Witamina C w basenie

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie witaminą C jako cudownym środkiem, za pomocą którego "wyleczymy" nasz basen w 15 minut. Czy aby na pewno ?

Jak działa witamina C

Kwas askorbinowy po dodaniu go do wody ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo. Zmienia jego wartościowość i woda zmienia odcień z zielonego na biały lub przezroczysty. Proces ten zachodzi szybko. Ale na tym kończą się pozytywne efekty użycia witaminy C w wodzie.

Kwas askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody.
Na dodatek efekt wizualny jest dość krótkotrwały - woda po pewnym czasie ponownie robi się zielona lub wręcz brązowa.

Zielona woda w basenie a witamina C

Woda w basenie robi się zielona z dwóch przyczyn. Pierwsza przyczyna to wzrost glonów. Zlikwidujemy je tylko i wyłącznie poprzez dodanie środka przeciwko glonom i chloru. Witamina C nie zlikwiduje glonów!

Druga przyczyna powstawania zielonej wody to duża zawartość żelaza w wodzie. Po dodaniu chloru do świeżo nalanej wody ze studni szybko staje się zielona, a potem brązowa. Jeśli w tym momencie dodamy witaminę C to proces utleniania żelaza na krótką chwilę odwrócimy.
Przeczytaj więcej na temat brązowej i zielonej wody w basenie.

Czy można używać witaminę C w basenie

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione działanie!

Aby uniknąć kłopotów z wodą przeczytaj nasze porady praktyczne, a w szczególności pielęgnację krok po kroku.