Każdy właściciel wanny spa marzy o czystej, lśniącej i pachnącej wannie. O jej prawidłową czystość skutecznie zadbają środki chemiczne, zaś o przyjemny zapach – dobrej jakości produkty do aromaterapii. Istotne jest, jakich produktów używamy, ponieważ niektóre z nich mogą działać szkodliwie na Twoje jacuzzi. W tym artykule dowiesz się jakie zapachy do spa najlepiej używać, a których lepiej unikać.

Właściwości środków do aromaterapii

Właściwości środków do aromaterapii w wannie spa jest wiele. Nie tylko niosą one ze sobą bogactwo nut zapachowych, ale i zwiększają ochotę na samą kąpiel! Właściwości terapii zapachowe są zależne od konkretnego bukietu. Oto one:

  • Zapachy relaksacyjne oraz redukujące stres to te, które posiadają olejki o zapachu lawendy, jaśminu czy mandarynki.
  • Zapachy uspokajające posiadają olejki, które wpływają na poprawę snu oraz ogólne uspokojenie. Do tych zapachów zaliczamy lawendę, bergamotkę i melisę.
  • Zapachy energetyzujące oraz odświeżające, jak sama nazwa wskazuje, pobudzają do działania, poprawiają nastrój, zwiększają koncentrację oraz odświeżają powietrzę. Należą do nich takie zapachy jak cytryna, mięta, grejpfrut i pomarańcza.
  • Zapachy łagodzące ból eliminują bóle mięśni, głowy, a także zapalenia stawów. Zapachy, które się do tego przyczyniają to eukaliptus, lawenda czy mięta pieprzowa.
  • Zapachy antybakteryjne wspierają odporność oraz pozbywają się zbędnych wirusów. Najbardziej skuteczne zapachy w tym obrębie to eukaliptus, drzewo herbaciane oraz lawenda.
  • Zapachy poprawiające nastrój to np. bergamotka i róża. Pomagają radzić sobie ze stresem, smutkiem oraz depresją.
  • Zapachy poprawiające koncentrację faktycznie skupiają uwagę, ale także poprawiają pamięć. Zapachy te idealnie sprawdzą się u "zapominalskich". Nuty zapachowe to rozmaryn, bazylia i mięta pieprzowa.

Nuty zapachowe środków do aromaterapii mają swoje konkretne przeznaczenie, które możemy dobrać do własnych potrzeb, jak i wybrać po zapachu, który nam się podoba.

Produkty do aromaterapii w wodzie – najlepsze dla Twojej wanny spa

Najczęściej sprzedawane produkty do aromaterapii w wannie spa to zapachy w formie olejków oraz sole do kąpieli. Oba produkty są równie skuteczne, a ich celem jest odświeżenie wody, a także dostarczenie przyjemnego zapachu, dzięki któremu będziesz mógł się zrelaksować w Swoim jacuzzi.

Zapachy do spa to olejki, które są łagodne dla skóry, nie powodują problemów z wodą oraz mają niezwykle przyjemną i subtelną woń. Występują w wielu aromatach i różnych kombinacjach np. cytrus, malina czy mięta. Zapachy te są wyjątkowo intensywne, odświeżające i pobudzające użytkownika. W swoim składzie nie mają alkoholu ani szkodliwych substancji.

Sole do kąpieli to zbrylone minerały naturalne i aromaty w formie granulek. Warto po nie sięgnąć podczas dłuższych kąpieli w wannie z hydromasażem lub klasycznej domowej wannie. Są szczególnie przeznaczone do peelingów, dzięki którym skóra staje się gładka i sprawia wrażenie świeżej. W ich składzie występują ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne. Mają właściwości terapeutyczne, a także zmiękczające i peelingujące skórę.

Olejki eteryczne z apteki – dlaczego nie wolno stosować w wannie spa?

Środki do aromaterapii mają w swoim składzie olejki eteryczne, jednak ich dawka jest symboliczna w stosunku do całego opakowania. Olejki eteryczne dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich, same w sobie mają bardzo wysokie stężenie i są na tyle intensywne, że nie zaleca się ich bezpośredniego stosowania w wannach spa. Możliwe to jest tylko w przypadku rozcieńczenia preparatu z wodą.

Stosowanie naturalnych olejków eterycznych w wannie spa może powodować uszkodzenia mechaniczne lub korozję elementów w systemie filtracyjnym, np. rurach czy dyszach. Olejki eteryczne mogą nie rozpuszczać się w całości w wodzie, a więc mogą pozostawiać tłusty osad na ściankach niecki lub w orurowaniu. Zabrudzenie olejkami z czasem może przynieść odwrotne rezultaty. Zamiast czerpać przyjemność z kąpieli, zamartwiamy się i myślimy, jak usunąć zalegające zanieczyszczenia z wody.

Olejki mogą także powodować podrażnienia skóry, a więc ich wysokie stężenie może wywołać u użytkowników silną reakcję alergiczną lub podrażnienie na dany składnik. Aromat tego rodzaju może wpływać na poziom pH, przez co musimy stale regulować jego wartość, żeby utrzymać go w normie. 


Środki do aromaterapii w wannach spa, a dokładnie zapachy czy sole do kąpieli są idealnym rozwiązaniem na nieprzyjemny zapach wody w Twojej wannie. Przy okazji zadbają o odpowiedni komfort użytkowników, którzy chcą się zrelaksować podczas kąpieli. Należy kupować środki przystosowane do wanien spa, gdyż są one sprawdzone i bezpieczne dla elementów i instalacji jacuzzi. Kupując olejki eteryczne i chcąc użyć ich w wannie, należy je mocno rozcieńczyć. Pomimo rozcieńczenia ich z wodą, nie mamy gwarancji czy nie pozostawią np. mętnej i zanieczyszczonej wody. Na naszej stronie chemiabasenowa.pl znajdziesz produkty oraz zapachy do Twojego domowego spa!