Witamina C w basenie

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie witaminą C jako cudownym środkiem, za pomocą którego "wyleczymy" nasz basen w 15 minut. Czy aby na pewno ? Czy witamina C nadaje się do basenu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa witamina C

Kwas l - askorbinowy po dodaniu go do wody ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość. Dzięki temu zamiast zielonego koloru, woda zyskuje biały odcień lub staje się całkowicie przezroczysta. Za jedyną zaletę tego procesu należy uznać szybkość jego działania. Nie odnotowano natomiast innych, pozytywnych efektów użycia witaminy C w procesie dezynfekowania wody w basenie.

Kwas askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH. To wpływa ujemnie na równowagę wodny i spada alkaliczność wody. Powoduje, że pH staje się niestabilne i być może konieczne będzie zastosowanie innych środków do podniesienia alkaliczności. Dodawanie kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody.
Na dodatek efekt wizualny jest dość krótkotrwały - woda po pewnym czasie ponownie robi się zielona lub wręcz brązowa.

Zielona woda w basenie a witamina C

Woda w basenie robi się zielona z dwóch przyczyn. Pierwsza przyczyna to wzrost glonów. Zlikwidujemy je tylko i wyłącznie poprzez dodanie środka przeciwko glonom i chloru. Witamina C nie zlikwiduje glonów!

Druga przyczyna powstawania zielonej wody to duża zawartość żelaza w wodzie. Po dodaniu chloru do świeżo nalanej wody ze studni szybko staje się zielona, a potem brązowa. Jeśli w tym momencie dodamy witaminę C to proces utleniania żelaza na krótką chwilę odwrócimy.
Przeczytaj więcej na temat brązowej i zielonej wody w basenie.

Czy można używać witaminę C w basenie

Stanowczo odradzamy używanie witaminy C w basenie. To nieekonomiczne i niczym nie uzasadnione działanie!

Aby uniknąć kłopotów z wodą przeczytaj nasze porady praktyczne, a w szczególności pielęgnację krok po kroku.

Zapraszamy też do zapoznania się z  artykułem o witaminie C na blogu baseniarz.pl na którym znajdą Państwo wiele cennych informacji z zakresu tematyki basenowej.