Metoda chlorowa, to najbardziej popularna metoda i sposób na skuteczne uzdatnianie wody w basenie.

Chlor zawarty w środkach do uzdatniania wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie, wirusy i niszczyć substancje organiczne znajdujące się w wodzie. W swojej naturalnej postaci, chlor występuje w formie gazowej i jest wykorzystywany w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody w basenach publicznych.

Aby jego używanie było możliwe w basenach prywatnych, chlor jest łączony z innymi substancjami tak, aby mógł występować w formie stałej tj. proszku lub granulatu. Dzięki temu zabiegowi, chlor staje się dużo łatwiejszy w użyciu, ponieważ uwalniany jest wraz z rozpuszczeniem środka w wodzie.

Chlor po dodaniu do wody basenowej ulega naturalnemu "zużyciu" w wyniku zniszczenia bakterii i wirusów lub po prostu uwalnia się z wody w wyniku działania promieni słonecznych. Stwierdzić zatem należy, że jest on pierwiastkiem niestabilnym, a jego działanie winno być w odpowiedni sposób przedłużone - najlepiej poprzez jego utrwalenie.

Nierzadko zdarza się, że w środkach do dezynfekcji znajdują się substancje pomocnicze (stabilizatory), które również uwalniają się w trakcie rozpuszczania w wodzie. Dla użytkowników basenów bardzo istotne jest, aby wszelkie dodatki do chloru były odpowiedniej jakości. Stąd warto wybierać produkty chlorowe od renomowanego producenta.

Środki na bazie chloru

Na rynku dominują dwa rodzaje produktów służących do chlorowania wody basenowej.

Pierwszą grupę stanowią środki składające się z chloru oraz kwasu cyjanurowego, czyli tzw. stabilizatora. Cieszą się one największą popularnością i występują w postaci proszku lub granulatu albo tabletek

Zawarty w nich stabilizator ma za zadanie przedłużyć obecność chloru w wodzie. Wskazać należy, iż po określonym czasie chlor uleci z wody, w której zostaną pozostałości substancji stabilizujących. Systematyczne dozowanie omawianych środków spowoduje gromadzenie się stabilizatora w wodzie, co z kolei utrudniać będzie dalszą dezynfekcję wody.

Nadmiar stabilizatora sprawi, że chlor nie będzie mógł się skutecznie rozpuścić. Sytuacji takiej można jednak zapobiec - należy po porostu pamiętać o tym, aby basen miał dopływ świeżej wody (około 3% całej objętości basenu tygodniowo). W przypadku filtra piaskowego wystarczy jego regularne czyszczenie, które jest gwarantem utrzymania odpowiedniego przepływu wody. Problem ten można również rozwiązać dolewając wodę bezpośrednio do basenu.

Ilość stabilizatora w wodzie basenowej można mierzyć specjalnym testerem z tabletkami oznaczonymi CYA.

Drugą grupę środków na bazie chloru stanowią produkt zawierające tzw. chlor niestabilizowany. Ten rodzaj chloru używany jest w przypadku zastosowania tzw. szokowej dezynfekcji wody.

Jak sama nazwa wskazuje, chlor ten jest bardzo nietrwały dlatego też, pomimo zastosowania dużej ilość produktu, można wkrótce po dezynfekcji korzystać z basenu.

Środki chemiczne tego typu składają się z chloru i wapnia, tj. substancji niepowodujących takich problemów jak stabilizator, dlatego też, coraz większa ilość użytkowników korzysta z tego produktu. 

środki chlorowe Bayrol


Podchloryn sodu

Podchloryn sodu, powszechnie nazywany jako płynny chlor stosowany jest w basenach publicznych oraz prywatnych jako podstawowy środek do dezynfekcji wody. Chlor w płynie posiada duże właściwości utleniające i odkażające dlatego jego dozowania możliwe jest włącznie przy użyciu automatycznych stacji wyposażonych w odpowiednie pompy dozujące. 

Płynny chlor jako gotowy produkt jest przezroczystym żółtozielonym płynem o stężeniu 10-15% wolnego chloru. Należy nadmienić, że podchloryn sodu w czystej postaci należy do związków nietrwałych, szybko rozkładających się i tracących swoje własności. Do czynników negatywnie wpływających na trwałość substancji zaliczyć należy przede wszystkim światło słoneczne oraz temperaturę.
Niektórzy producenci chemii basenowej (m.in. Bayrol) opracowali metody stabilizacji podchlorynu dzięki którym zwiększana jest jego trwałość, a okres przechowywania substancji wydłużony jest do 6 miesięcy bez znaczącej utraty właściwości produktu. 
Jednakże, użytkownikom basenów prywatnych nie zaleca się robienia zapasów produktów zawierających płynny chlor. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie środków "na bieżąco" od producenta gwarantującego jego "świeżość".

Czy można stosować chlor w płynie zamiast tabletek

W basenach ogrodowych, w które nie są wyposażone w stacje dozujące NIE zaleca się stosowania płynnego chloru. Podchloryn sodu sprzedawany jest w dużych baniakach, z których ciężko jest odlewać płyn w niewielkich dawkach do basenu. Rozchlapanie podchlorynu sodu na odzież trwale ją odbarwi, a rozchlapanie płynu na otoczenie basenu może pozostawić trwałe plamy. Utrudnione przechowywania i niebezpieczne dawkowanie dyskwalifikuje używanie podchlorynu sodu jako zamiennika bezpiecznych tabletek chlorowych.

arrow_upward