Czy kiedykolwiek napotkaliście się Państwo z problemem zielonej lub żółtej wody, która pojawiła się w przeciągu kilku godzin od napełnienia basenu? Być może do świeżo nalanej, czystej wody dodaliście pierwszą dawkę chloru i woda wtedy zrobiła się zielona? Jeśli tak – zachęcamy do przeczytania tego artykułu!

Zielona woda po dodaniu chloru

Zielona ale przezroczysta woda

Zielona lub żółta woda najczęściej kojarzy nam się z brudnym basenem, w którym pojawiły się glony i oblepiły dno oraz ściany. Cienka warstwa zielonego biofilmu powoduje szybką mętność wody - woda robi się mętna i szybko traci przejrzystość.

No ale jest to sytuacja, którą widzimy w basenach, które są używane od dłuższego czasu. Ale co jeśli zielona woda pojawia się zaraz po nalaniu? Albo jeśli woda po nalaniu była czysta, a pierwsza dawka chloru zmieniła jej kolor?

W sytuacji, gdy woda zmienia kolor ale pozostaje przy tym przezroczysta możemy z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z nadmiarem żelaza w wodzie. Zażelaziona woda to częsty problem u tych, którzy napełniają basen niefiltrowaną wodą ze studni. Nie oznacza to, że zjawisko to nie występuje w przypadku używania wody z wodociągu. Bardzo często zdarza się, że stacje wodociągowe w sposób niewystarczający odżelaziają wodę i w sieci wodociągowej mamy wodę z dużą zawartością żelaza. Czasami, chociaż jest to sytuacja występująca coraz rzadziej, główną przyczynę wysokiego stężenia żelaza w wodzie kranowej stanowi znaczna korozja rur wodociągowych.

Kiedy już napełnimy basen – najczęściej nieświadomie – wodą z dużą ilością żelaza, w wyniku kontaktu z powietrzem, rozpocznie się proces jego utleniania. Ze względu na specyfikę basenu – duża powierzchnia, w której woda rozprowadzona jest równomiernie – utlenianie przebiega bardzo gwałtownie i szybko. To właśnie dlatego woda nabiera zielonego lub żółtego odcienia w krótkim czasie.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

Jak pozbyć się żelaza z wody?

Chociaż występowanie dużej ilości żelaza w wodzie jest zjawiskiem niepożądanym, to pozbycie się go nie powoduje większych problemów. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat przeznaczony do zmiękczania wody basenowej, który zapobiega przebarwieniom wody i pomaga usunąć z niej żelazo - Calcinex.

zamiast witaminy C do basenu

Posiadaczom filtrów kartuszowych polecamy preparat Superklar. Jest to produkt występujący w formie skoncentrowanego płynnego koagulatu. Środek ten, pozwala pozbyć się rozpuszczonych oraz koloidalnie rozproszonych zanieczyszczeń. Dzięki swojej unikalnej formule przed filtrem basenowym powstają tzw. „kłaczki”, które pochłaniają wszelkie, trudne do przefiltrowania zanieczyszczenia odpowiedzialne za zmętnienie wody lub zmianę jej zabarwienia.

Tym z Państwa, którzy posiadają w swoich basenach filtry piaskowe firma Bayrol ma do zaoferowania preparat Superflock Plus. Produkt ten występuje w formie białych, filcowych woreczków, które należy umieścić bezpośrednio w skimmerze. Superflock Plus pozwala w krótkim czasie uzyskać krystalicznie czystą wodę, wolną od wszelkich zanieczyszczeń – w tym od żelaza!

klaryfikator flock

W razie gdyby opisane środki okazały się niewystarczające zaleca się powtórzenie procesu klarowania i ewentualnie przeprowadzenie chlorowania szokowego.

Witamina C na zieloną lub żółtą wodę?

Na to pytanie udzielamy jednoznacznej odpowiedzi - NIE. Faktem jest, że kwas askorbinowy po dodaniu do wody bardzo silnie reaguje z żelazem i woda zmienia barwę z zielonej na przezroczystą.  Chwilowa poprawa wyglądu wody nie ma jednak nic wspólnego z usuwaniem z niej żelaza.  Natomiast skutki użycia witaminy C w basenie mogą być bardzo negatywne. Kwas askorbinowy powoduje silne obniżenie pH wody – kluczowego parametru, którego utrzymanie na poziomie neutralnym należy do podstawowych kroków w pielęgnacji wody basenowej. Innymi słowy, używając witaminy C do pozbycia się żelaza z wody tylko pozornie zaoszczędzimy czas i pieniądze, ponieważ po takiej „kuracji” niezbędne będzie doprowadzenie wody basenowej do prawidłowego stanu.

Inne przyczyny zielonej lub żółtej wody w basenie?

Jak zostało już wspomniane na wstępie, algi stanowią główną przyczynę zmiany koloru wody w basenie, który jest już jakiś czas używany. Zmianie barwy wody towarzyszy wtedy zmętnienie, utrata przejrzystości, a często także śliskie ściany. Więcej na temat basenu, w którym wystąpił gwałtowny wzrost glonów można dowiedzieć się w innym wpisie w naszym dziale porad praktycznych. Są tam cenne rady i wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się alg z wody basenowej.

Poniżej przedstawimy uniwersalny schemat ukazujący jak prawidłowo i skutecznie przeprowadzić proces oczyszczenia wody basenowej w celu pozbycia się żelaza:

  1. Przed przystąpieniem do dozowania chemii należy uruchomić filtr.
  2. Następnie trzeba wyregulować pH wody w ten sposób, aby jego poziom utrzymywał się jak najbliżej poziomu neutralnego tj. 7.0.
  3. Wreszcie, można zacząć dozować środek do koagulacji.
  4. Na zakończenie procesu oczyszczania wody basenowej polecamy przeprowadzić chlorowanie szokowe.
arrow_upward