Metoda bromowa

Brom jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców i podobnie jak chlor ma silne właściwości utleniające co przekłada się na dużą skuteczność zabijania bakterii i szkodliwych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie basenowej.  
Zapach bromu jest zbliżony do zapachu chloru. Mimo, że stosowanie bromu na basenie czy spa powoduje mniejszą jego woń w powietrzu aniżeli chloru – to warto dodać, że trudniej jest zmyć zapach bromu ze skóry po kąpieli w basenie lub spa.

Jedną z zalet bromu jest jego większa stabilność w wysokich temperaturach aniżeli chloru. Z tego powodu może być z powodzeniem używany do dezynfekcji wody w jacuzzi czy wannach z hydromasażem.

Inną charakterystyczną cechą jest to, że brom pozostaje w wodzie aktywny przez dłuższy czas niż chlor. Podobnie jak przy używaniu chloru w wodzie tworzą się chloraminy – tak w przypadku bromu tworzą się bromaminy. Różnica polega jednak na tym, że chlor zostaje niemal całkowicie „uwięziony” przez aminy i traci właściwości oksydujące, natomiast brom po związaniu z aminami nadal jest aktywny. Oznacza to, że w celu prawidłowej dezynfekcji wody należy użyć mniejszej ilości bromu aniżeli chloru.

Czy brom używany jest do dezynfekcji wody pitnej? Nie. Szybkość reakcji bromu jest zbyt duża i nie pozwala na zastosowanie w instalacjach uzdatniających wodę pitną. Ponadto smak jaki brom pozostawia w wodzie jest nie do zaakceptowania (smak przypominający medykamenty).

Jest to środek polecany dla wielu osób o wrażliwej skórze, ale niestety nie może być używany przez osoby uczulone na chlor – tu alternatywą może być jedynie aktywny tlen.

Skoro zalety stosowania bromu są tak oczywiste, dlaczego nie jest on tak bardzo rozpowszechniony? Szczególnie w USA oraz nielicznych krajach europejskich popularność bromu jest większa. W  Polsce  jest on spotykany na basenach niezwykle rzadko lub wcale. Przyczyną są koszty wytworzenia preparatu, a potem jego odpowiedniej certyfikacji. Stąd kilogram bromu kosztuje znacznie więcej aniżeli kilogram chloru. Kolejną istotną wadą jest konieczność bardzo ostrożnego przechowywania i transportowania bromu - jest to substancja, która wchodzi w silne reakcje z innymi materiałami, a jej opary są bardzo duszące. Zalety stosowania bromu nie przewyższają niestety jego kosztów. W naszej części Europy większe znaczenie jako alternatywa dla chloru ma np. aktywny tlen.