Czy zdarzyło Ci się napełnić basen świeżą, czystą wodą i zaraz po dodaniu środka dezynfekującego woda zaczęła gwałtownie zmieniać kolor na zielonkawy lub brązowy? To klasyczny przykład, że woda z ujęcia jest zażelaziona, czyli posiada zbyt dużej zawartość żelaza! Jednak nie ma co panikować - z tym problemem ma do czynienia wiele osób, a szczególnie jest dotkliwy, jeśli woda pochodzi ze studni (woda studzienna). Zdarza się też często, że nawet woda wodociągowa ma dużo żelaza. Usuwanie żelaza z wody basenowej wcale nie musi być skomplikowane! 

Kilka przyczyn obecności żelaza w wodzie

Najwięcej problemów z dużą zawartością żelaza mają właściciele własnych studni. Surowa woda z gruntu miejscami ma bardzo dużą zawartość żelaza, manganu i innych pierwiastków. Woda potrafi zmienić kolor na brązowy lub zielony już kilka godzin po nalaniu do basenu.

Większość wodociągów całkowicie usuwa żelazo znajdujące się w naturalnych wodach i zapewnia wodę w znacznym stopniu pozbawioną pierwiastków metali. W takim przypadku zastosowanie chloru czy aktywnego tlenu nie spowoduje zmiany koloru wody.
Jeśli lokalny system wodociągów zawiera rury żelazne lub instalacja odżelaźniająca w wodociągach ma słabą wydajność - woda z wodociągu również może powodować problemy!

Brązowa woda po dodaniu chloru

Jakie są następstwa wysokiej ilości żelaza w wodzie basenowej? Po napełnieniu woda wydaje się czysta i klarowna, ale zaraz po dodaniu pierwszej dawki chloru do basenu (lub aktywnego tlenu) woda zmienia kolor na żółty lub brązowy.

Wysokie stężenia żelaza szybko prowadzą do brązowej i mętnej wody. Przyczyną jest powstawanie trójwartościowego wodorotlenku żelaza (odpowiada za kolor brunatny wody), który powstaje przez utlenianie bezbarwnego dwuwartościowego żelaza za pomocą czynnika utleniającego: chloru, bromu lub aktywnego tlenu.

Powstała rdza może osadzać się na ścianach basenu i powodować brzydkie przebarwienia, które są trudne do usunięcia. Uwaga ta dotyczy w szczególności basenów z folią PCV i basenów poliestrowych.

Zielona woda po dodaniu chloru

Jakie są następstwa żelaza w wodzie basenowej? Po napełnieniu woda wydaje się czysta i klarowna, ale zaraz po dodaniu pierwszego chloru (lub aktywnego tlenu) woda zmienia kolor.

Niska zawartość żelaza prowadzi do zielonego zabarwienia wody bez zaobserwowania opadania go na dno. Woda pozostaje klarowna, ale ma zielonkawy odcień.

Jak pozbyć się żelaza z wody

Całkowite usunięcie żelaza jest możliwe tylko poprzez użycie basenowego systemu filtrującego wraz z odpowiednim środkiem chemicznym wiążącym żelazo. 

Filtry piaskowe

  1. Należy dokładnie przepłukać filtr piaskowy (około 5 minut).
  2. pH wody należy wyregulować do wartości 7.0 - 7.2
  3. Jeśli wcześniej woda nie była chlorowana to należy przeprowadzić chlorowanie za pomocą 150 g Chlorifix / 10 m³. Chlorowanie przeprowadzamy zawsze przy włączonym obiegu wody, aby chlor dotarł we wszystkie miejsca w basenie.
  4. W skimmerze należy umieść poduszeczkę Superflock. Pompę obiegowa powinna pracować bez przerwy co najmniej 24h. Jeśli basen nie ma skimmera to poduszeczkę można wrzucić do zbiornika wyrównawczego.
  5. Płuczemy filtr po upływie ok. dwóch-trzech dni. Jeśli usuwanie żelaza nie jest jeszcze zakończone (woda jest nadal brązowawa, mętne lub zielonkawa), dodajemy kolejny Superflock i powtarzamy procedurę.

Filtry kartuszowe

  1. Należy wymienić wkład filtrujący na nowy. Filtr powinien zapewniać bardzo dokładną filtrację.
  2. pH wody należy wyregulować do wartości 7.0 - 7.2
  3. Jeśli wcześniej woda nie była chlorowana to należy przeprowadzić chlorowanie za pomocą 150 g Chlorifix / 10 m³. Chlorowanie przeprowadzamy zawsze przy włączonym obiegu wody, aby chlor dotarł we wszystkie miejsca w basenie.
  4. Bezpośrednio do wody basenowej wlewamy odpowiednią dawkę Superklaru. Pompę obiegowa powinna pracować bez przerwy co najmniej 24h.
  5. Wkład filtrujący płuczemy po 24h lub wymieniamy na nowy.

Woda ze studni do basenu - jak nalewać

Jeśli nie ma możliwości użycia wody z wodociągu, bo na naszej działce jest tylko ujęcie ze studni, albo jeśli po prostu chcemy nalać "darmową" wodę do basenu - to problem dużej zawartości żelaza możemy znacząco ograniczyć stosując Calcinex. Zastosowanie tego specjalnego preparatu podczas nalewania wody znacząco ograniczy wytrącanie się żelaza. Unikniemy wtedy zarówno przebarwieniu wody jak i osadzaniu się żelaza na powierzchni basenu (żółty skimmer, żółte elementy z plastiku, żółta folia).

Dodajemy 30 ml Calcinex / m³ podczas napuszczania świeżej wody ze studni do basenu.