiszemy co na zieloną albo żółtą wodę w basenie najlepiej stosować.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Jak pozbyć się żelaza z wody?

Chociaż występowanie dużej ilości żelaza w wodzie jest zjawiskiem niepożądanym, to pozbycie się go nie powoduje większych problemów. Trzeba to zrobić systematycznie i dać sobie chwilę czasu.

W pierwszej kolejności można zaopatrzyć się w odpowiedni preparat przeznaczony do zmiękczania wody basenowej, który zapobiega przebarwieniom wody i pomaga usunąć z niej żelazo - Calcinex. Tutaj warto dodać, że środek ten stosujemy w momencie nalewania wody, zanim jeszcze przystąpimy do dozowania pozostałych środków chemicznych.

zamiast witaminy C do basenu

W drugiej kolejności, gdy basen jest już napełniony, musimy włączyć do działania środek, który pomoże odfiltrować żelazo z wody. Tego typu środki potocznie zwane krystalizatorami można stosować nie tylko na początku sezonu, ale również w trakcie. Poprawią klarowność i czystość wody w basenie.

Posiadaczom filtrów kartuszowych polecamy preparat Superklar. Jest to produkt występujący w formie skoncentrowanego płynnego koagulatu. Środek ten, pozwala pozbyć się rozpuszczonych oraz koloidalnie rozproszonych zanieczyszczeń. Dzięki swojej unikalnej formule przed filtrem basenowym powstają tzw. „kłaczki”, które pochłaniają wszelkie, trudne do przefiltrowania zanieczyszczenia odpowiedzialne za zmętnienie wody lub zmianę jej zabarwienia.

Dla posiadaczy filtrów piaskowych firma Bayrol ma do zaoferowania preparat Superflock Plus. Produkt ten występuje w formie białych, filcowych woreczków, które należy umieścić bezpośrednio w skimmerze. Superflock Plus pozwala w krótkim czasie uzyskać krystalicznie czystą wodę, wolną od wszelkich zanieczyszczeń – w tym od żelaza!

klaryfikator flock

W razie gdyby opisane środki okazały się niewystarczające zaleca się powtórzenie procesu klarowania i ewentualnie przeprowadzenie chlorowania szokowego.

Proszę pamiętać, że w momencie gdy zaczynamy stosować środki wspomagające usuwanie żelaza z wody - czyli klaryfikatory albo floki - trzeba zacząć już regularne stosowanie chemii do basenu. Czyli wyregulować pH oraz dodać środki do dezynfekcji i zapobiegające powstawaniu glonów.

Poniżej przedstawimy uniwersalny schemat ukazujący jak prawidłowo i skutecznie przeprowadzić proces oczyszczenia wody basenowej w celu pozbycia się żelaza:

  1. Przed przystąpieniem do dozowania chemii należy uruchomić filtr.
  2. Następnie trzeba wyregulować pH wody w ten sposób, aby jego poziom utrzymywał się jak najbliżej poziomu neutralnego tj. 7.0.
  3. Wreszcie, można zacząć dozować środki basenowe takie jak chlor i płyn na glony, a następnie produkty do koagulacji.
  4. Aby poprawić i przyspieszyć proces oczyszczania wody basenowej polecamy włączyć filtrację na 24h przez kilka pierwszych dni.

Czy Witamina C pomoże na zieloną wodę?

Na to pytanie udzielamy jednoznacznej odpowiedzi - NIE. Faktem jest, że kwas askorbinowy po dodaniu do wody bardzo silnie reaguje z żelazem i woda zmienia barwę z zielonej na przezroczystą.  Chwilowa poprawa wyglądu wody nie ma jednak nic wspólnego z usuwaniem z niej żelaza. Natomiast skutki użycia witaminy C w basenie mogą być bardzo negatywne.

Kwas askorbinowy powoduje silne obniżenie pH wody – kluczowego parametru, którego utrzymanie na poziomie neutralnym należy do podstawowych kroków w pielęgnacji wody basenowej. Innymi słowy, używając witaminy C do pozbycia się żelaza z wody tylko pozornie zaoszczędzimy czas i pieniądze, ponieważ po takiej „kuracji” niezbędne będzie doprowadzenie wody basenowej do prawidłowego stanu.

Inne przyczyny zmiany koloru wody w basenie

Jak zostało już wspomniane na wstępie, algi stanowią główną przyczynę zmiany koloru wody w basenie, który jest już jakiś czas używany. Zmianie barwy wody towarzyszy wtedy zmętnienie, utrata przejrzystości, a często także śliskie ściany. Więcej na temat basenu, w którym wystąpił gwałtowny wzrost glonów i woda zzieleniała, można dowiedzieć się w innym wpisie w naszym dziale porad praktycznych. Są tam cenne rady i wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się alg z wody basenowej.

Za dużo chloru w basenie - zielony odcień wody

W bardzo specyficznych warunkach zbyt duża ilość chloru w wodzie może spowodować zielony odcień wody. Nie ma to jednak związku z przyczynami opisanymi powyżej. Sytuacja występuje raczej tylko w basenach zamkniętych, całorocznych. Jeśli w wyniku awarii nastąpi przedozowanie podchlorynu sodu to odcień wody może zmienić się na zielony. Aby potwierdzić, że to właśnie chlor jest odpowiedzialny za ten efekt należy zbadać poziom chloru wolnego i oznaczyć poziom.

Analogiczna sytuacja może wystąpić w przypadku ciągłego, długotrwałego stosowania tabletek chlorowych w basenie. Jednocześnie częstotliwość płukania filtrów basenowych jest zbyt mała i nie następuje prawidłowa wymiana wody. W takim przypadku może nastąpić koncentracja kwasu cyjanurowego (CYA) w wodzie basenowej. Chlor zostaje "uwięziony" i prawie w ogóle jego poziom nie spada. Kolejne dawki chloru nie powodują zmiany koloru wody z zielonego na przezroczysty, a poziom chloru nadal wzrasta. 

Są to bardzo specyficzne sytuacje, w których należy rozważyć użycie środków obniżających poziom chloru, albo po prostu wymianę wody.