Coraz więcej właścicieli basenów odkrywa korzyści płynące z zastosowania automatycznych stacji dozujących. Urządzenia tego typu zapewniają prawidłową jakość wody w basenie. Użytkownik nie musi martwić się o regularne pomiary i dozowanie środków - czynności te wykonuje za niego stacja dozująca.

Jak działa automatyczne dozowanie środków basenowych

Moduł kontrolny w tego typu urządzeniach wyposażony jest w naczynie pomiarowe z zainstalowanymi elektrodami, przez które w sposób ciągły przepływa woda basenowa. Urządzenie dokonuje nieprzerwanego pomiaru parametrów, a informacje o nich, wyświetlane są na jednostce centralnej, dzięki czemu w każdej chwili możemy skontrolować jakość i stan wody.

Na podstawie ciągłych pomiarów stacja dozująca oblicza ilość środków jakie należy dozować w celu utrzymania odpowiednich parametrów. Dozowanie odbywa się przy użyciu tzw. pomp perystaltycznych (lub membranowych), które podłączone są wężykiem do zbiorników z płynnymi środkami basenowymi.

Nieprzerwany cykl pomiaru i dozowania gwarantuje doskonałą jakość wody w każdym czasie. Należy jednak pamiętać, że użytkownik musi kontrolować stan środków chemicznych i regularnie je uzupełniać. Ponad to zalecane jest, aby raz na kwartał czyścić elektrody pomiarowe (tę czynność można zlecić doświadczonej firmie basenowej).

Warto również wspomnieć, że coraz więcej producentów oferuje w swoich urządzeniach opcję dozowania dodatkowego koagulantu. 

Automat dozujący chemię basenową

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń dozujących, co może powodować trudności w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego modelu. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na konkretną metodę uzdatniania wody - chlorową, tlenową lub solną. Znacząco ograniczy to i ułatwi wybór odpowiedniego modelu stacji dozującej. 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając automatyczną stację dozującą:

  • Czy urządzenie wyposażone jest w cyfrowy wyświetlacz, na którym pokazane są aktualne parametry wody?
  • Jaka jest dostępność części eksploatacyjnych w Polsce (elektrody pomiarowe)?
  • Pompy perystaltyczne (wężykowe) będą dla większości użytkowników prywatnych lepszym rozwiązaniem aniżeli pompy membranowe.
  • Czy użytkownik ma możliwość samodzielnie zmieniać nastawy w urządzeniu, czy za każdym razem powinien posługiwać się firmą serwisującą?
  • Czy urządzenie posiada możliwość sygnalizowania alarmów (np. zbyt niski poziom chemii w pojemniku) oraz czy jest możliwość podłączenia urządzenia do Internetu.

Montaż stacji dozującej

Montaż i podłączenie stacji dozującej najlepiej zlecić doświadczonej firmie basenowej. W przypadku mniej skomplikowanych urządzeń istniej możliwość samodzielnego podłączenia.