Sól do basenu

Sól do basenu - jeden ze sposób dezynfekcji wody 

Regularna dezynfekcja wody basenowej może odbywać się na kilka sposobów. Służy do tego chemia do basenu, a jedną z możliwości dezynfekcji jest zastosowanie metody solnej. Aby ją wykonać, stosuje się sól do basenu

Jest to swego rodzaju alternatywa dla chlorowania wody, chociaż wcale nie jest to metoda bezchlorowa. Chlor jest dostarczany do wody, tylko w innej postaci.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę metody solnej, jej wady, zalety oraz polecany produkt.

Sól do basenu – do czego służy?

Do czego służy sól do basenu? Podobnie jak chlor do basenu oraz aktywny tlen, działa:

  • dezynfekująco na wodę, usuwając z niej bakterie, drobnoustroje i zanieczyszczenia,
  • zmiękczająco, dzięki czemu skóra, włosy i zbiornik są w lepszej kondycji,
  • ale w przeciwieństwie do metody chlorowej, jest to bezwonny sposób na poprawienie jakości wody.

Do zabiegu metodą solną polecamy granulowaną sól morską do basenu w dużym, ekonomicznym opakowaniu. Ilość użytej soli należy dostosować do ilości wody w basenie. Zbyt mała lub zbyt duża porcja soli nie będzie skuteczna. 

Elektroliza soli polega na dodaniu do wody soli. W konsekwencji wydziela się chlor gazowy mający działanie odkażające. Aby dowiedzieć się więcej o metodzie solnej w procesie oczyszczania basenu, zapraszamy do lektury wpisu eksperckiego na naszym blogu

Metoda solna została tam szczegółowo opisana i wyjaśnione zostały wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania tego zabiegu.

Jak stosować sól basenową? 

Używanie soli basenowej powinno odbywać się przede wszystkim z pomocą urządzeń do elektrolizy. 

Przez urządzenie wypełnione dawką soli przepływa woda basenowa. Sól w elektrolizerze podlega działaniu elektrod, które sprawiają, że z soli wydziela się chlor gazowy oczyszczający wodę.  

Po użyciu soli do uzdatniania wody, nie trzeba stosować dodatkowego chlorowania. Woda po zabiegu może być lekko słonawa, jednak nie zmniejsza to komfortu kąpieli.

Co ważne, sól może wpływać na stan metalowych elementów basenu. Niezbędna będzie konserwacja części co kilka lat, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego to, jaką metodę oczyszczania wody będziesz stosować, najlepiej rozważyć jeszcze przed wybraniem basenu.

Poza metodą solną możesz wybrać tradycyjne chlorowanie granulkami i tabletkami lub metodę tlenową z użyciem aktywnego tlenu w saszetkach lub płynie.

Po zastosowaniu metody solnej oczywiście również należy mierzyć parametry wody z wykorzystaniem odpowiednich testerów wody basenowej

Aktywne filtry

arrow_upward