W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie witaminą C jako cudownym środkiem, za pomocą którego "wyleczymy" nasz basen w 15 minut. Coraz więcej osób, które praktycznie wypróbowło ten środek stwierdza, że witamina C do basenu się nie nadaje!

Zanim dowiesz się dlaczego jest to tylko chwyt marketingowy i błędne podejście przeczytaj jak działa witamina C w basenie po dodaniu jej do wody i dlaczego nie powinna być stosowana w wodzie, której się kąpiesz!

Jak działa witamina C w basenie?

Kwas l-askorbinowy po dodaniu do wody ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Dzięki temu zamiast zielonego koloru, woda zyskuje biały odcień lub staje się całkowicie przezroczysta. Za jedyną zaletę tego procesu należy uznać szybkość jego działania. Nie odnotowano natomiast innych, pozytywnych efektów użycia witaminy C w procesie dezynfekowania wody w basenie.

Kwas askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody. 

Na dodatek efekt wizualny jest dość krótkotrwały - woda po pewnym czasie ponownie robi się zielona lub wręcz brązowa.

Witamina C jest środkiem spożywczym - nie jest środkiem, który należy używać w basenie!

Zielona woda a witamina C

Woda w basenie może zrobić się zielona z dwóch przyczyn:

Pierwsza przyczyna

Wzrost glonów powoduje powstawanie zielonej wody. Zlikwidujemy je tylko i wyłącznie poprzez dodanie środka przeciwko glonom i chloru. Przeczytaj ten artykuł o zielonej wodzieWitamina C nie zlikwiduje glonów!

Druga przyczyna

Jeśli woda ma w sobie pewną zawartość żelaza to zaraz po nalaniu jej do basenu, żelazo zaczyna łączyć się z tlenem i woda zmienia swój odcień. Początkowo na lekko zielony, a potem na zielono-brązowy. Efekt ten łatwo można zaobserwować, po dodatniu chloru czyli środka silnie utleniającego. Woda wtedy bardzo szybko zmieni swój kolor na brązowy. A jeśli w tym samym czasie woda nie jest intensywnie filtrowana to kolor zielony lub zielono-brązowy będzie utrzymywał się długo.

Jedynyn sposobem na pozbycie się żelaza i innych metali z wody jest długotrwałe i intensywne filtrowanie (24h/dobę przez kilka dni) z jednoczesnym używaniem środków do koagulacji (np. Superklar.

Zastosowanie witaminy C w przypadku zielonej wody, która ma dużą zawartość żelaza przyniesie szybki efekt wizualny - woda w kilka minut zrobi się przezroczysta. Będzie to jednak efekt krótkotrwały, bo już po godzinie woda zacznie ponownie robić się brązowa! Witamina C nie usuwa żelaza z wody. Witamina C ma jedynie silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Wtedy woda zmienia swój odcień z zielonego na biały lub przezroczysty. Proces ten zachodzi szybko. Ale na tym kończą się pozytywne efekty użycia witaminy C w wodzie. Po zaledwie godzinie proces utleniania żelaza ponownie można zaobserwować - woda robi się żółta, zielonkawa aż w końcu zielono-brązowa.

Witamina C w postaci białego proszku silnie obniża pH wody. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody.

Czy używać witaminę C w basenie - opinia

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nie jest produkt, który przeznaczony jest do używania w basenie. Skutki uboczne stosowania witaminy C sprawiają, że używanie jej jest nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione! Nasza negatywna opinia poparta jest również informacjami jakie dzielą z nami klienci podczas rozmów telefonicznych w naszym sklepie. 

Jest cała gama odpowiednich środków chemicznych, którymi rozwiążemy problemy z wodą. Środki basenowe były badane i przeszły stosowne testy. Są dopuszczone do bezpiecznego stosowania w wodzie basenowej. Witamina C jest chwilową modą.

Niektórzy mylnie poszukują kwasek cytrynowy do basenu - to nie to samo co witamina C. Oba środki jednak nie nadają się do stosowania w basenie!

Zapraszamy też do zapoznania się z  artykułem o witaminie C na blogu baseniarz.pl na którym znajdą Państwo wiele cennych informacji.

CIEKAWE PORADY DLA UŻYTKOWNIKÓW BASENÓW

arrow_upward