Automatyczne dozowanie chemii basenowej

Coraz więcej właścicieli basenów odkrywa korzyści płynące z zastosowania automatycznych stacji dozujących. Urządzenia tego typu zapewniają prawidłową jakość wody w basenie. Użytkownik nie musi martwić się o regularne pomiary i dozowanie środków - te czynności wykonuje za niego stacja dozująca.

Moduł kontrolny w tego typu urządzeniach wyposażony jest w naczynie pomiarowe z zainstalowanymi odpowiednimi elektrodami, przez które w sposób ciągły przepływa woda basenowa. Urządzenie dokonuje ciągłego pomiaru parametrów, a informacje o pomiarze wyświetlane są na jednostce centralnej dzięki czemu w każdej chwili możemy dowiedzieć się jakie są parametry wody.

Na podstawie ciągłych pomiarów stacja dozująca oblicza ilość środków jakie należy dozować w celu utrzymania parametrów. Dozowanie zazwyczaj odbywa się przy użyciu tzw. pomp perystaltycznych (lub membranowych), które są podłączone wężykiem do zbiorników z płynnymi środkami basenowymi.

Nieprzerwany cykl pomiaru i dozowania sprawia, że woda będzie w doskonałym stanie. Należy pamiętać jednak, że użytkownik powinien zawsze na czas wymieniać pojemniki ze środkami chemicznymi, a także raz na kwartał czyścić elektrody pomiarowe (tę czynność można zlecić doświadczonej firmie basenowej).

Warto również wspomnieć, że coraz więcej producentów oferuje w swoich urządzeniach opcję dodatkowego dozowania płynnego koagulanta. Dzięki temu proces dozowania wszystkich środków chemicznych jest w pełni zautomatyzowany.

Jaką stację dozującą wybrać?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele urządzeń dozujących i wybór dla wielu osób będzie trudny. Przede wszystkim należy podjąć decyzję o metodzie uzdatniania wody - chlorowa, tlenowa czy solna ? Będzie to miało znaczący wpływ na podjęcie dalszych decyzji dotyczących konkretnego urządzenia.

Metoda chlorowa * Metoda tlenowa * Metoda solna

Na co warto zwrócić uwagę wybierając automatyczną stację dozującą:

  • Czy urządzenie wyposażone jest w cyfrowy wyświetlacz, na którym pokazane są aktualne parametry wody?
  • Jaka jest dostępność części eksploatacyjnych w Polsce (elektrody pomiarowe)?
  • Pompy perystaltyczne (wężykowe) będą dla większości użytkowników prywatnych lepszym rozwiązaniem aniżeli pompy membranowe.
  • Czy użytkownik ma możliwość samodzielnie zmieniać nastawy w urządzeniu, czy za każdym razem powinien posługiwać się firmą serwisującą?
  • Czy urządzenie posiada możliwość sygnalizowania alarmów (np. zbyt niski poziom chemii) oraz czy jest możliwość podłączenia urządzenia do internetu.

Montaż stacji dozującej

Montaż i podłączenie stacji dozującej najlepiej zlecić doświadczonej firmie basenowej. W przypadku mniej skomplikowanych urządzeń istniej możliwość samodzielnego podłączenia.