W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie witaminą C jako cudownym środkiem, za pomocą którego "wyleczymy" nasz basen w 15 minut. Coraz więcej osób, które praktycznie wypróbowło ten środek stwierdza, że witamina C do basenu się nie nadaje!

Zanim dowiesz się dlaczego jest to tylko chwyt marketingowy i błędne podejście przeczytaj jak działa witamina C w basenie po dodaniu jej do wody i dlaczego nie powinna być stosowana w wodzie, której się kąpiesz!

Jak działa witamina C w basenie?

Kwas l-askorbinowy po dodaniu do wody ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Dzięki temu zamiast zielonego koloru, woda zyskuje biały odcień lub staje się całkowicie przezroczysta. Za jedyną zaletę tego procesu należy uznać szybkość jego działania. Nie odnotowano natomiast innych, pozytywnych efektów użycia witaminy C w procesie dezynfekowania wody w basenie.

Kwas askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody. 

Na dodatek efekt wizualny jest dość krótkotrwały - woda po pewnym czasie ponownie robi się zielona lub wręcz brązowa.

Witamina C jest środkiem spożywczym - nie jest środkiem, który należy używać w basenie!

Zielona woda w basenie a witamina C

Woda w basenie robi się zielona z dwóch przyczyn:

Pierwsza przyczyna to wzrost glonów. Zlikwidujemy je tylko i wyłącznie poprzez dodanie środka przeciwko glonom i chloru. Witamina C nie zlikwiduje glonów!

Druga przyczyna powstawania zielonej wody to duża zawartość żelaza w wodzie. Zazwyczaj po świeżym nalaniu wody ze studni woda robi się zielonkawa, a po dodaniu do niej chloru robi się mocno zielona lub brązowieje. To naturalny proces utleniania się żelaza. Często jest mylony z rozrostem glonów. Jeśli do świeżo nalanej wody, która zrobiła się brązowa dodamy witaminę C to proces utleniania żelaza na krótką chwilę odwrócimy - woda zrobi się bardziej przezroczysta i zmieni się jej kolor. Pamiętać należy jednak o negatywnych skutkach dodania witaminy C - zaburzenie równowagi wody, obniżenie pH.

Z zieloną lub brązową wodą należy walczyć w inny sposób aniżeli dodając witaminę C - stosuj środki do koagulacji. Będzie to bezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego basenu. Przeczytaj więcej na temat brązowej i zielonej wody w basenie.

Czy używać witaminę C w basenie - opinia

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nie jest produkt, który przeznaczony jest do używania w basenie. Skutki uboczne stosowania witaminy C sprawiają, że używanie jej jest nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione! Nasza negatywna opinia poparta jest również informacjami jakie dzielą z nami klienci podczas rozmów telefonicznych w naszym sklepie. 

Jest cała gama odpowiednich środków chemicznych, którymi rozwiążemy problemy z wodą. Środki basenowe były badane i przeszły stosowne testy. Są dopuszczone do bezpiecznego stosowania w wodzie basenowej. Witamina C jest chwilową modą.

Niektórzy mylnie poszukują kwasek cytrynowy do basenu - to nie to samo co witamina C. Oba środki jednak nie nadają się do stosowania w basenie!

Zapraszamy też do zapoznania się z  artykułem o witaminie C na blogu baseniarz.pl na którym znajdą Państwo wiele cennych informacji.

arrow_upward