Dlaczego nie należy stosować witaminy C w basenie?

Witamina C czyli kwas askorbinowy to skomplikowany związek chemiczny, którego działanie może negatywnie wpłynąć na jakość wody basenowej! Nie powinien być stosowany w basenie, a rewelacje rozpowszechniane na jednym z filmów na youtube należy najpierw zweryfikować !

Zielona woda w basenie od dużej zawartości żelaza

Jeśli woda ma w sobie pewną zawartość żelaza to zaraz po nalaniu jej do basenu, żelazo zaczyna łączyć się z tlenem i woda zmienia swój odcień. Początkowo na lekko zielony, a potem na zielono-brązowy. Efekt ten łatwo można zaobserwować, po dodatniu chloru czyli środka silnie utleniającego. Woda wtedy bardzo szybko zmieni swój kolor na brązowy. A jeśli w tym samym czasie woda nie jest intensywnie filtrowana to kolor zielony lub zielono-brązowy będzie utrzymywał się długo.

Jedynyn sposobem na pozbycie się żelaza i innych metali z wody jest długotrwałe i intensywne filtrowanie (24h/dobę przez kilka dni) z jednoczesnym używaniem środków do koagulacji (np. Superklar).

Zastosowanie witaminy C w przypadku zielonej wody, która ma dużą zawartość żelaza przyniesie szybki efekt wizualny - woda w kilka minut zrobi się przezroczysta. Będzie to jednak efekt krótkotrwały, bo już po godzinie woda zacznie ponownie robić się brązowa! Witamina C nie usuwa żelaza z wody. Witamina C ma jedynie silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Wtedy woda zmienia swój odcień z zielonego na biały lub przezroczysty. Proces ten zachodzi szybko. Ale na tym kończą się pozytywne efekty użycia witaminy C w wodzie. Po zaledwie godzinie proces utleniania żelaza ponownie można zaobserwować - woda robi się żółta, zielonkawa aż w końcu zielono-brązowa.

Witamina C w postaci białego proszku silnie obniża pH wody. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody.

Zielona woda w basenie - inne przyczyny

Wzrost glonów i śliskie ściany to najczęściej powód powstawania zielonej wody w basenie, w którym woda była już wcześniej uzdatniona. Powód? Za mało chloru i płynu przecikow glonom oraz zbyt słaba filtracja! Walka z zieloną wodą w basenie zaatakowanym przez glony to trudna sztuka. Najczęściej polega na superchlorowaniu z jednoczesnym obniżeniem pH wody oraz intensywną filtracją. Zastosowanie witaminy C w basenie zaatakowanym przez glony nie przyniesie żadnych efektów!

Czy można używać witaminę C w basenie?

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione działanie!

Aby uniknąć kłopotów z wodą przeczytaj nasze porady praktyczne, a w szczególności pielęgnację wody basenowej krok po kroku.

arrow_upward